Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: 'Państewko Penitencjarne'

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie 'Państewko Penitencjarne'

    ... w latach 70 na terenach Bieszczadów i Beskidu Niskiego na nieudanych Państwowych Gospodarstwach Rolnych zaczęto tworzyć zakłady karne... do tej pory parę ich jeszcze zostało:
    72 ZK Uherce 634 półotwarty dla odbywających karę po raz pierwszy i skazanych młodocianych
    44 ZK Łupków 458 półotwarty, dla mężczyzn, recydywistów
    Średnia Wieś
    Jabłonki
    Kiedyś filia była np. w Olchowcu

    Niedawno na www.beskid-niski.pl pojawił się ciekawy artykuł o ZK Łupków http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/tematy/zk

    Może jest na forum ktoś kto siedział, lub przebywał...? Może macie jakieś ciekawe informacje na temat bieszczadzkich ZK z dawnych, lub współczesnych czasów...

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    http://www.isanok.pl/index.php?optio...1187&Itemid=65
    Sanocka młodzież dla więźniów z Łupkowa
    21.05.2008.
    (inf. nadesłana)
    Na terenie Zakładu Karnego w Łupkowie występowały dla skazanych z Zakładu Karnego w Łupkowie zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku.

    Placówka kierowana przez dyrektor Alicję Kowalcze wydelegowała do jednostki penitencjarnej zespół break dance (Dawid Lisowski, Mateusz Sudoł, Rafał Skotnicki) oraz dziewczęcy zespół chilliderek w składzie: Dominika Chudziak, Justyna Szpiech, Monika Nastyn, Magdalena Dobosz, Sabina Dorotniak, Aleksandra Pogorzelec, Izabela Drozd, Barbara Wojnar, Malwina Handermander i Marcelina Hyrczyk.

    Opiekunkami młodzieży w czasie występu były panie instruktorki Małgorzata Sudykowska-Harna i Agnieszka Rzepka, które wcześniej zajmowały się przygotowaniami zespołów do występu dla tak nietypowej widowni. Ciężka praca nie poszła na marne - licznie zgromadzeni skazani nagradzali gromkimi brawami ekwilibrystyczne popisy występujących jako pierwszych chłopców, którzy prezentowali wiele zaawansowanych układów choreograficznych do dźwiękowego podkładu, złożonego z najnowszych hitów z list przebojów muzyki break dance.

    Atmosferę podgrzało wkroczenie na scenę uroczych chilliderek z nieodzownymi ponponami w rękach. Dziewczęta wykonały kilka tańców, z których najbardziej do gustu skazanym przypadł ten, który kończył się efektowną piramidą ułożoną z ciał występujących tancerek. Po zakończonym występie młodzi wykonawcy zostali poczęstowani kiełbaskami z grilla, który zorganizowano dla nich na terenie strzelnicy ZK w Łupkowie.

    W miniony poniedziałek zakład karny gościł po raz kolejny na występach dla więźniów młodzież z MDK w Sanoku. Moje prośby o możliwość zorganizowania imprez takich jak dzisiejsza, kierowane do tej placówki zawsze spotykają się z życzliwością, za co za chciałbym podziękować pani dyrektor Kowalcze, całej kadrze MDK-u oraz młodzieży tam działającej – powiedział wychowawca ds. kulturalno-oświatowych kpt. Henryk Antoniewicz. Cenimy sobie wysoko wieloletnią współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury w Sanoku.

    - Organizacja imprez kulturalno-oświatowych z udziałem gości zza murów niewątpliwie wzbogaca paletę oddziaływań resocjalizacyjnych, które prowadzimy wobec skazanych z podległej mi jednostki penitencjarnej – podsumował dyrektor Zakładu Karnego w Łupkowie mjr Marek Grabek.

  3. #3
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Dawno temu był także zakład karny w Michniowcu oraz w Czarnej Dolnej (obecnie zamieniony na mieszkania).
    Nie wiem co jest w Michniowcu.

    Więźniowie z obydwu zakładów rozwożeni byli osinobusami do pracy na terenie gminy Czarna.
    Z tego co pamiętam pracowali także przy remoncie drogi z centrum Czarnej do Czarnej Dolnej oraz budowali chodnik istniejący do dziś na odcinku od centrum do szkoły podstawowej.
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Między kruszarką a wypałem w Rabem znajdują się baraki (jeszcze w całkiem dobrym stanie). Barak otaczał kiedyś wysoki płot... świadczą o tym pozostałe słupki. Podobno tam też znajdowała się filia ZK. Słyszałem również anegdotę że opowieści ludzi z tego baraku posłużyły Hłasce do napisania "Następny do raju".

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Może macie jakieś ciekawe informacje na temat bieszczadzkich ZK z dawnych, lub współczesnych czasów...
    W części "Zakład karny" (trzeba kawałek przewinąć) obszerny wywiad z płk Bolesławem Czyżowiczem, emerytowanym dyrektorem Zakładu Karnego w Przemyślu, który wspomina okres swojej pracy w Łupkowie:
    http://www.twojebieszczady.pl/lupkow.php
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Latarnia Wagabundy to dawne więzienie.
    No ! przesada.
    Raczej jakiś oddział otwarty. Kiju powinien wiedzieć najlepiej.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Cytat Zamieszczone przez Henek Zobacz posta
    Latarnia Wagabundy to dawne więzienie.
    No ! przesada.
    Raczej jakiś oddział otwarty. Kiju powinien wiedzieć najlepiej.
    Czemu przesada? :) Typowy "Ozet" jak w pobliskim Smolniku. Zresztą od tamtego czasu aż tak wiele nie zostało zrobione. Ot - sanitariaty, okna, pobielono ściany, coś położono na podłoge i tyle. Kabaryny robią za pokoje "jedynki" i pomieszczenia socjalne (czasem). Miałem okazje pomieszkać w takiej - nie wiem jak oni kiedyś dawali rady, mój pies tam sie nie ma gdzie położyć bo nie mieści się w żadną strone :D Szczegóły przebudowy oczywiście Kiju zna, no bo kto miałby znać lepiej.
    No ale najlepiej zachowane jest to - jak większość wie - w Smolniku.

    BTW: brakuje mi w tym zestawieniu OZ w Czystohorbie, być może nie podlegało pod Łupków, musiałbym spytać bo sam nie pamiętam. Pamiętam natomiast i samo więzienie, pamiętam też naczelnika, którego zresztą znałem. Raz była heca. Pudla miał takiego kudłatego siakiegoś. Wkurzył kiedyś więźniów i złapali mu tego pudla i wykąpali w farbie. Olejnej, zielonej. Nie przeżył.
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 27-05-2008 o 18:57
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Czemu przesada? :) Typowy "Ozet" jak w pobliskim Smolniku......
    Czy to miałeś na myśli Piotr??? te łóżka piętrowe i łoże"małżeńskie" w odwiedziny , za dobre sprawowanie
    ps. ale jest tam klimat,.. do wynajęcia ,jak kto chce.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez joorg ; 28-05-2008 o 22:16
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  9. #9
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,908

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    W Michniowcu powięzienny barak stoi pusty.Jakie sa z nim związane plany i kto je ma nie wiem.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie Odp: 'Państewko Penitencjarne'

    Do tego doliczcie OZ-ty w Smolniku nad Sanem i Stuposianach.W Smolniku OZ znajdował się w miejscu tartaku po prawej stronie jadąc na Ustrzyki Górne a w Stuposianach o ile dobrze pamiętam to gdzieś w rejonie obecnej Strażnicy SG. Pracowali w PGR Lutowiska i Stuposiany. Wymienione OZ-ty podlegały Zakładowi Karnemu w Uhercach.
    pozdrowieniazbyszekj

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Krzyż Pańszczyźniany
    Przez Barnaba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-06-2014, 05:54
  2. Sławików- pałac
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-01-2012, 19:54
  3. Co będzie z Lasami Państwowymi?
    Przez Wędrowiec w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-12-2010, 13:08
  4. Lasy Anty - Państwowe*
    Przez Zefir w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-03-2009, 00:38

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •