Strona 1 z 9 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 84

Wątek: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

  1. #1
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Szukając wiadomości na temat Turnicy siegnęłam po przewodnik "Pogórza Karpackie" Krzysztofa Wojtycza wydany przez Wydawcę "Barbara" HUP, B. Gąsiorowska ISBN 978-83-921802-9-6 Kraków 2007 i czytając oniemiałam. Połowa mojej wiedzy przewodnickiej od razu zbuntowała się ale druga połowa kazała mi sięgnąć do "Geografii regionalnej Polski" Kondrackiego i do map. Sprawdzałam coś z godzinę. Jaki efekt? Znalazłam coś co jest kuriozalne w "światku" przewodników książkowych.
    Coś Wam zacytuję:
    " Pogórze Bukowskie. Obejmuje pas wzgórz i dolin, którego zachodnią granicę stanowi Pasmo Bukowicy należące do Beskidu Niskiego, północną-Doły Jasielsko-Sanockie i Góry Słonne, wschodnią San i dolny bieg Solinki. Na południu Pogórze Bukowskie sąsiaduje z pasmami Chryszczatej i Wołosania oraz Durnej i Łopiennika, leżących już na terenie Bieszczadów. Jest to teren bardzo interesujący pod względem krajoznawczym z bogactwem drewnianej architektury sakralnej, który przecinają doliny Osławy, Kalniczki i Hoczewki. Doliną Osławy prowadzi południowy odcinek Szlaku Ikon.
    Lesko... Warto zobaczyć również sredniowieczny zamek otoczony zabytkowym parkiem, odbudowany po zniszczeniach ostatniej wojny oraz XVI w kościół i dawną synagogę...
    Kamień Leski-kilkunastometrowej wielkości blok kamienny w miejscowości Glinne ...
    ...
    Hoczew- jedna z najstarszych miejscowości w okolicy, którą opisał Aleksander Fredro w Pamiętnikach pt. "Trzy po trzy". Warto zwrócić uwagę na kościół z XVI w..."
    Do miejscowości położonych na terenie Pogórza Bukowskiego autor zaliczył także: Zagórz, Baligród, Komańczę.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 17-02-2008 o 10:35

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    A co pisze na ten temat mistrz Kondracki:
    "Pomiędzy Osławą, a Sanem wyodrębnia się Pogórze Leskie, które dotych czas w podziale regionalnym Polski nie było brane pod uwagę. Garby tego pogórza przekraczają 500 m wysokości. Nie można go zaliczyć ani do Bieszczadów Zach., ani do G S-T ale ze względu na powszechnie przyjęty makroregionalny podział na Karpaty Zachodnie i Południowo-Wschodnie na linii dolin Sanu i Osławy Pogórze Leskie jest częścią Karpat Wschodnich, a nie Pogórza Bukowskiego, choc struktury geologiczne i typy krajobrazów są podobne".

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Lucyna cos tak sie czepila Konradzkiego ?Przeciez jest jeszcze pare innych podzialow polskich Karpat zrobionych przez innych naukowcow?Konradzki nie jest JEDYNY i NIEPODWARZALNY.

  4. #4
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    A jaki inny? Nie żartuję. Szukam informacji.
    Poprostu podobają mi się co poniektórzy autorzy przewodników i wydawnictwa. Tak ostatnio przeglądam swój księgozbiór i prawdę powiedziawszy takich kwaitków jak wspomniany przeze mnie przewodnik jest conajmniej kilka. Już nie tylko niesławna Roksana, wykpiwany często gęsto Pascal ale wiele wiele innych wydawnictw specjalizuje się w pseudoprzewodnikach.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    A jaki inny? Nie żartuję. Szukam informacji.
    Poprostu podobają mi się co poniektórzy autorzy przewodników i wydawnictwa. Tak ostatnio przeglądam swój księgozbiór i prawdę powiedziawszy takich kwaitków jak wspomniany przeze mnie przewodnik jest conajmniej kilka. Już nie tylko niesławna Roksana, wykpiwany często gęsto Pascal ale wiele wiele innych wydawnictw specjalizuje się w pseudoprzewodnikach.
    Tak z czystej ciekawości - przewodniki jakiego wydawnictwa uważasz za dobre ?

    Pozdrowienia

    Basia

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    P.S. (ponieważ poprzedniej wiadomości nie mogę już zmienić)

    A i jeszcze poproszę (niekoniecznie Lucynę) o link do "wkpiwania" przewodników.
    Od czasu mojej bytności na forum (czyli niespełna rok) nic takiego nie znalazłam, być może było wcześniej, a nie chce mi się przekopywać całego forum.

    B.

    ( Też uważam że są przewodniki lepsze i gorsze, mam swoje ulubione i mniej ulubione, ale kryteria mojej subiektywnej oceny są inne.

    Nie uważam ze podział reprezentowany w przewodniku o którym traktuje ten wątek jest czymś beznadziejnym. Po prostu w geografii jest wiele szkół i góry dzieli się "na kawałki" wg kryteriów geologicznych, geograficznych, turystycznych i jeszcze jakichś innych. Żaden z tych podziałów nie jest lepszy ani gorszy i żaden nie jest "jedynie słuszny", a w każdym razie nie jestem specjalistą z geografii i z geologii aby móc to oceniać )

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Już nie tylko niesławna Roksana, wykpiwany często gęsto Pascal ale wiele wiele innych wydawnictw specjalizuje się w pseudoprzewodnikach.
    Może wreszcie jakieś konkrety? Bo to że m.in. Pascal i Rewasz są pseudo-przewodnikami to już wiemy - nie wiemy tylko dlaczego.

    Chętnie również się dowiem jaki poleciłabyś bezbłędny przewodnik po Bieszczadach, na pewno zresztą skorzystają na tym wszyscy forowicze i nie będą w przyszłości wywalać kasy w błoto na pseudo-wydania...
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Chętnie również się dowiem jaki poleciłabyś bezbłędny przewodnik po Bieszczadach
    przewodnik Lucyny ), w "toku", że tak się wyrażę... psia kostka , zapomniałem , na który wszyscy, w każdym razie ja na pewno, czekam/czekamy ...
    Ostatnio edytowane przez chris ; 18-02-2008 o 18:12 Powód: dodatek, coś, jak avulsio ...

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta

    Chętnie również się dowiem jaki poleciłabyś bezbłędny przewodnik po Bieszczadach, na pewno zresztą skorzystają na tym wszyscy forowicze i nie będą w przyszłości wywalać kasy w błoto na pseudo-wydania...
    Ja osobiście uważam, ze nie ma przewodników "bezbłędnych" bo jak się uprzeć to każdemu można przypiąć jakąś łatkę.

    Ale też chętnie przeczytam jaki jest najlepszy.

    B.

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Bukowskie-przewodnik "Pogórze Karpackie" Krzysztofa Wojtycza

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Może wreszcie jakieś konkrety? Bo to że m.in. Pascal i Rewasz są pseudo-przewodnikami to już wiemy - nie wiemy tylko dlaczego.

    Chętnie również się dowiem jaki poleciłabyś bezbłędny przewodnik po Bieszczadach, na pewno zresztą skorzystają na tym wszyscy forowicze i nie będą w przyszłości wywalać kasy w błoto na pseudo-wydania...
    OK. Piotrze.
    "Połoniny 04" Andrzej Potocki "Bieszczady-Marek Motak wyd.II PASCAL"
    str. 102
    " Z tak dyletanckim opracowaniem nie miałem już dawno do czynienia.Okazuje się, ze ranga wydawnictwa ma się nijak do zawartości merytorycznej przewodnika. Pan Motak zamotał się i to bardzo. A oto kilkadziesiąt z setek napisanych przez niego głupstw:"
    Pan Potocki wymienił ich 57. Nieźle bawiłam się czytając komentarze Jędrzeja.
    Jeszcze bardziej bawiły mnie cytowane fragmenty. Polecam lekturę "Połonin".
    Mam tylko dwa przewodniki PASCALA: "Słowację" Wiesławy Rusin i "Bieszczady przewodnik rowerowy" Piotra Szechyńskiego.
    " Słowacja" str 247 Narodny Park Poloniny.
    " W borach głównie bukowych i bukowo-jodłowych, żyją rzadkie gatunki zwierząt, m.in. wilki, rysie, niedźwiedzie, łosie i wydry, orły skalne, a nawet żubry"
    Nie ma czegoś takiego jak bory bukowe. Bór to las iglasty lub mieszany. Są bory jodłowe, sosnowe, mieszane, nawet bażynowe ale nie ma bukowych.
    Co to są bory bukowo-jodłowe? Po raz pierwszy spotykam się z takim określeniem. Sprawdziłam też w monografiach bieszczadzkich i w zbiorowiskach leśnych. Oczywiście, nie znalazłam czegoś takiego.
    Łosie w parku Połoniny. Kilka lat temu zaskoczyło mnie to sformuowanie. Zadzwoniłam do Dzikiej Przyrody. Naukowiec stwierdził, że po raz pierwszy o czymś podobnym słyszy ale jak to naukowiec sprawdzi. Zapytałam się kolegi myśliwego właściela muzeum łowiectwa. Był wykład o próbach osiedlenia łosia ale w worku bieszczadzkim. Zagadnęłam innego Kolegę z BdPN. I to było: Chryste Lucynka coś ty znowu wymyśliła. Musiałam przynieśc przewodnik aby udowodnić, że nie kpię w żywe oczy. Nie muszę mówić, że autorka pomyliła jelenie z łosiami.
    Co to są orły skalne? Na dzień dzisiejszy polska nauka o nich nie słyszała. Być może chodzi o orły przednie ale to tylko moje przypuszczenie.
    Te wydry daruję. A niech sobie wędrują po borach bukowych.
    Nie rozumiem. Kiedy określiłam, przewodnik Rewasza pseudo-przewodnikiem. Podzielam zdanie większości, że na dzień dzisiejszy jest najlepszym źródłem informacji jeżeli chodzi o Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Niestety są tam także błędy. Z tego co orientuję się mają być poprawione.
    Jako czytelniczka przewodnika chcę mieć rzetelne informacje.Czy to zbyt duże wymagania? Nie interesuje mnie to czy autor ma zielone pojęcie o geografii, geologii, biologii czy też go nie ma.
    Jeszcze jedno. Jest tylko jeden obowiązujący podziłą geograficzny naszego kraju. Dokonał go Kondracki. Uczą się go już dzieci w podstawówce.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 18-02-2008 o 19:54 Powód: jak zwykle literówki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pogórze Przemyskie- relacja
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-07-2017, 01:20
  2. Pogórze Kaczawskie z rodzinką
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-05-2012, 10:28
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 10:42
  4. jesienne Pogórze Kaczawskie
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-10-2008, 18:31
  5. Pogórze Przemyskie - artykuł w "npm"
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 26-05-2008, 19:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •