Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 75

Wątek: Tematyka obrad VII KIMB

  1. #11
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Po łacinie?

  2. #12
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Może być po łacinie. Byleby kto jakiegoś linka do tego utworu zapodał, coby można było się przygotować jakoś.....
    bertrand236

  3. #13

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    Może być po łacinie. Byleby kto jakiegoś linka do tego utworu zapodał, coby można było się przygotować jakoś.....
    Znajdziesz tu pełny tekst kantaty Carmina Burana Carla Orffa w oryginale oraz w polskim przekładzie Mariana Piechala.

  4. #14
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Pozwolę sobie, zgodnie z umową, rozszerzyć nieco tezy mojej prelekcji, aby unaocznić,że wątki "bieszczadzkie" są ewidentne,niejako wiodące!
    Co do punktu pierwszego,wszyscy znamy wiersze WUKI i chyba nie muszę nikogo przekonywać że są nieodłącznie związane z Bieszczadami i z ludzmi Bieszczadu.Nawet jeden User nazwał Jej wiersze wprost "poezją bieszczadzką", z tym zamysłem żeby obsikać po nogach a w rzeczy samej był to komplement!
    Co do punktu drugiego, to wiersze Krissa40 też mają akcenty bieszczadzkie. Wszyscy czytelnicy poezji Naszego Twórcy (7 osób+ jeden Chińczyk) widzą kontekst bieszczadzki, choćby per analogiam(np. Zalew Zegrzyński - Zalew Soliński, kto tego nie widzi jest po prostu złośliwy).
    Co do punktu trzeciego, czy kantata "In taberna quando sumus" ma konotacje bieszczadzkie?!. Zapewniam że ma! Pewne wiarygodne, (niestety niepotwierdzone) zródła podają że pieśń ta, to wspólne dzieło średniowiecznych goliardów i szpylmanów oraz pewnego wywłoki czyli zbiegłego mnicha. Nie wyklucza się że mnich ów zbiegł z klasztoru w Zagórzu. To ja się pytam w takim razie gdzie on zbiegł??? Przecież nie do Anyczkogrodu, bo tam już było Oświecenie i....... Straż Miejska! Nasz mnich,jako człowiek sprytny uciekł po prostu w Bieszczad! (przez Serednie W. Kalnice) Ukrył się w okolicach Baligrodu, u podnóża Huczka i Mowgani, spotykając tam podobnych sobie powsinogów, m.in. niejakiego Zbója Obłocznego Śliwola (jaboli jeszcze wtedy nie znali) oraz nieco przydługiego (2 metry) zbója Szaszłyka (o klopsikach też nikt tam nie słyszał). Jako prawdziwi zbójowie mieli oni swojego Harnasia ale ten nie zajmował się dowodzeniem tylko reperacją opuszczonych przez królewskich sokolników i leśników chatek! Byli tam również między nimi zbóje sezonowi, honoris causa niejako, którzy zjeżdżali na zbójowanie z różnych zakątków kraju. Najsławniejszy z nich był niejaki Wojsław z Lepionkowa (ksywa Karkówka),onże często przybywał pozbójować. Z nudów po prostu,mieszkał bowiem w zapadłej,nikomu nieznanej osadzie, o której to osadzie usłyszano dopiero w czasie pózniejszym, po tym jak w środku osady zbudowali sobie krakowskie przedmieście! Byli i inni, niestety nie czas i nie miejsce by ich wszystkich wymienić. Jak powstała w tych warunkach rzeczona kantata mam zamiar opowiedzież na KIMB-ie, chyba że Stały Bywalec pozwoli tutaj, w czasie pozniejszym Pozdrawiam!!!
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  5. #15
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Cytat Zamieszczone przez Pastor Zobacz posta


    1) Krzysztofa K. (na forum jako Kriss04)- "Koniec sezonu"..........
    Do mojego pierwszego posta w tym wątku wkradł się drobny błąd,ot zwykły chochlik,chciałoby się powiedzieć,drukarski (powinno być Kriss40). Słusznie jeden z kolegów zwrócił na to uwagę, natomiast całkowicie niesłusznie zostałem posądzony że kolejny raz próbuję obniżyć Naszemu Poecie iloraz inteligencji. Stanowczo zaprzecam, to nie ja! Nie było moim zamiarem kogokolwiek urazić! Pozdrawiam! + Pastor mp
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  6. #16

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Na stronie Grupy Bieszczady czytamy:
    O nas
    Grupa Bieszczady

    * kompleksowa obsługa ruchu turystycznego,
    * licencjonowani przewodnicy turystyczni, górscy,
    * pilotaż wycieczek zagranicznych,
    * bank atrakcyjnych ofert turystycznych,
    * ciekawe programy imprez,
    * dobra znajomość lokalnego rynku turystycznego,
    * współpraca z renomowanymi ośrodkami, pensjonatami,
    * pomoc w organizacji imprez,
    * przygotowywanie programów imprez,
    * promocja i reklama,
    * informacja turystyczna.
    Szczególnie spodobały mi się punkty: pomoc w organizacji imprez i przygotowywanie programów imprez. Pasuje jak ulał do KIMBu.

    Lucyna, pomożecie?

  7. #17
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Buu, a ja liczyłam, że ktoś mi ułoży program pobytu. Poprzewodniczy, pokaże coś w Bieszczadach interesującego.
    W ub. roku Derty miał dogadać się z niejaką Hucpamakabrą i Miśką z Otrytu. Miały też być atrakcje Pastorowo-Barnabowo-Derciańskie i to mocno woltowe. Może to zralizujemy na tym KIMB-ie. Mam kij od miotły, a nawet dwa przygotowane z myślą o imprezie.

    Mój Kolega w takich przypadka powiada:
    no dobra będzie koniak zakarpacki.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 15-02-2008 o 11:35

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Cytat Zamieszczone przez Pastor Zobacz posta
    (...)
    Co do punktu drugiego, to wiersze Krissa40 też mają akcenty bieszczadzkie. Wszyscy czytelnicy poezji Naszego Twórcy (7 osób+ jeden Chińczyk) widzą kontekst bieszczadzki, choćby per analogiam(np. Zalew Zegrzyński - Zalew Soliński, kto tego nie widzi jest po prostu złośliwy).
    (...)
    Co do punktu trzeciego, czy kantata "In taberna quando sumus" ma konotacje bieszczadzkie?!. (...) Jak powstała w tych warunkach rzeczona kantata mam zamiar opowiedzież na KIMB-ie, chyba że Stały Bywalec pozwoli tutaj, w czasie pozniejszym Pozdrawiam!!!
    Pastorze, czy ja bym Ci czegoś nie pozwolił ? Oczywiście, że pozwalam sobie Ci pozwolić. To tyle, co do ww. pkt. trzeciego.

    Odnośnie zaś punktu drugiego, to obiecuję pełnić na KIMB-ie rolę Twojej obstawy, goryla mianowicie (chociaż na takiego nie wyglądam, a co najwyżej na @ w e-mailu). To na wypadek, gdyby VII KIMB zaszczycił swoją obecnością słynny poeta bieszczadzki Kriss40.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  9. #19
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Cytat Zamieszczone przez Stały Bywalec Zobacz posta
    ...............Odnośnie zaś punktu drugiego, to obiecuję pełnić na KIMB-ie rolę Twojej obstawy, goryla mianowicie (chociaż na takiego nie wyglądam, a co najwyżej na @ w e-mailu). To na wypadek, gdyby VII KIMB zaszczycił swoją obecnością słynny poeta bieszczadzki Kriss40.
    Witaj! Z całym szacunkiem, ale wolałbym żebyś podjął się obstawy Krissa40, jemu bardziej się przyda, (mogliby Go wielbiciele stratować).
    To zresztą czysta teoria, Kriss40 nie przybędzie na KIMB, wg Niego KIMB to "obscena i tańce na stole"(dz. cyt.). Tak na marginesie, rozumiem te tańce na stole, ale co mu obscena przeszkadza??? Pozdrawiam! +P.....
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  10. #20
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Tematyka obrad VII KIMB

    Usiłując krok po kroku odtworzyć jak mogła powstać w/w kantata, nie zdołaliśmy przypisać jej jakiejś konkretnej osobie. Przyjmijmy tedy że autor był kolektywny, dlatego trzeba mi wymienić wszystkich tworzących a także śpiewających,przynajmniej tych najgłośniejszych! Pewną osobliwością w tym towarzystwie,oprócz już wymienionych, była hic mulier,zbój rodzaju żeńskiego, pseudonim Panyczka20 (to 20 to od jakiegoś rekordu, kroniki podają tylko ogólnie że chodziło o obrazę boską). Incydentalnie pojawiła się też druga zbójczyni, ksywa Katarokropność, szybko się jednak zniechęciła do pięknej sztuki kompozytorskiej. Towarzystwo ono zbójeckie, włócząc się po okolicy, często zachodziło do gospody na rozstajnych drogach, koło Bystrego potoku. Gospodę ową prowadził niejaki Zwis, człek niepewny, nawet przypisywano Mu zdolności cudotwórcze (umiał podobno wino w wodę zamieniać czy jakoś tak). W tej to gospodzie którą od nazwiska owego Zwisa zaczęto nazywać zWisanem, powstała, albo przynajmniej powstać mogła, słynna do dziś kantata In taberna quando sumus, zawierająca m.in. aktualne do dziś przesłanie - bibunt omnes sine lege (piją wszyscy bez wyjątku - trudno Lucyna, musisz się nauczyć!). cdn
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Harmonogram obrad VIII KIMB
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 30-05-2009, 23:51
  2. KIMB nr VII - relacji nie będzie, co najwyżej jakieś reminiscencje!
    Przez Pastor w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 26-10-2008, 20:01
  3. Lista chętnych do uczestnictwa w VII KIMB
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 17-05-2008, 01:56
  4. Wybór miejsca VII KIMB 2008. Głosowanie do dn. 31.01.2008 r., godz. 20:00
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 112
    Ostatni post / autor: 10-02-2008, 23:56
  5. VII KIMB 2008 - zgłaszanie lokalizacji, harmonogram przygotowań
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 03-01-2008, 20:07

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •