Strona 16 z 26 PierwszyPierwszy ... 6 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 252

Wątek: Śladami bieszczadzkich żubrów

  1. #151

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    No i co z tego ze aby przebadac trzeba zabic. Pytanie ktore osobniki odstrzelic i dlaczego akurat te...kto strzela?...... odstrzal sanitarny hehehehe.....pomyslcie ludzie zanim poodszczekujecie pytanko do lazikow lesnych a ten duzy byk co we sniegi na Tworylnem siedzial zyje czy nie? Inne pytanko ile wart jest badz byl jego leb. Ksiaze Karol zubry glaszcze a inne szychy pukaja do nich jest podobno lista osob ktore dostapily tego zaszczytu pomyslicie pozyskiwali sztuki chore? nie wiem moze niektore z nich owszem ale tu raczej chodzi o trofea grubych bykow warte sroga kase tego juz nikt nie ujawnia. Ja nie chce tu wskazywac winnych ale chcialbym wiedziec. Prosze poujawniac co strzelano co sie strzela i do czego ma sie zamiar strzelic (przeciez ta zwierzyna jest panstwowa nas wszystkich a nie nalezy do LP...eeehhh) juz nie tylko o zubry chodzi....Nikt tego nie zrobi za brudno w tym zakamarku, za duzo nieprawidlowosci. W poscie tym pokazuje tylko jak szukac dziury w calym nie wskazuje winnych moze akurat ten odstrzal byl przeprowadzony prawidlowo kto wie....moze

  2. #152
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Zaprezentowany link do badań nie rozwiewa wątpliwości, wręcz dokłada...odnośnie biopsji, jest przecież najpierw wizualne badanie diagnostyczne i mowa o teście tuberkulinowym, nie przeprowadza się go na zwierzętach martwych , tylko żywych.
    Badanie krwi jak ktoś wcześniej wspomniał nie jest podstawą ale jednym z wielu elementów, tak więc nadal intryguje mnie fakt odstrzałów.

    Prosze poujawniac co strzelano co sie strzela i do czego ma sie zamiar strzelic (przeciez ta zwierzyna jest panstwowa nas wszystkich a nie nalezy do LP...eeehhh
    otóż to!

  3. #153
    Bieszczadnik Awatar taxus10
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    138

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    hm a ja wczoraj widziałem kilka sztuk w okolicy woli michowej i chyba nie były świadome całej tej gadaniny :)
    Kamil

  4. #154
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Cytat Zamieszczone przez taxus10 Zobacz posta
    hm a ja wczoraj widziałem kilka sztuk w okolicy woli michowej i chyba nie były świadome całej tej gadaniny :)
    To stado akurat silne jest i rzadko choruje :)

  5. #155

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Nie jestem specjalistą ds. poskramiania zwierząt , ale tzw. próbę tuberkulinową wykonuje się na zwierzętach, które są unieruchomione...
    Nie jestem również specjalistą ds. balistyki, ale wydaje mi się, że "fuzja" ze środkiem usypiającym ma raczej ograniczony zasięg - tym bardziej, że żubry są raczej "gruboskórne", oraz posiadają dosyć gęste futro (chyba trudno to przebić igłą ze strzykawką, wystrzeloną z kilkunastu metrów ?).
    Ale co do podejrzeń, jakie sztuki odstrzelono, to również mam małe "ALE" - o gruźlice można podejrzewać raczej sztuki osłabione, z matową sierścią itp. - ciekawi mnie, czy ktoś (kto ?) typował sztuki przeznaczone do odstrzału ?...

  6. #156
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Cytat Zamieszczone przez Szczepan Ł. Zobacz posta
    ... - ciekawi mnie, czy ktoś (kto ?) typował sztuki przeznaczone do odstrzału ?...
    Mnie tez to nurtuje i jeszcze jakie są zasady takiego a nie innego typowania, tym bardziej, że dokonano odstrzału nie z tego stada, z którego pochodziła chora samica żubra:
    "Zabito żubry w wieku 4, 10 i 20 lat bytujące na terenie Nadleśnictwa Lutowiska. Wstępne oględziny przeprowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii w Ustrzykach Dolnych nie wykazały, by zwierzęta chorowały.

    (...)- Nie możemy jednak na razie nic powiedzieć o stanie zdrowotnym żubrów z Nadleśnictwa Stuposiany, gdzie dotąd nie udało się odstrzelić ani jednej sztuki.

    To właśnie w tym nadleśnictwie, w okolicach Tarnawy Niżnej, znaleziono niedawno padłą samicę żubra. Badania weterynaryjne wykazały, że cierpiała na gruźlicę. Eliminacja sześciu żubrów ma pomóc w ustaleniu, czy choroba trawi także inne osobniki tego gatunku.''
    Jeśli dobrze kombinuję to następne trzy powinni odstrzelić w Nadleśnictwie Baligród i wtedy może uda się stwierdzić jak bardzo rozprzestrzeniła się gruźlica w stadzie na terenie nadleśnictwa Stuposiany.
    Chyba że to się tylko doliny myśliwym pomyliły - bo dzikie te Bieszczady, oj dzikie.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  7. #157
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2010
    Rodem z
    Południe
    Postów
    37

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    A dlaczego atak na "myśliwych"? Informacja ze strony RDLP Krosno, którą chyba wszyscy zainteresowani tym wątkiem brzmi przecież: "W związku ze stwierdzonym przypadkiem gruźlicy u jednego z bieszczadzkich żubrów Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął decyzję odstrzale sześciu osobników w celu dokonania szczegółowych badań i oceny stopnia zagrożenia epidemią dla wszystkich bieszczadzkich stad, liczących dziś około 300 osobników."

  8. #158
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Cytat Zamieszczone przez Jankiel Zobacz posta
    A dlaczego atak na "myśliwych"? ...
    A gdzie tu atak na myśliwych? Czyżby odstrzału dokonali nie myśliwi tylko Dyrektor Ochrony Środowiska? Nie chodzi zresztą o to kto strzelał, lecz na jakich to się odbywa zasadach tzn. dlaczego najpierw nie odstrzelono żubrów ze stada, z którego pochodziła chora samica tylko z całkiem innego. Może np. dlatego, że gdyby się okazało, że właśnie z tego stada byłyby odstrzelone zdrowe żubry to już nie bardzo można by strzelać do żubrów z innych stad, a tak te zdrowe są już odstrzelone (więc mówi się trudno), a ze stada „Stuposiańskiego” pewnie jeszcze trzeba będzie odstrzelić żeby sprawdzić. Ja tego nie wiem i w związku z tym pytam dlaczego zrobiono to tak a nie inaczej? Czy taka zgoda "W związku ze stwierdzonym przypadkiem gruźlicy u jednego z bieszczadzkich żubrów Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął decyzję odstrzale sześciu osobników w celu dokonania szczegółowych badań i oceny stopnia zagrożenia epidemią dla wszystkich bieszczadzkich stad, liczących dziś około 300 osobników." oznacza, iż można odstrzelić dowolne sześć żubrów żyjących na terenie Bieszczadów, czy jednak są jakieś bardziej szczegółowe wytyczne? Może ktoś wie, może zechce rozjaśnić – do takich celów m. in. służy Nam to forum.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  9. #159
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów


  10. #160
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Śladami bieszczadzkich żubrów

    Myśliwi zabili tylko połowę z zaplanowanych od odstrzału żubrów w Bieszczadach

    Krzysztof Potaczała

    Zabito tylko trzy spośród sześciu żubrów przeznaczonych do eliminacji. Były zdrowe. Termin odstrzałów minął. Kolejne – najwcześniej jesienią.


    Wtedy leśnicy znowu wystąpią o pozwolenie na odstrzał przynajmniej jednego żubra z Nadleśnictwa Stuposiany, gdzie zimą znaleziono martwą samicę żubra i stwierdzono u niej gruźlicę. Po tym wydarzeniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na zabicie w Bieszczadach sześciu osobników w celu ich dokładnego przebadania pod kątem gruźlicy.

    - Zgodnie z pozwoleniem wyznaczeni myśliwi obserwowali żubry i wybierali do odstrzału w pierwszej kolejności te, które nietypowo się zachowywały lub były osłabione – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

    U trzech zabitych żubrów nie stwierdzono gruźlicy. To jednak nie oznacza, że bieszczadzkie stado jest zupełnie zdrowe. Przykładowo w okolicach Lutowisk zwierzęta mogą być wolne od choroby, a kilkadziesiąt kilometrów dalej, w okolicach Mucznego, mogą wystąpić przypadki zagruźliczenia.

    - Chcieliśmy to zbadać, ale nie udało się nam odstrzelić ani jednego żubra – mówi Jan Mazur, nadleśniczy ze Stuposian. – Stado z naszego terenu przemieściło się wiosną w kierunku Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a tu nie ma mowy o odstrzałach. Udało nam się trochę wcześniej wytropić dwie krowy i cielę, ale ze względów etycznych zrezygnowaliśmy z ich eliminacji.

    W Bieszczadach żyje 300 żubrów.
    do linka WUKI

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. śladami drewnianych wiatraków
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-03-2014, 12:13
  2. śladami dolnośląskich pałacyków
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 12:31
  3. Śladami Bojków - ostatni bal jesieni sezonu 2010
    Przez lukasz-l w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-12-2010, 23:20
  4. Zachowania rujowe żubrów
    Przez renfli w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2010, 18:01
  5. śladami opuszczonych cerkiewek
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-11-2010, 10:45

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •