Strona 1 z 9 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 82

Wątek: Niszczejące cerkwie

  1. #1
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Niszczejące cerkwie

    Powiem coś bardzo dziwnego i niepopularnego.
    Pierwszym odruchem była chęć pomocy w odbudowie cerkwi. Później przyszła pora na refleksję. Coś zostało zniszczone. Zamknął się pewien rozdział w życiu komanieckiej cerkwi. To co powstaje to tylko namiastka. Bywam często, gęsto w Komańczy. Nie zaglądam w to miejsce. W niedzielę prowadziłam z Ogrodniczką warsztaty obok miejsca, gdzie niegdyś stała cerkiew. Goryczki i modraszki. Jola zbierała habazie, a ja miałam powiedzieć kilka słów o świątyni. Zdobyłam się tylko na wzmiankę o tym, że tu kiedyś była piękna cerkiew, która została przez nieuwagę graniczącą z głupotą księdza, przewodnika i turystów spalona.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    To co powstaje to tylko namiastka. Bywam często, gęsto w Komańczy. Nie zaglądam w to miejsce. W niedzielę prowadziłam z Ogrodniczką warsztaty obok miejsca, gdzie niegdyś stała cerkiew. Goryczki i modraszki. Jola zbierała habazie, a ja miałam powiedzieć kilka słów o świątyni
    Zabytku odbudować się nie da. Jednak cerkiew to nie tylko atrakcja dla wycieczek i nie pod wycieczki ją budują (przynajmniej na razie).
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Zabytku odbudować się nie da. Jednak cerkiew to nie tylko atrakcja dla wycieczek i nie pod wycieczki ją budują (przynajmniej na razie).
    Dokładnie. Myślę, że nikt związany z odbudową cerkwi nie zakłada, iż buduje muzeum, czy atrakcję turystyczną. Na pewno kierują się innymi względami. Nie wszyscy rozumują jak przewodnik
    Pozdrawiam
    Przemek

  4. #4
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    "Nie wszyscy rozumują jak przewodnik"-i całe szczęście,bo inaczej nie byłoby Zamku,Starówki (a nawet kilku),Biskupina itp.Ponadto,ten OBIEKT ma spełniać określoną funkcję w środowisku!!

  5. #5
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Zderzenie płycizny i głębi myślenia. Większość dzisiejszych zabytków była przebudowana/odbudowywana/na nowo stawiana w jakimś okresie czasowym. Gdzieś za 200 lat jakiś przewodnik oprowadzający po Komańczy powie... oto cerkiew, całkowicie odbudowana na początku XXI wieku.... i będzie miał wtedy zapewne więcej do powiedzenia :)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Tylko w tym samym czasie niszczeje kilkanaście pięknych zabytkowych cerkwi. Nikt nad nimi się nie pochyli. Vide Listkowate

  7. #7
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Jak słyszę cerkiew w Komańczy odbudowywana jest przez społeczność miejscową i trudno by tę społeczność przekonać do odbudowy innych światyń. Listkowate ma widać biedniejszą społeczność a kasa państwowa nie daje rady wszyskiego załatać. Brutalna rzeczywistość nad którą można szaty drzeć ale czy to pomoże?
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Masz rację w jednym. Komańcza ma społeczność zainteresowaną losem światyni. Budżet da na odbudowę cerkwi, bo to sprawa medialna. Na zabezpieczenie zabytków poskąpi. One niszczeją w ciszy.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Tylko w tym samym czasie niszczeje kilkanaście pięknych zabytkowych cerkwi. Nikt nad nimi się nie pochyli. Vide Listkowate
    Zgadzam się serce się kraje jak się patrzy na Liskowate, Żernicę, Tarnawę, Baligród i wiele wiele innych budowli..za kilka/kilkanaście lat pozostanie po nich tylko wspomnienie i zdjęcia, co odróżnia Komańczę od innych miejscowości to fakt,że są tam wierni prawosławni, którzy korzystają z świątyni (będą korzystać), niestety, bez wiernych bieszczadzkie świątynie popadają w ruinę, ale jest nadzieja jak pokazał przypadek Łopienki, gdy znajdzie się grupa fascynatów wiele można osiągnąć, i daj Boże,żeby znalazło się takich jak najwięcej.

  10. #10
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Temat zapewne bardzo szeroki, Państwo daje lekką ręką ziemię pod nowe świątynie, kościół wydaje krocie na okazałe, kapiące przepychem kościoły-pomniki na chwałę, chyba proboszcza. W innym miejscu niszczeje też światynia Boża. Kościół to machina biznesowa jak każda inna, ma zarabiać na siebie i innych. Wielu jednak zadaje sobie pytanie czy to prawidłowe? Ja mam obok siebie okazały kościoł, dwupoziomowy i czy w nim mi sie lepiej modli czy w takim małym mniej okazałym? Wolałbym skromniejszy by np. w Żernicy przynajmniej nie było dziury w dachu i był skromnie odnowiony.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cerkwie malowane na kamieniach
    Przez Petefijalkowski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2013, 17:06
  2. Nieistniejące cerkwie w Bieszczadach
    Przez Besko w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 20-11-2009, 00:09
  3. Cerkwie
    Przez buba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-04-2006, 21:47
  4. bieszczadzkie cerkwie
    Przez DOROTA w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-09-2001, 23:08

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •