Strona 1 z 9 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 81

Wątek: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

  1. #1
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Wiekszość z nas na pytanie szlaki położone na terenie Bieszczadów może odpowiedzieć; znam, byłem tam x razy. Są dobrze naniesione na mapy, powszechnie znane. Czy na podobnie zadane pytanie dotyczące szlaków położonych na terenie Gór Sanocko-Turczańskich i pogórzy możemy odpowiedzieć znamy, byliśmy tam? Moim zdaniem nie. Większość z przewodników nie zna ich nawet. Nie są zaznaczone na mapach. Ktoś je wytycza ale nie wiele robi aby je spopularyzować.
    Wczoraj byłam na takim szlaku. Jest to szlak miasta Sanoka, zielony wiodący z Bykowiec do Lisznej. Ciekawy poprowadzony częściowo przez rezerwat "Polanki". Trasa: Bykowce-Wielki Kamień-Graniczna- Mały Kamień-Olchowa(d.przysiółek Wujskiego)-Liszna. Przeszłyśmy go w trzy godziny. Polecam go wiosną, kiedy nie ma jeszcze liści. Piękne panoramy z jednej strony rozległe na dolinę Sanu, Pogórze, Bieszczady, Beskid Niski, a z drugiej strony ładnie nam się prezentuje Wujskie położone na terenie Gór Sanocko-Turczańskich. Można zobaczyć dwie ładne wychodnie skalne(klopsik skomercjalizowali Ci kamuchy). Mnie jednak urzekł fragment doliny, gdzie niegdyś istnial przysiółek Olchowa. Ładna okolica, łany żarnowca, rozpadające się domy, stare sady, młody, bardzo, bardzo gęsty sad śliwowy otaczający niszczejącą kaplicę lub nagrobek. Klimaty bieszczadzkie sprzed dziesiątków lat. Niestety, potem szlak wiódł drogą zrywkową. Błotko, błoto, błocko, cholerna breja przez którą musiałyśmy brnąć. Nie ma na tyle dobrym samooczyszczajacych się wibramów coby sobie z sanocko-turczańskim błockiem poradziły.
    Jest kilka wariantów poznania tej okolicy. Ale o tym kiedyś napiszę jak je przejdę.

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Właśnie czekając, aż moje baby oblecą wszystkie ciuchlandy w galerii, wyszperałem sobie "Pogórze Przemyskie" DEMART.
    Na razie studiuje mapę....

    PS. Była to jedyna mapa tego regionu, którą mieli w empiku. Może jest coś lepszego? (choć "na oko" wygląda dobrze)

    Pozdrawiam:)

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Skoro Lucyna zaczęła od Sanoka to i ja coś dołożę. W Sanoku rozpoczyna się tzw. szlak na Chryszczatą. W pierwszych kilometrach wiedzie on przez pasemko Wiecha, rozdzielające Sanok i wieś Niebieszczany. Górka jest w większości porośnięta lasem ale na "szczycie" (trochę ponad 500 m.npm)jest kilka większych polan tudzież pól uprawnych z których rozciągają się rewelacyjne widoczki. Przede wszystkim rzuca się w oczy panorama prawie całego Sanoka a nad miastem efektowne zbocza Gór Słonnych. Po przeciwnej stronie widać wzgórza Dziady, Bukowicę z Tokarnią a przy dobrej widoczności na płd-wsch. majaczą się połoniny. Przez lornetkę wypatrzeć można przekaźnik tv na Suchej Górze k.Krosna. Tu przyznaję że nie szedłem dalej tym szlakiem, a nie licząc jego celu, zaliczyłem leżące na jego drodze Pogary i Suliłę. Z Suliły widoki są niestety tylko na zachód (Rzepedka,Tokarnia) zaś z Pogarów nad Kulasznem rozciąga się świetny widok na szeroko pojęte południe - po prawej stronie Beskid Niski, po lewej przedgórze bieszczadzkie. I tu mały wrtęt do wątku o przewodniku po Pogórzu Bukowskim: ja tam nie znam się na jakichś "układach rusztowych" czy innych geologiach ale wiem że jak stanę na Pogarach to widzę różnicę pomiędzy terenami okolic Bukowska a Baligrodu, prawa i lewa strona wyglądają po prostu "inaczej". Zresztą tu Kondracki umiejscawia granicę Karpat Zachodnich i Wschodnich. (Ja to w ogóle mam fajnie - jak patrzę przez okno swojej kuchni to widzę Karpaty Wschodnie w postaci Gór Słonnych czyli Sanocko-Turczańskich a jak wyjdę na balkon to przed oczami mam Karpaty Zachodnie w postaci wymienionej wcześniej Wiechy czyli Pogórza Bukowskiego czyli Beskidu Niskiego.)
    Przepraszam że odbiegam od tematu, który Lucyna ustaliła na Góry Sanocko-Turczańskie ale sądzę że szlaki przylegającego do Bieszczadów wschodniego skrawka Beskidu Niskiego też zasługują na przybliżenie.
    Seba

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2007
    Postów
    343

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez vm2301 Zobacz posta
    "Pogórze Przemyskie" DEMART.
    [...] Może jest coś lepszego?

    nie ma

    Serdeczności,

    Kuba

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Jest także druga stosunkowo dobra mapa Demartu obejmująca G S-T. Bieszczady Góry Słonne mapa turystyczna 1:75 000 plastik. Jak sama nazwa wskazuje laminowana. Są tam naniesione szlaki rowerowe i część scieżek dydaktycznych oraz szlak ikon doliny Sanu. Korzystam z niej dość często z tej racji, że jest w miarę poprawna i nie niszczy się.
    O mapie Pogórze Przemyskie rozmawialiśmy w boxie. Mi podoba się. Szczególnie druga strona mapy poświęcona tylko i wyłącznie historii regionu. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nie ma lepsze mapy tego obszaru.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez vm2301 Zobacz posta
    Właśnie czekając, aż moje baby oblecą wszystkie ciuchlandy w galerii, wyszperałem sobie "Pogórze Przemyskie" DEMART.
    Na razie studiuje mapę....

    PS. Była to jedyna mapa tego regionu, którą mieli w empiku. Może jest coś lepszego? (choć "na oko" wygląda dobrze)

    Pozdrawiam:)
    Nie ma.

    Ta mapa jest całkiem niezła, ale ma jedną wadę - nie obejmuje całego Pogórza Dynowskiego.
    Dynowskie i Strzyżowskie to już całkiem terra incognita, nie ma ich w całości na żadnej mapie (fragmenty Dynowskiego są na podanej przez Ciebie mapie Demartu).

    Ja chciałam polecić Pogórza i G.Sanocko-Turczańskie na rower.
    Świetnie się je zwiedza właśnie rowerem (byle wzdłuż a nie w poprzek grzbietów gór rusztowych )

  7. #7
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Nie ma.

    Ja chciałam polecić Pogórza i G.Sanocko-Turczańskie na rower.
    Świetnie się je zwiedza właśnie rowerem (byle wzdłuż a nie w poprzek grzbietów gór rusztowych )
    Co to za mapa? Mogłabyś podać szczegóły?

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Co to za mapa? Mogłabyś podać szczegóły?
    To mi się podoba ,nareszcie rozmawiacie normalnie, jak Dwie "Kumpelki" i do tego Przewodnicy.... , solidarność zawodowa bardzo się liczy i zobowiązuje(ludzie czytają ,patrzą i oceniają ). tak trzymać, bardzo się cieszę.
    ps. Bierzcie przykład z solidarności zawodowej wśród lekarzy, a mapy w tym przypadku to tylko dodatek do tego....Moderator wiem ,że nie na temat ale ...

    Moderator: jedyne co ja wiem, to to, że jesteś w błędzie :D
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 25-02-2008 o 17:52
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Co to za mapa? Mogłabyś podać szczegóły?
    Nie rozumiem pytania ?

    Przecież napisałam, że również moim zdaniem nie ma lepszej mapy niż ta o której pisał vm2301.

    A jej poważną wadą jest to że nie obejmuje większego obszaru.

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich

    Cytat Zamieszczone przez joorg Zobacz posta
    To mi się podoba ,nareszcie rozmawiacie normalnie, jak Dwie "Kumpelki" i do tego Przewodnicy.... , solidarność zawodowa bardzo się liczy i zobowiązuje(ludzie czytają ,patrzą i oceniają ). tak trzymać, bardzo się cieszę.
    ps. Bierzcie przykład z solidarności zawodowej wśród lekarzy, a mapy w tym przypadku to tylko dodatek do tego....Moderator wiem ,że nie na temat ale ...

    Moderator: jedyne co ja wiem, to to, że jesteś w błędzie :D
    Piotr nie jest w błędzie.
    Mam przed sobą mapę Pogórze Przemyskie Mapa rowerowa OPGK Rzeszów S.A. wydanie 2004 której autorem ku memu zaskoczeniu jest Kosterkiewicz i prawdę powiedziawszy nie poleciłabym jej nikomu.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. noclegi w ukraińskich Bieszczadach
    Przez DiabełPiszczałka w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-05-2012, 12:18
  2. Przewodnik po Alpach Rodniańskich
    Przez machoney w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-11-2009, 09:26
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-03-2009, 22:06
  4. Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie
    Przez Basia Z. w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 130
    Ostatni post / autor: 05-03-2009, 20:36
  5. Wydalenie ukraińskich architektów
    Przez Stachu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 31-01-2005, 20:26

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •