Strona 4 z 9 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 82

Wątek: Niszczejące cerkwie

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    demq pisze :
    O zbytki mają wg ustawy dbać właściciele
    Jeśli tak jest, to kto ma wziąć za dupę właściciela cerkwi w Baligrodzie czy Liskowatym dlatego że, nie robi tego, co nakłada na niego ustawa .
    Nie wystarczy biadolić że sąsiednia gmina żydowska ma pieniądze a nie odbudowuje cerkwi.
    No dobrze , może nie gmina ale jakieś zgrupowanie świątkowców, albo inne pierwsze lepsze wyznanie jakie jest w pobliżu.

  2. #32
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Cytat Zamieszczone przez demq Zobacz posta
    Z tego co się dowiedziałem, był plan remontu, było zwiezione drewno itd, itp konserwator jednak nie wydał zgody na "dziki" remont, zalecają wynajęcie firmy (wiadomo jakiej), plany, ekspertyzy. Wtenczas rakowianie postanowili wybudować nowy kościół. Osobiście nie popieram robienia na "dziko" bez nadzoru i licencji, ale tej cerkwi jak i wielu innych nie budowali i nie remontowali ludzie po nadzorem i z licencją, lecz zwykli miejscowi cieśle. I Pewnie to byłby jedyny ratunek dla niej.
    Podobna sytuacja miała miejsce w Hoszowie. Tam także były problemy z przeprowadzeniem legalnego remontu. Ksiądz Leopold z parafii w Jasieniu Michalita, który był misjonarzem wziął sprawę w swoje ręce. Uratował świątynię. Zajął sie także remontem cerkwi w Hoszowczyku i z tego co wiem rozpoczął prace w Jałowem. Kiedyś miałam ciekawską grupę więc pojechaliśmy do Jasienia, a potem ksiądz zabrał nas do Hoszowa (odprawił tam mszę), Hoszowczyka, Jałowego i gościnnie do Równi. To był bardzo kontrowersyjny kapłan ale bardzo dużo zrobił dla swojej parafii. A jak? Bez liecencji, tak jak to robiono przed wiekami, miejscowymi siłami.

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    osrać te "cerkwie" pseudo, może )

  4. #34
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    osrać te "cerkwie" pseudo, może )
    Osrać drogi Chrisie będzie dość trudne, zależy od tego jakim kto jest akrobatą

    A tak poważnie, to chyba żartujesz.
    Pseudo, czy nie, wartościowe bardzo, czy też nie, na tym terenie nie ma wielu zabytków, a wiele z istniejących pierwszej klasy nie jest, więc trza chronić każdą budę.

    Pozdrawiam:)

  5. #35
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    osrać te "cerkwie" pseudo, może )
    One już są osrywane

  6. #36
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Cytat Zamieszczone przez vm2301 Zobacz posta

    A tak poważnie, to chyba żartujesz.
    Pseudo, czy nie, wartościowe bardzo, czy też nie, na tym terenie nie ma wielu zabytków, a wiele z istniejących pierwszej klasy nie jest, więc trza chronić każdą budę.

    Pozdrawiam:)
    Swego czasu, a było to lata temu, spędzałem wieczór w czarownej dolinie ( wszystkie doliny w Bieszczadach są ponoć takie ), brakowało drew do ognia, z metrów nie wypadało brać... Gospodarz okolicy ówczesny rzecze: "Panie, chodź Pan do mnie, dammmm". No to wziąłem odeń paliwo, dotargałem w krąg. Polaki Pany (nie wspominając Polek Pań), zwyczajne były półlitrówek, tymczasem krążyły "sriedzi gospodinow" zwyczajne litrówki.
    Nadużycie, słowem :).
    Ale OK. Podsycamy ten lichy ogieniek, w ciemnościach na dechach zdobycznych widać ornamenty jakoweś roślinne, w tym kwietne, walimy te dechy do ognia, bo, kuchwa (przetoczyła się jednak myśl), skąd tu akurat relikty jakoweś szacowne post jakieś tam, ileś lat po wojnie, w jakiejś wilgotnej, opuszczonej, dolinie.
    Poszło z dymem. Czyli ku bozi.
    Kolejny dzionek, kawa, rosa, błękit, tlen. Niedopalone ognisko. Dechy. Ich resztki.
    Myśl: "No tak, spaliłem fragment kultury łemkowsko/bojkowsko/wolosko/polsko/rusko/austriacko/watykańsko/lokalnej. A może to, cholera, Szwed abo inny luter jakiś, barwił dechy?"
    Kompletny dołek... ja, który puchy piwa (pustej) nie pozostawiłbym w bieszczadzkich krzaczorkach, który peta (PET-a też) nie uroniłbym, spaliłem resztki bieszczadzkiej cerkwi.... No trauma kompletna.

    Było to w czasach, gdym niewiele wiedział o historii, powstaniu, istnieniu, działalności i upadku, oraz o ponownym wskrzeszeniu tzw. cerkwi grekokatolickiej :)
    Potem jakoś przeszło, ten dołek.

    ot, historyjka, taka sobie, inne progi, wydeptane milionami stóp, mnie inspirują.
    Pozdro.

  7. #37
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    No zdarzało się ludziom zniszczyć coś w imię "wyższych" celów, jak ciepełko, budowanie chlewika, czy umocnienie drogi.

    To jedynie udowadnia kruchość nieruchomości, czy pamiątek ruchomych, a więc tym bardziej zachęcać powinno do ochrony.

    Oczywiście kościół zbudowany w minionym dziesięcioleciu zabytkiem się chyba nigdy nie stanie - za dużo tego powstaje, masowość nabieraniu wartości nie służy.

    No a w interesującym nas regionie mnogości starych budowli i ich straszliwej "starości" nie zauważam.

  8. #38
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Dziś przez przypadek odkryłam sposób ratowania zabytków. Byłam w Leszczowatem. W sumie tylko kilka razy zaglądałam do tej dawnej cerkwi. Każda grupa zaostawiała tak jakieś pieniądze, zwykle 1 zł od osoby. Pan Kapustyński podziękował mi i powiedział, że za te pieniądze chce kupić kostkę aby wyłożyć chodniczek przed cerkwią. Mówiłam mu aby wrócił do tradycji i wyłożył drogę piaskowcem ale jemu spodobała się kostka. Taka biała i szara. No i coś mi się zdaje iż Koledzy mówiący coś o wpływie rozwoju turystyki na przyrodę Gór Sanocko-Turczańskich mieli rację.
    Podobna sytuacja jest w Czarnej. Tam bywamy z grupami non stop. I widać efekty naszej obecności: odrestaurowany ikonostas i ołtarz boczny, w renowacji krzyż i uratowana ikona.

  9. #39
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    cerkwie niszczeja (chyba ta w leszczowatym w dobrym stanie to nie jest...)a oni sraja kase na kostkowe chodniczki??? zamiast zabezpieczac cerkiewkom dachy czy ratowac zabytkowe malowidla... mam wrazenie ze cala polska dostala jakiegos obłędu z tymi chodniczkami..
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  10. #40
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Niszczejące cerkwie

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    cerkwie niszczeja (chyba ta w leszczowatym w dobrym stanie to nie jest...)a oni sraja kase na kostkowe chodniczki??? zamiast zabezpieczac cerkiewkom dachy czy ratowac zabytkowe malowidla... mam wrazenie ze cala polska dostala jakiegos obłędu z tymi chodniczkami..

    Buba proszę nie pij tego więcej Człowiek zajmuje się świątynią, dba o nią i chce ją po swojemu upiększyć za te kilkaset zł, które zebrał.
    Oczywiście Ty wiesz lepiej na co potrzebne są pieniądze. Byłaś, widziałaś i osądziłaś, że cerkiew jest w złym stanie. Wiesz co? Prosze następnym razem abyś pomyślała nim napiszesz post.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cerkwie malowane na kamieniach
    Przez Petefijalkowski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2013, 16:06
  2. Nieistniejące cerkwie w Bieszczadach
    Przez Besko w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 19-11-2009, 23:09
  3. Cerkwie
    Przez buba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-04-2006, 20:47
  4. bieszczadzkie cerkwie
    Przez DOROTA w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-09-2001, 22:08

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •