Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: OSO Natura 2000

  1. #1
    lucyna
    Guest

    Domyślnie OSO Natura 2000

    Hej, rozmawialiśmy już o wilkach, niedźwiedziach, zającach, motylach. Nie wspomnę już o hicie jakim okazał się wątek z botanicznymi zagadkami. Może przszła pora na ptaki. Budzą mnie codziennie drąc w niebogłosy dzioby. Jakie u nas występują gatunki ptaków, czy potrafimy je rozpoznawać, co o nich wiemy to tylko kilka zagadnień, które możemy obgadać.
    Mam przed sobą "Rocznik przemyski Nauki przyrodnicze 2006 zeszyt 5". Bardzo ciekawa publikacja Przemysława Kunysza (vice szefa naszego Stowarzyszenia na Recz Turnickiego Parku Narodowego) " Obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 na Podkarpaciu".
    Ciekawa jest część poświęcona Bieszczadom i Górom Sanocko-Turczańskim. W bieszczadach żyje 38 gatunków wymienionych w załączniku Dyrektywy, 11 z nich spełnia kryteria wyznaczania ostoi. Są to: bocian czarny, trzmielojad, orlik krzykliwy, orzeł przedni, derkacz, puchacz, sóweczka, puszczyk uralski, włochatka, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty. Bieszczady to jedna z największych w Polsce ostoi: sów, dzięciołów i ptaków drapieżnych. W okresie przelotów można spotkać u nas: bielika, ścierwnika, błotniaka zbożowego, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, błotniaka stepowego, gadożera, orzełka, rybołowa, głuszca, żurawia, morela, łęczaka, rybitwę czarną, lelka, kraskę.

  2. #2
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Większość amatorów ornitologii ekscytuje się obserwacjami ptaków drapieżnych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzeeł...
    Więc dodam takie śliczności latające stadami, jak bajecznie kolorowe szczygły czy puszek z waty z długim ogonkiem - na co to za ptaszek?
    Długi

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Anyczka20
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Sanok / Dublin
    Postów
    751

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Raniuszek
    "Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj,
    Jaki spokój można znaleźć w ciszy.
    Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha ..."

    www.anyczka20.fotosik.pl
    www.youtube.com/Anyczka24

  4. #4
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Najczęściej widzę swoje sikorki, słyszę dzwońce, obserwuje sójki ale te "syberyjskie" zimą. Zafascynowała mnie raz pokrzewka ogrodowa. Zbytnio zbliżyłam się do jej gniazda. To maleństwo aby mnie i moje zwierzaki przepędzić symulowało atak. Leciała prosto na mnie, na wysokości oczu, w ostatniej chwili wzbiła się wyżej w powietrze. Nie wiem jak one w tak nieprzyjaznym środowisku (kilka-kilkanaście kotów) są w stanie wyprowadzić młode. Za chwilę zacznie się ptasie darcie dziobów, wiosenna codzienna pobutka. Już rozpoczynają koncert. Szczególnie piękny glos ma słowik. Teraz mamy młodego. Jego poprzednik miał przepiękny głos i bardzo bogaty repertuar.

  5. #5
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Większość amatorów ornitologii ekscytuje się obserwacjami ptaków drapieżnych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzeeł...
    Więc dodam takie śliczności latające stadami, jak bajecznie kolorowe szczygły czy puszek z waty z długim ogonkiem - na co to za ptaszek?
    Długi
    Nie no, nie tylko drapole są tak ekscytujące. Wodne i błotne ptactwo też wielu pociąga.

    Dokładnie rok temu oglądalem w Lesku stadko świstunów i remizy.

    Wczoraj bardzo z bardzo bliziutka widziałem srokosza.

    A propo błotniaka stawowego to kiedyś była próba lęgu koło Leska.

    Jednak apeluję do forumowiczów o nie umieszczanie zbyt dokładnych informacji - gdzie co żyje lub nie daj Boże ma gniazdko :)

    Pozdrawiam ornitologów.
    Marcin

  6. #6
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    A tego ptica Wy znaju?
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Marcin

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar jacekp
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    spod Jeleniowatego
    Postów
    35

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    czapla biala. coraz czesciej sie pojawiaja. a te gdzie?

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Czapla biala? Hmm dawno, dawno temu kiedy jeszcze byłam mlodym stażem przewodnikiem, w czasie spływu Sanem uwielbiałam obserwować czaple białe. Pięknie prezentowały się na zielonym tle Gór Słonnych.

  9. #9
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    dawno, dawno temu kiedy jeszcze byłam mlodym stażem przewodnikiem...
    Dawno, dawno temu krążył taki dowcip: Otwieram gazetę - Gomułka, otwieram radio - Gomułka. I tak siedzę nad puszka szprotek i zastanawiam się - otworzyć?
    ----
    Zaglądając na tym forum do wątku na dowolny temat, w którym pisze Lucyna (a w którym nie pisze?), zastanawiam się: czy po raz tysiąc siedemnasty będzie wszystkim przypominać, że jest przewodnikiem
    A poza tym wszyscy zdrowi.

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: OSO Natura 2000

    Tak. Jest takie bardzo fajne ustrojstwo na tym forum. Ignoruj. Włącz go i po problemie.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. W 2000 mil dookoła Transylwanii
    Przez marcins w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 13-03-2010, 20:08
  2. Bieszczady 2000
    Przez Eggstwo w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-03-2009, 12:49
  3. 2000 użytkowników!
    Przez Polej w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-08-2006, 22:24
  4. Dzika natura Biesów..
    Przez angie w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-05-2006, 22:34
  5. Pamięci Jurka 2000.
    Przez Mrukol w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2005, 21:02

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •