Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 47

Wątek: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

 1. #11
  Bieszczadnik Awatar Misieg
  Na forum od
  08.2006
  Rodem z
  Kraśnik/Rzeszów/Lesko
  Postów
  625

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  kurcze..kolejna ciekawa pozycja o tej tematyce: http://www.allegro.pl/item423373429_...sekwencje.html

 2. #12
  lucyna
  Guest

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Tę mam. Jest ciekawa ale moim zdaniem jako lektura uzupełniająca.

 3. #13
  Bieszczadnik Awatar Misieg
  Na forum od
  08.2006
  Rodem z
  Kraśnik/Rzeszów/Lesko
  Postów
  625

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  A tak w zasadzie to czy są jakieś inne książki o Bieszczadach po angielsku oprócz: "A Guide Book to the Bieszczady" J.Boglino i Krik Henwooda? wiem ze jest jakaś mini książeczka wydawnictwa Bosz.. a jest coś jeszcze ??

 4. #14
  lucyna
  Guest

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Większość "projektowych wydawnictw" jest dwujęzyczna lub nawet trój...

 5. #15
  lucyna
  Guest

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Cytat Zamieszczone przez Misieg Zobacz posta
  kurcze..kolejna ciekawa pozycja o tej tematyce: http://www.allegro.pl/item423373429_...sekwencje.html
  "Akcja Wisła Przyczyny, przebieg, konsekwencje Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej 23-24 lutego 2007 r. w Przemyślu" to pokłosie konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Polski Związek Wschodni, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, Przemyskie Towarzystwo Archiwistyczne in. Na przebieg konferencji duży wpływ miał apel Światowego Kongresu Ukraińców wystosowany do ONZ, Rady Europy i in. wzywający nasz Rząd i Parlament do potępienia akcji "Wisła" i postulujący wypłatę odszkodowań dla pokrzywdzonych. Sam temat konferencji i dobór dyskutantów był przedmiotem polemik w ogólnopolskich i regionalnych środkach masowego przekazu.
  Książka wydana w bardzo małym nakładzie 600 sztuk przez Archiwum Państwowe w Przemyślu i in. powinna być moim zdaniem lekturą uzupełniającą. Kilka poruszanych kwestii wg mnie jest mocno kontrowersyjnych. Vide referat Ewy Siemaszko "Operacja "Wisła" w świetle "Naszego Słowa" poświęcony anlizie tekstów zamieszczonych w ukraińskim czasopiśmie "Nasze Słowo" czy Podsumowanie Czesława Partacza.
  Autorzy referatów to osoby o dużym dorobku naukowym. Przedstawiają wyniki swoich długoletnich badań. Koncentrują się na zaakcentowaniu roli UPA jako (właśnie brak mi słów) organizacji? partyzantki? band? odpowiedzialnych za bezstialstwo i ludobójstwo popełnione na Kresach. Wokół akcji "Wisła" narosło wiele półprawd, mitów. Część z nich jest powielana w tej publikacji.
  Ostatnio edytowane przez lucyna ; 31-08-2008 o 07:05

 6. #16
  Bieszczadnik Awatar Misieg
  Na forum od
  08.2006
  Rodem z
  Kraśnik/Rzeszów/Lesko
  Postów
  625

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  A,że się tak prywatnie spytam, ma ktoś może Płaj nr 6 o Bojkowszczyźnie i chciałby się go pozbyć? Bo go rozpaczliwie szukam od dłuższego czasu..

 7. #17
  lucyna
  Guest

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Niestety, nie mam. Także poszukuję.
  Wczoraj pisałam o dość kontrowersyjnie książce. Dziś pora na "politycznie poprawną". "Akcja Wisła" pod redakcją Jana Pisulińskiego to materiały z sesji naukowej zorganizowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie 18-19 kwietnia 2002 r. Moim zdaniem to bardzo ciekawa publikacja. Jedna z nielicznych, która przedstawia szerokie tło tej masowej deportacji ludności wyznania grekokatolickiego z terenów południowo-wschodniej Polski. W wygłoszonych tekstach występuje rzetelna analiza stosunków narodowościowych, przyczyn i skutków Akcji Wisła. W konferencji wzięli udział także naukowcy ukraińscy, dzięki temu ta publikcja pozwala nam spojrzeć na problem z perspektywy obu stron. Mamy w książce referaty Andrzeja L. Sowy "Akcja Wisła w polskiej historiografii-aktualne problemy badawcze", Ihora Iliuszyna "Akcja Wisła w historiografii Ukraińskiej", Grzegorza Hryciuka "Akcja Wisła na tle innych przymusowych migracji w ówczesnej Europie", Timothy Sydlera "Akcja Wisła, a homogeniczność społeczeństwa polskiego", Eugeniusza Mironowicza "Polityka władz Polski Ludowej wobec Ukraińców w latach 1944-1947", Romana Drozda "Ukraińcy w Polsce 1044-1947-losy,postawy, nastroje", Jana Pisulińskiego " Pomiędzy komunistyczną władzą, a UPA. Ludność polska z terenów objętych konfliktem polsko-ukraińskim: losy,postawy, nastroje", Rafała Wnuka " Stosunek polskiego podziemia niepodleglościowego i legalnej opozycji do mniejszości ukraińskiej w latach 1944-1947", Grzegorza Motyki "Ukraińska Powstańcza Armia, a akcja Wisła", Piotra Zająca "Śledztwa prowadzone przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dotyczące stosunków polsko-ukraińskich w latach 1939-1952", Igora Haładina " Pierwsze lata Ukraińców na zachodnich i północnych ziemiach Polski po przesiedleniach w ramach akcji Wisła (1947-1952), Dariusza Iwaneczko " Wysiedlenia Ukraińców, a Kościół grekokatolicki w Polsce !944-1947", Grzegorza Kuprianowskiego "Akcja Wisła, a kościół prawosławny", Łukasza Kamińskiego " Obóz Jaworzno: ukraiński etap", Mariusza Zajączkowskiego " Propagandowe uzasadnienie akcji Wisła w ówczesnej prasie polskiej", Tomasza Bereza "Tragiczne mikrohistorie: Wiązownica, 17 kwietnia 1945 roku", Jana Pisulińskiego " Tragiczne mikrohistorie: Zawadka Morochowska", Władysława Serczyka " Podręczniki na temat akcji Wisła-obraz postulowany", Stanisłwa Stępienia "Akcja Wisła> propozycje do podręczników szkolnych i materiałów pomocniczych dla nauczycieli".
  Moim zdaniem książka ta powinna znajdować się w biblioteczce każdego zainteresowanego naszym regionem. Niestety, nie została wydana do tej pory monografia poświęcona temu zagadnieniu. Ta publikacja materiałów z konferencji wypełnia lukę.
  Ostatnio edytowane przez lucyna ; 01-09-2008 o 09:03

 8. #18

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Witam,
  Jestem tu nowy, ale polecam wszystkim zainteresowanym najnowszą historią ziemi sanockiej wydawnictwo pokonferencyjne "Powiat sanocki w latach 1944-1956". Jest to pokłosie konferencji, zorganizowanej przez IPN i Muzeum Historyczne w Sanoku, która odbyła się w Sanoku w grudniu 2005 r. Książka została wydana w 2007 r. i zawiera wszystkie wygłoszone na konferencji referaty.
  Podaję spis treści:
  Jakub Izdebski: Zarys sytuacji społeczno-gospodarczej w powiecie sanockim w latach 1944-1956.
  Tomasz Bereza: Kolektywizacja wsi w powiecie sanockim w latach 1948-1956.
  Ks. Henryk Borcz: Dekanat sanocki w latach 1944-1956.
  Krzysztof Kaczmarski: Kadra kierownicza sanockiej bezpieki w latach 1944-1956. Próba charakterystyki.
  Dariusz Byszuk: Komenda Powiatowa MO w Sanoku w latach 1944-1954.
  Janusz Borowiec: Areszt i więzienie w Sanoku w latach 1944-1956.
  Mariusz Krzysztofiński: PPR w powiecie sanocki w latach 1944-1948.
  Paweł Fornal: Sanockie struktury Zrzeszenia "WiN" (1945-1949). Geneza, działalność, likwidacja.
  Andrzej Romaniak: Powstanie, działalność i likwidacja antykomunistycznego oddziału partyzanckiego NSZ pod dowództwem Antoniego Żubryda.
  Robert Witalec: Działalność UB wobec podziemia ukraińskiego w powiecie sanockim (1944-1947).
  Książkę (430 stron) można jeszcze kupić w niektórych sanockich księgarniach i w Muzeum Historycznym. Cena 30; PLN
  Pozycja typowo naukowa z podaniem ogromnej bazy źródłowej.

 9. #19
  Bieszczadnik Awatar Leuthen
  Na forum od
  08.2008
  Rodem z
  Wrocław
  Postów
  509

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Ja polecam tom III "Dziejów Podkarpacia", wydanych przez Podkarpackie Towarzystwo Historyczne (Krosno 1999). Zawiera on referaty z konferencji "Polacy i Ukraińcy 1918-1956", która miała miejsce w listopadzie 1997 r. w Sanoku. Referaty polskich i ukraińskich historyków ukazują stosunki polsko-ukraińskie w dłuższej perspektywie czasowej, w tym działalność OUN-UPA. Publikację tą można zamówić mailowo w Muzeum Podkarpackim w Krośnie - wystarczy wejść na ich stronkę internetową.

 10. #20
  lucyna
  Guest

  Domyślnie Odp: Dobra książka o UPA i Akcji Wisła

  Tym razem polecam artykuł, który ukazał się w "Połoninach 04". Jest to tekst Andrzeja Potockiego " Z archiwum Chrynia". Artykuł jest poświęcony znalezisku odkrytym w jednym ze schronów w okolicach Baligrodu. Autor wprowadza nas pokrótce w zagadnienie i publikuje przetłumaczone na j.polski nieznane wcześniej dokumenty znalezione w archiwum Chrynia: spis siły wroga (stan osobowy posterunku MO w Cisnej, WOP-komendy i in)., list Kossakowskiego.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. Nowa książka o bieszczadzkiej ciuchci.
  Przez WUKA w dziale Bibliografia Bieszczadów
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 16-08-2012, 08:51
 2. Książka za uśmiech
  Przez komisaRz von Ryba w dziale Oftopik
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 25-10-2011, 11:27
 3. Książka o kulturze cerkiewnej
  Przez Trauma w dziale Oftopik
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 24-11-2008, 21:10
 4. Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła
  Przez radek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 27-07-2005, 21:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •