Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Posterunek MO w Cisnej

  1. #1

    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Tarnów
    Postów
    7

    Domyślnie Posterunek MO w Cisnej

    Witam serdecznie.
    Może na wstępie nieco się przedstawię.
    Urodziłem w się Komańczy, ale wychowywałem w Tarnowie. Mieszkałem wiele razy w Bieszczadach tj Kalnica, Wetlina, Cisna.
    Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Piszę teraz opowiadanie z historią Cisnej w tle. Mieszkając tam słyszałem wiele razy, ze tamtejszy posterunek wyleciał w powietrze z winy milicjantów, którzy zaprószyli ogień w magazynie broni. Dostępna mi literatura twierdzi, ze był to atak ukraińskich oddziałów. Moze ktoś z was ma jakies wiadomości?
    Osobiście znałem się z kobietą, którza przeżyła ten wybuch. Była wtedy niemowlęciem i jakimś cudem nie zginęła, pomimo obecności na miejscu.
    Bardzo mi na tym zależy i proszę o pomoc. Można na maila
    reuter@star.net.pl
    Dziękuję z góry

  2. #2

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    Witam. Jest ksiazka Myslinskiego "Strzaly pod Cisna". Akurat tej nie czytalem wiec sam nie powiem ale moze w niej cos znajdziesz. Pozdrawiam

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    Grzegorz Motyka, "Tak było w Bieszczadach", Warszawa 1999:
    str. 250
    "...Snuto różne przypuszczenia: wystrzał z granatnika, użycie miny przeciwczołgowej lub wiązki granatów (przypis: A. Bata, Bieszczady..., s. 144-145; H. Pająk, Za samostijną..., s. 190-194; H. Wagner, Nad brzegiem Sanu...., s. 128-146

  4. #4

    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Tarnów
    Postów
    7

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    Dziękuję serdecznie. To są wersje książkowe i pisane w dawnych czasach. Wśród mieszkańców mówiło się, ze w tym czasie w Cisnej stacionowało silne zgrupowanie KBW i nie było żadnych walk. Poprostu, milicjanci sobie popili i niechcący podpalili chałupę.
    Dziękuję i pozdrawiam

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    Inna wersja mówi iż to był koń trojański. Karabin maszynowy wypełniony materialem wybuchowym (lub bomba) podłożona koło ogrodzenia. Gdy milicjanci go wnieśli i zaczęli coś z tym karabinem robić (już nie pamiętam co) to wybuchł. Walki były. Masz dostęp do Słownika historycznno-krajoznawczego Gmina Cisna? Tam jest szczegółowy opis walk.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    Ze Słownika historyczno-krajoznawczego.Gmina Cisna:"...W nocy nastąpiła eksplozja,która zniszczyła częśc budynku.Zginęło sześciu milicjantów znajdujących się wewnątrz.Ocalał wartownik na zewnątrz i znajdujące się na piętrze żona komendanta z maleńką córką i kuzynką.Powołana po tym wydarzeniu komisja ustaliła,że budynek posterunku został trafiony pociskiem z granatnika,co spowodowało wybuch zgromadzonych wewnątrz granatów i amunicji.Wersja ta nie znalazła potwierdzenia w zdobytych dokumentach UPA....Podobno partyzanci UPA pozostawili w pobliżu posterunku ciężki karabin maszynowy Maxim,w którym chłodnica lufy wypełniona była materiałem wybuchowym.Cekaem...został przyniesiony na posterunek.Podczas manipulowania bronią nastąpiła detonacja,która pociągnęła za sobą wybuch granatów i amunicji na posterunku.Jak było naprawdę- nie wiadomo."

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    W 1984 r na wzgórzu o wdzięcznej nazwie Betlejemka (lub Kamionka), w miejscu gdzie znajdowały się widoczne ślady po posterunku Milicji powstał pomnik ku czci poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej (obecnie ku czci poległych żołnierzy). Tu należy zaznaczyć że nie chodzi o ten budynek Milicji, który wyleciał w powietrze w lipcu 1945 r. od wiązki granatów, tylko o budynek opuszczony przez Armię Ludową („Tak było w Bieszczadach”...) i wykorzystywany przez Milicję, a następnie/oraz grupę manewrową WOP.
    Pomnik można rozszyfrowywać jak hieroglify egipskie dzięki płaskorzeźbie widniejącej na nim. Przedstawione są tam trzy sceny chyba ważne z punktu widzenia władzy ludowej:
    23.IX.1944 – co ta data oznacza...? Chyba przejście frontu wschodniego przez Bieszczady... nie wiem, nie jestem pewien, ale na płaskorzeźbie nad tą datą przedstawione są walki frontowe wojny narodnej: czołg, żołnierze z CKM, kawaleria wybuchy – ogólnie rzecz biorąc pejzaż wojenny. Władza Ludowa posuwała się wraz z frontem, a walki na tym odcinku również pochłonęły trochę ofiar (patrz: cmentarz w Baligrodzie)
    7.X.1944 – 28.III.1947 – pierwsza data to data powstania Milicji w Polsce (http://pl.wikipedia.org/wiki/Milicja_Obywatelska ). Dekret spod tej daty mówi że milicja ma funkcjonować na wzór formacji wojskowej i podporządkować MBP. Ta ostatnia to data śmierci Waltera. Co artysta miał na myśli? Na płaskorzeźbie widnieją od prawej trzy postaci: dwie posiadają nakrycia głowy, jedna nie. Czy rodząca się w Polsce Milicja posiadała jakiś charakterystyczny uniform (czapkę)...? Czy można interpretować tą scenę w następujący sposób: Milicja i grupa manewrowa WOP złapała „bandę UPA”?. Ci z podniesionymi rękoma to oczywiście partyzanci ukraińscy (tryzuby na czapkach). Kilka takich scen było w gminie Cisna. Zastanawiam się czy nie odwołuje się do jakiejś konkretnej....? (Może jest gdzieś jedyna, możliwa słuszna wersja interpretacji tych płaskorzeźb...?)
    17.IV.1947 – 31.VII.1947 – Czas trwania akcji Wisła? Ta ostatnia data z pewnością jest oficjalną datą końcową tej akcji. Oficjalny początek akcji Wisła to 28.IV.1947 godz. 4:00. Ci w hełmach to już chyba KBW.


    W starym przewodniku Moskały wyczytałem że: „przebieg walk obrazuje ciekawa Izba Pamiątek, powstała z inicjatywy H. Kopla”. Gdzie się podziały zbiory tej izby? I gdzie ta izba była? I czy Pan Kopl gdzieś w Cisnej mieszka...?

    Milicja przeciętnemu Polakowi kojarzy się negatywnie. Ale patrząc na tamte czasy i na tamtą sytuację wstąpienie do Milicji było jednym z dwóch wyjść... drugie wyjście było takie: weź swoją rodzinę i manatki, wynieś się tam gdzie nie ma niebezpieczeństwa, z tym że sama droga poza Bieszczady była niebezpieczna. Wstąpienie do UPA było dla Polaków mniej możliwym wyjściem.

    Ktoś w tym wątku napisał że w Cisnej niewiele się działo bo było silne zgrupowanie, ale... trafiłem w Wikipedii na coś takiego

    11 stycznia 1946 Cisnę zaatakowała banda UPA. Upowcy najpierw podpalili szkołę i urząd gminy, następnie dwór oraz 8 polskich gospodarstw. Żywcem spłonęła 4-osobowa rodzina Macieszków: matka oraz jej dzieci: 19-letnia Ania, 16-letnia Jadzia i 10-letni Zbyszek. Od wybuchu wrzuconego do domu granatu zginęła rodzina Jędrzejczaków: matka i troje dzieci, najstarsze w wieku 12 lat. Zginęli trzej przedwojenni policjanci: Holnik, Ochniarz i Hosz. Banderowcy bestialsko zamordowali ich masakrując ciała (obdzierając ze skóry, obcinając języki, uszy, genitalia), następnie wrzucili w ogień. Zginęło także kilku członków straży wiejskiej, zamienionej potem na ORMO. Posterunku broniło 9 milicjantów oraz 15 członków straży wiejskiej. W obronie dużą rolę odegrały miny, które obrońcy detonowali za pomocą rozciągniętych drutów. Po 10 godzinach walki upowcy odstąpili od oblężenia i uciekli w lasy, zabierając 27 zabitych. Obecnie w miejscu słynnego wydarzenia ustawiony jest pomnik.


    Cytat z wikipedi hasło: Cisna (31.10.2009) Brak źródeł - dlatego ostrożnie z interpretacją... Jednak warto wspomnieć taki cytat ze względów podobnych jak w wątku o Wołkowyi http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=4794
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Marcin ; 31-10-2009 o 15:42

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Posterunek MO w Cisnej

    W starym przewodniku Moskały wyczytałem że: „przebieg walk obrazuje ciekawa Izba Pamiątek, powstała z inicjatywy H. Kopla”. Gdzie się podziały zbiory tej izby? I gdzie ta izba była? I czy Pan Kopl gdzieś w Cisnej mieszka...?
    Kto chciałby poczytać sobie historię Pana Henryka Kopla i jego zbiorów powinien zajrzeć do książki Artura Baty "Z biegiem Sanu. W Bieszczadach i na Pogórzu". W rozdziale: "Łabędzi śpiew" (str. 96) jest kilka ciekawych informacji o tym Panu i o jego zbiorach. Izba przez jakiś czas istniała w Urzędzie Gminy, a później w szkole, ale się "rozproszyła". Pan Henryk znalazł kiedyś bunkier UPA z pełnym arsenałem i na bazie tego stworzył izbę pamięci.
    Wracając do Betlejemki... przed 1984 stał inny pomnik w postaci słupa o przekroju trójkąta z wklęsłymi bokami. Ma ktoś może zdjęcie tego obelisku...?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Gastronomia w Cisnej.
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-12-2010, 20:45
  2. Zacisze w Cisnej
    Przez bertrand236 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-03-2009, 22:06
  3. Nocleg w Cisnej
    Przez Insomnia w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-07-2008, 15:15
  4. Budowa w Cisnej
    Przez Barnaba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 07-07-2008, 14:45
  5. Pseudoatrakcje w Cisnej.
    Przez naive w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 31-07-2007, 14:35

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •