Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Przychówek orłów przednich w tym roku

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Przychówek orłów przednich w tym roku

    Młode orły przednie opuściły gniazda

    12 młodych orłów przednich opuściło w ostatnich dniach gniazda w Karpatach - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.
    - W tym roku orły do lęgów przystępowały rzadziej niż rok wcześniej, ale lęgi były bardzo skuteczne. W dwóch gniazdach wychowało się nawet po dwa pisklęta, co jest rzadkim przypadkiem - powiedział Stój.

    W ubiegłym roku gniazda opuściło 16 orłów, a rok wcześniej tylko cztery. Udane lęgi zanotowano m.in. w 2002 r., kiedy gniazda opuściło 14 młodych orłów i w 2001 r. - 11. Młode orły do zimy będą przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata. W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach.

    Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Ptak gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach.


    Źródło:
    http://wiadomosci.onet.pl/1784581,69,1,1,,item.html

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Przychówek orłów przednich w tym roku

    Cytat Zamieszczone przez filiplesny Zobacz posta
    Ja w samych Bieszczadach znam tylko ostoję orła przedniego w Rezerwacie "Hulskie im. Stefana Myczkowskiego",choć niestety nie miałam dotąd szczęścia obserowować tych pięknych ptaków. Wiadomo, gdzie jeszcze bytują?
    Pozdrawiam serdecznie! Darz Bór!
    Miałam ogromną przyjemność widzieć parę lat temu orła przedniego w Beskidzie Niskim. To było w październiku, szliśmy niewielką grupą z Bartnego, od bacówki szlakiem na Magurę Wątkowską.
    Na samej przełęczy leżał martwy (i dość już mocno śmierdzący) jeleń na którym pożywiało się kilkanaście kruków. Ale oprócz kruków był tam inny ptak dwu i pół krotnie od nich większy, ciemno brązowy z wyraźnie białym dołem skrzydeł.
    Otworzył swoje ogromne skrzydła i spłoszony przez nas odleciał. Widzieliśmy go z odległości ok. 30-40 m. Miał rozpiętość skrzydeł ponad 2 m.

    Potem szukałam w książkach co to za ptak i wyszło mi, że prawdopodobnie był to orzeł przedni.

    Pozdrowienia

    Basia

  3. #3
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Przychówek orłów przednich w tym roku

    Cytat Zamieszczone przez filiplesny Zobacz posta
    Ja w samych Bieszczadach znam tylko ostoję orła przedniego w Rezerwacie "Hulskie im. Stefana Myczkowskiego",choć niestety nie miałam dotąd szczęścia obserowować tych pięknych ptaków. Wiadomo, gdzie jeszcze bytują?
    Pozdrawiam serdecznie! Darz Bór!
    Wiadomo,ale ze względu na wartość materialną jaj oraz niepokojenie ptaków odpuść sobie (i nam) publiczne dociekania lokalizacyjne.
    Pozdrav

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Przychówek orłów przednich w tym roku

    Cytat Zamieszczone przez filiplesny Zobacz posta
    O rety...To musiało być niesamowite... I to jeszcze tak blisko udało się Wam podejść.. Szczęściarze! Niejeden ornitolog, którego znam, dałby się pokroić na kawałki za taką Przygodę przez duże "P". Ale tak to bywa - że te z reguły bywają nieoczekiwane i nieplanowane. Jak to z przyrodą bywa.
    Pozdrawiam serdecznie! Darz Bór!
    Ano tak się składa, ze ponieważ chodzę po różnych górach w małych grupkach, czasem sama i nie hałasuję miałam już różne ciekawe spotkania ze zwierzętami i ptakami.

    Chociaż nigdy nie wybierałam się specjalnie po to aby je spotkać ;-)

    B.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Przychówek orłów przednich w tym roku

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    ... w Beskidzie Niskim....
    Otworzył swoje ogromne skrzydła ..
    ...
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez joorg ; 10-07-2008 o 22:19 Powód: dodałem "gniazdko"
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #6

    Domyślnie Odp: Przychówek orłów przednich w tym roku

    Wiem o znalezionym martwym mlodym przednim we wrzesniu pazdzierniku zeszlego roku w rowie okolice stokowki Hulskie-Krywe. Orzel byl juz w mocnym stanie rozkladu przyczyna smierci niewiadoma.

  7. #7

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)
    Przez Wojtek Pysz w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 140
    Ostatni post / autor: 12-04-2022, 22:02
  2. IX KIMB jeszcze w tym roku ?
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 31-08-2009, 11:55
  3. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 19:13
  4. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 09:35
  5. Spotkania z niedźwiedziami w tym roku i rady w tym zakresie
    Przez Piotr Wojciechowski w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 13-01-2006, 23:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •