Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Edward Marszałek

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Edward Marszałek

    Postać znana... Kolejna obok Potockiego i Olejki sylwetka lokalnego regionalisty. E. M. o południowo wschodniej części Polski pisze z leśnego punktu widzenia.
    Niedawno ukazała się jego nowa książka pt. "Leśne ślady wiary", Ruthenus, Krosno 2008, którą polecam. Jest to lektura obowiązkowa dla miłośników Bieszczadów (tych zawodowych i niezawodowych). W książce tej znajduje się ciekawy fragment dotyczący Kapliczki Szczęśliwych Powrotów:
    Na najnowszej mapie Bieszczadów kapliczka otrzymała nazwę "Kibakowa". Jej pochodzenie udało się wyjaśnić Wojciechowi Krukarowi, który dotarł do dawnych mieszkańców Polanek. Opowiadali oni zachowane w miejscowej tradycji podanie o niejakim Kibaku, woźnicy, który w 1848 r zdążał wozem zaprzężonym w woły z Jaworca do Polanek. W rejonie przepaści nad Solinką droga zwężała się bardzo mocno. W momencie, gdy pokonywał wąski przesmyk z przeciwka maszerowały akurat oddziały rosyjskie wysłane przez cara do tłumienia powstania na Węgrzech. żołdacy nie chcieli czekać, aż Kibak wymanewruje swoimi ociężałymi wołami, lecz przesunąwszy wóz na skraj przepaści spowodowali w końcu że cały zaprzęg runął w dół. Woły wraz z wozem roztrzaskały się o kamienne progi rzeki, zaś chłop cudem przeżył ten upadek. Sam podobno wystawił w tym miejscu kapliczkę, która miała zaświadczać o cudzie, jaki go spotkał.
    Różni się nieco od dobrze wam znanej legendy autorstwa A. P....?

    Do ciekawszych publikacji tego autora można zaliczyć:
    "Skarby Podkarpackich Lasów", Ruthenus,
    "Wołanie z Połonin", Ruthenus,
    "Łemko w lesie", Płaj 26/2006,

    Tak więc kącik poświęcony twórczości i osobie Pana Dr Edwarda Marszałka uważam za otwarty.

  2. #2
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Trzymam właśnie w dłoniach "Leśne ślady wiary".Przepięknie wydane i az proszą ,żeby czytać,czytać,oglądać a potem...wyszukiwać,podziwiać i "wzdychać " już w plenerze!Poczytuję sobie za zaszczyt,że znalazł się w tym pięknym albumie mój wiersz "Kapliczka Szczęśliwego Powrotu",który od dawna jest na Forum.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Pytanie tylko, ile zrobił DLA PRZYRODY, a ile dla SIEBIE (czyt. swojej popularności). Niewątpliwie P. Marszałek jest osobą wykształconą, medialną i inteligentną, ale rola "advocatus diaboli", którą czasami odgrywa nie za bardzo przystoi do tej sylwetki.
    Słowa P. Marszałka wypowiedziane na antenie Radia Rszeszów jakoby cyt. "parki narodowe to przeżytek" są sprzeczne z ideałami, które ponoć propaguje na łamach swoich książek/albumów.
    I tu rada dla P. Marszałka - czasami warto zastanowić się nad swoją rolą w kształtowaniu prawdziwej "świadomości ekologicznej" bo autorytety upadają (w dzisiejszych czasach bardzo często) a pozostaje dla potomnych bilans podjętych decyzji dla "dobra przyrody". Oby dla P. Rzecznika był dodatni...

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Cytat Zamieszczone przez Zefir Zobacz posta
    Pytanie tylko, ile zrobił DLA PRZYRODY, a ile dla SIEBIE (czyt. swojej popularności).....
    A Ty Zefir co zrobiłeś oprócz natrętnego promowania swojej osoby??..po przez naiwne pisaniny na różnych forach, szukasz sobie "cieplutkiej" posadki w przyszłym parku ?
    Ty nawet 1/1000 nie zrobiłeś dla przyrody ,tego co zrobił E Marszałek.
    Jeszcze dużo upłynie wody w Sanie za nim (o ile w ogóle ) dorównasz wiedzą Marszałkowi.
    ps. Zefir "przykuwanie się łańcuchami do drzewa" to nie jest wcale walka o dobro przyrody ,tylko wielki biznes "psełdo ekologów"
    Ostatnio edytowane przez joorg ; 07-07-2008 o 22:20
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Wzruszyłem się do łez. Człowieku twój post świadczy o tym,że pojmujesz ochrone przyrody na sposób cukierkowo - laurkowy. Życie to nie poezja a "cieplutkich posadek" poszukaj w innej instytucji a nie w parkach narodowych. Mam nadzieję,że rozumiesz moją iluzję.
    Nie neguję wiedzy i talentu P. Marszałka. Bardzo go za to cenię. Nie negowałem czegokolwiek z jego twórczości - jedynie pozwoliłem sobie na słowa krytyki pod adresem jego "realnych" dokonań na płaszczyźnie FAKYCZNEJ ochrony przyrody.
    Prawo do swojego zdania ma każdy. Jeżeli joorg uważasz,że są osoby, których krytykować z taktem nie można to wróć się do PRL-u.

    Bywaj.

    PS. Nigdy w zyciu nie przykuwałem sie do drzewa :) :)

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Cytat Zamieszczone przez Zefir Zobacz posta
    Wzruszyłem się do łez. Człowieku twój post świadczy....

    PS. Nigdy w zyciu nie przykuwałem sie do drzewa :) :)
    a twoje posty dla mnie świadczą ,że jesteś "nawiedzony"
    (pozwoliłem sobie "twoje" napisać małą literą , tak jak i ty wyżej, ja wsześniej napisałem "ty" dużą literą )

    cytat z Zefira
    -----------------------------------------------
    I tu rada dla P. Marszałka - czasami warto zastanowić się nad swoją rolą w kształtowaniu prawdziwej "świadomości ekologicznej"
    ----------------------------------------------------------------

    a radzić to ty możesz ...i zastanów się też
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Nie chcę wchodzić w dalsze "pyskówki". Dlatego tym postem zakończę ten wątek. Nie lubie wysuwać argumentów ad personam. Jeżeli uraziłem P. Marszałka moimi słowami - to go w tej chwili przepraszam.Trudno mówic też o osobie Pana Rzecznika nie znając go osobiście. Oczywiście nie zgadzam się z nim co do wizji ochrony przyrody. I to nas dzieli. P. Marszałek jest osobą o dużych zasługach na rzecz promocji szeroko rozumianego "upowszechniania lasu społeczeństwu". Jest również świetnym fotografem i literatem. Jednak sposób w jaki ocenia role parków narodowych w skutecznej ochronie przyrody nastraja mnie ponuro.To tyle z mojej strony. Życzę miłej gloryfikacji.

  8. #8
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    ->Zefir
    Jak napisałem w wątku o Turnicy,powtórzę tutaj:parki narodowe nie służą dzisiaj do ochrony przyrody,tylko do kręcenia lodów i to bynajmniej nie przez tubylców,tylko przez kasiastych inwestorów z zewnątrz.Jakąś tam poboczną funkcję ochronną mają ale tylko pod warunkiem że dyrektorem jest taki "nawiedzony twardziel" jak Byrcyn-Gąsienica albo Winnicki.No i minister ochrony środowiska przynajmniej powinien nie przeszkadzać w ochronie.Pamiętasz pewnie sprawę Wigierskiego PN
    powodem dymisji Szkirucia może być fakt, że były dyrektor Wigierskiego PN, rygorystycznie przestrzegał przepisów budowlanych na terenie parku i był niepopularny wśród lokalnych społeczności położonego opodal Suwałk parku. Jego dymisja może być również prezentem dla wyborców przed zaplanowanymi na 20 maja wyborami do sejmiku województwa podlaskiego - wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku powtarzał, że postawa parku, hamująca jego zdaniem turystyczny rozwój Suwalszczyzny, jest trudna do zaakceptowania
    Dlatego uważam że Marszałek ma rację mówiąc że PN(jako sposób ochrony) to przeżytek.
    Pozdrav

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Browar... Jeżeli coś działa źle to znaczy ,że trzeba to REFORMOWAĆ a nie LIKWIDOWAĆ.

    Lasy Państwowe mają chrapkę na parki narodowe, a mówienie ,że nie służą lokalnej społeczności jest demagogią. Zapytaj "wspaniałych" samorządowców jakich "wątpliwej charyzmy" inwestorów sprowadzają - to samorządy odpowiadają za kontakty z inwestorami, więc pretensje należy kierować raczej do nich.

    Lasy Państwowe wbrew pozorom mają w tej chwili dużo problemów - i nie mam tu na myśli finansów... :), ani ochrony przyrody - chodzi o bardziej przyziemne sprawy, które w efekcie kończą się tam, gdzie powinny się kończyć.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie Odp: Edward Marszałek

    Jak tak ma wyglądać ochrona przyrody w parkach to ja dziękuje Afganistan jakiś.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Edward Stachura w Bieszczadach
    Przez Marcin w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 14-11-2014, 22:12
  2. Zmarł Edward Żentara
    Przez Samotny Włóczykij w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-05-2011, 13:24

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •