Strona 201 z 294 PierwszyPierwszy ... 101 151 191 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 211 251 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,001 do 2,010 z 2939

Wątek: Zagadki z cerkwią w tle ...

  1. #2001
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Podciągnąłem się ostatnio w cerkwiach i już wiem że ta ściana z obrazami nazywana jest ikonostasem.
    Tylko jeszcze nie pojąłem całego systemu tych świętych obrazków.
    Ponoć najważniejszy z nich znajduje się w centralnej części i przedstawia Chrystusa jako Władcę Świata (Chrystus Pantokrator)
    I tu moja wiedza jest ułomna bo jak Władcę Świata można przedstawiać bez nogi ....?
    .
    hm12_3438.jpg

    Gdyby ktoś mnie objaśnił , to byłoby pięknie. Czy malarzowi brakło farby ? czy jakaś inna przyczyna ?
    Przy okazji oczywiste pytanie : z której cerkwi pochodzi to zdjęcie ?
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 18-06-2012 o 21:14 Powód: lepiej

  2. #2002

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    zaraz padne Henio :D teraz już mozesz zostać przewodnikiem! :> ja z kolei dowiedziałam się że na kopułach często widnieją symbole wikingów :}}}} a w ogóle Chrystus Pankrator ma dżinsy hmmm..
    Ostatnio edytowane przez Corka_Browara ; 18-06-2012 o 21:41
    Jimi

  3. #2003
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Lud Wikingów znany był ze swego okrucieństwa, ale czy aż tutaj dopływali ?
    I te dzinsy ?
    Ależ mnożą się zagadki. Można zgadywać (albo chociaż próbować)

  4. #2004
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Podpowiedź pierwsza i ostatnia.
    Obok tej cerkwi pasą się krowy.
    hm01_0006_IMG.jpg

  5. #2005
    Fotografik Roku 2013
    Fotografik Roku 2012
    Fotografik Roku 2011
    Awatar Pierogowy
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Tarnowskie Góry Wysokie
    Postów
    1,010

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Lud Wikingów znany był ze swego okrucieństwa, ale czy aż tutaj dopływali ?
    I te dzinsy ?
    Ależ mnożą się zagadki. Można zgadywać (albo chociaż próbować)

    hallo,

    hi,hi,hi odnośnie łodzi wikingów...

    Krzyże widniejące na zwieńczeniach miedzy innymi :babińca,nawy,prezbiterium itp. mają różnorakie kształty i symbole.
    Wzory łacińskie,greckie,golgockie,prawosławne,unickie ,patriarsze,ruskie,św.Andrzeja,św.Antoniego itd.
    Czasami spozieram na krzyż tzw: łemkowski -Krzyż kijowski pod którym widnieje półksiężyc.
    Niby prosta interpretacja i powszechna: symbolizuje zwycięstwo chrześcijaństwa nad islamem czy też panowanie światłości (krzyż) nad ciemnością (półksiężyc).
    Ale ,czy w dogmatach istotnym czynnikiem jest wywyższanie ,obniżanie rangi innych religii ?
    A jeśli nawet (nie znam się ) ,czy jest tak ważne symbolizowanie i ujawnianie w sposób czytelny swych monoteistycznych dążeń ?
    [Mt 20, 16]"[ ...]Tak właśnie ostatni będą pierwszymi ,a pierwsi ostatnimi[...] ".
    Bliższa jest mi interpretacja :krzyża jako alegorii Nowego Testamentu a półksiężyc-Starego .
    Hm,ale przecież mogę mieć wątpliwości.

    Zwróciłem uwagą ,że zdarza się ,że krzyż z półksiężycem widnieje nad cerkwiami zbudowanymi na planie prostokąta -a to symbol Arki oraz życia na łodzi ,wyobrażającym cerkiew i wędrówki do celu życia człowieka-Królestwa Bożego .(plan krzyża-symbol krzyża na którym poniósł śmierć Jezus Chrystus,zbawienia,triumfu nad grzechem i śmiercią ; plan koła- symbol wieczności i nieskończoności trwania cerkwi w czasie ).

    Ten półksiężyc...a może jednak łódź jako arka...

    Misternie kuty przez tutejszych kowali, zwykle Cyganów, krzyż żelazny. Cyganie naród koczowniczy,podróżujący korzystający w swej pracy z różnych zapożyczeń, latynizujący w swych rękodzielniczych dziełach.
    Hm...

    Wikingowie...
    Polska niestety nie dysponuje wydanym żadnym katalogiem znalezisk runicznych z terenów Polski.
    Lukę tę wypełnia praca magisterska mgr Joanny Dzięciołowskiej „Futhark – pismo runiczne. Przedmioty ze znakami runicznymi znalezione na terenie Polski”. Warszawa 2001, pod kierunkiem prof. Gąsowskiego.
    Jest dostępna w czytelni Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
    Idąc za jej tropem : księżyc w fazie sierpa to młody księżyc i on raczej wskazuje drogę i początek a zarazem kierunek.Symbolika ?
    Oczywiście jest to dowolna interpretacja ...co nie zmienia faktu, że odnaleziono" Grot włóczni z Kowela "z napisem wykonanym za pomocą pisma runicznego TILARIDS z początku III wieku na terenach Ukrainy !
    (Runy były to znaki pisma zgłoskowego, używane w początkach naszej ery przez ludy Europy północnej i północno - zachodniej. Znaki te ryto przeważnie w kamieniu, metalu, kości i drewnie. Powstały prawdopodobnie poza obrębem kultury łacińskiej. Wzorowano je na alfabecie greckim lub łacińskim.)
    Nawiązując do runicznego pisma ...wspomnę tylko o tzw: Świątyni Wang w Karpaczu:króciutka informacja(-Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości, położonej nad jeziorem Vang.W XIX w. kościółek okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać.Ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina. Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina.Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach.) Znaki runiczne znajdują się po prawej stronie portalu wejściowego do świątyni (,nie pokazuje fotografii ...bo zapraszam w Karkonosze :)).
    Ale do czego zmierzam...kultura wikingów z różnych okresów towarzyszyła kulturze Polski i jak to kultura- mieszała się czy to za sprawą Świętosławy-córki księcia Mieszka I ,która była żoną króla szwedzkiego Eryka ,czy też Geiry córki Bolesława Chrobrego żony króla Danii.

    Półksiężyc...arka...łódź...drakkar...itd.

    W Skandynawii do dnia dzisiejszego istnieje sporo hipotez odnośnie pochodzenia ludu zwanego Kwenami,więc czasami coś co jest policzalne i wyprowadzone jest do wzoru może nie posiadać racji bytu.

    pierogowy
    uniżony sługa forumowy




    "Najlepsze miejsce na namiot .jest zawsze troszkę dalej..."

  6. #2006
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Uff !!! jak gorąco .
    Dochodzi 21-sza a termometr wciąż pokazuje 25 stopni. Nic dziwnego że nikomu się nie chce rozwiązywać zagadek cerkiewnych.
    To może ja spróbuję :
    Bodaki - zgadnąłem ?
    .
    hm12_3440.jpg

  7. #2007
    Fotografik Roku 2013
    Fotografik Roku 2012
    Fotografik Roku 2011
    Awatar Pierogowy
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Tarnowskie Góry Wysokie
    Postów
    1,010

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Uff !!! jak gorąco .
    Dochodzi 21-sza a termometr wciąż pokazuje 25 stopni. Nic dziwnego że nikomu się nie chce rozwiązywać zagadek cerkiewnych.
    To może ja spróbuję :
    Bodaki - zgadnąłem ?
    .
    hm12_3440.jpg
    Heniosławie niech Twe imię będzie sławą okraszone od źródeł Osławy aż po...(tutaj proszę wpisać korzystną lokalizację ).
    Chciałem jedynie dodać,że na ostatniej sumie wespół z krowami modlił się Miejscowy...
    Ja, jako niewierny przyglądałem sìę z niedalekiego wzgórza i zauważyłem,że nad wiernymi szybował jastrząb...w trakcie całego nabożeństwa,po błogosławieństwie oddalił się na zalesione wzgórze...
    Ot,taka historyjka.
    "Najlepsze miejsce na namiot .jest zawsze troszkę dalej..."

  8. #2008

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    a ja niczym niewierna dziewica boso pogrążałam się w zadumie i refleksji, oczywiście na temat czemu Pantrator ma dżinsy i to w dodatku na jedną nogę
    DSC035622.jpg

    Pierog, twoje wolne interpretacje są cudowne :)
    Ostatnio edytowane przez Corka_Browara ; 21-06-2012 o 22:08
    Jimi

  9. #2009
    Fotografik Roku 2013
    Fotografik Roku 2012
    Fotografik Roku 2011
    Awatar Pierogowy
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Tarnowskie Góry Wysokie
    Postów
    1,010

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    I tu moja wiedza jest ułomna bo jak Władcę Świata można przedstawiać bez nogi ....?
    .
    Heniosławie ,

    tytułem ciekawostki,
    jednym zabierają innym dodają...

    Matka Boża Trojeruczica.
    Oto ikona typu Hodegetrii Dexiokratousy z Dzieciątkiem na prawym ramieniu,z dodaną trzecią ręką ,wychylającą się zza dolnej krawędzi.
    Są, różne legendy tłumaczące genezę powstania.
    Św. Jan Damasceński utracił rękę na skutek intrygi prześladowcy ikon cesarza Leona Izauryjczyka ,
    święty nie czekając długo przed ikoną Hodegetrii ofiarował ją Matce Bożej (ofiarność ludzi jest zaiste wielka! ).
    Jakie zdziwienie przeżył Jan ,gdy nazajutrz brakująca ręka została przywrócona ciału.
    Uszczęśliwiony na znak wdzięczności umieścił na ikonie srebrne wotum w kształcie ręki...wstąpił do monasteru św. Saby pod Jerozolimą a ikonę zabrał ze sobą...
    tak oto cud nabrał rozgłosu, a co za tym idzie pojawiły sie późniejsze kopie ikony przedstawiające Matkę Boską Trój-ręką.
    Podobno oryginał przechowywany jest do dziś na Athosie.
    ( podobno znawcy stwierdzili powstanie ikony na 14 w. i tzw: Szkołę Serbską...to ...rzeczywistość.)

    W monasterze chilandarskim powstała inna wersja legendy,według której trzecia ręka pojawiała się sama na malowanej ikonie,pomimo prób zamalowywania jej przez ikonopisca.
    Otóż kopię ikony w 1661r. zamówił patriarcha Nikon (!!!) i została przesłana do monasteru Nowojeruzalimskiego pod Moskwą.
    A dzień jej przeniesienia jest świętem ikony...28 czerwca.



    ---moja -nieprofesjonalna reprodukcja (aparacik mobilkowy );
    jest reprodukcją ilustracji ze strony nr. 99 ,której autorem jest Janusz Rosikoń przedstawiająca ikonę Matki Boskiej Trójręką z pocz. XIX w. (własność prywatna);
    ---jak i moja notka również opiera się materiałach pochodzących z wydawnictwa :
    Biblioteka Narodowa
    Michał Janocha " Ikony w Polsce :od średniowiecza do współczesności "
    Wydawnictwo ARKADY 2009r.
    Wydanie 1.
    Warszawa.

    Przepraszam wszystkich fachowców ,że wcinam się w wątek :))

    pierogowy;
    forumowy sługa uniżony
    "Najlepsze miejsce na namiot .jest zawsze troszkę dalej..."

  10. #2010
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    jak Władcę Świata można przedstawiać bez nogi ....? Czy malarzowi brakło farby ? czy jakaś inna przyczyna ?
    ...bo to wszystko była wina czarta...
    http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=7&ido=131

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 3 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 3 gości)

Podobne wątki

  1. Stosunki polsko - ukraińskie w rozwoju historycznym (z Bieszczadami w tle)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 239
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 02:50
  2. Zagadki Konrada2
    Przez konrad2 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 24-09-2008, 20:52
  3. tomekkove zagadki
    Przez tomekk w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 14-02-2008, 16:49
  4. markam zagadki#2
    Przez marekm w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2007, 21:28
  5. Ścieżka zboczeńców, pętle czasowe i różne rzeczy na górze O.
    Przez Macio w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-09-2005, 18:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •