Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 66

Wątek: I wojna światowa w Bieszczadach

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Co mógł robić Steyr (z boku napis 15 p. Nie znam się na oznaczeniach i na broni w ogóle) w potoku Hulski niedaleko Sanu...? i gdzie można znaleźć jakieś większe info dotyczące tej powszechnie używanej wtedy broni? (tu już byłem http://world.guns.ru/rifle/rfl18-e.htm )
    Spróbuj na stronie http://www.austro-hungarian-army.co.uk/ Jest tam wyszukiwarka - wklep w nią "Steyr".

    Jak przebiegały walki w rejonie Otrytu? Trzeba by rozgryźć najpierw kto tam walczył (wbrew pozorom nie jest to takie trudne). Niestety, ja jutro wyjeżdżam w Tatry, ale jak wrócę za 2 tygodnie, to mogę się temu przyjrzeć. Rozgryzanie powinno przebiegać wg schematu: jaka CK Armia tam walczyła --> jaki korpus --> jaka dywizja --> jaki pułk... A potem można albo grzebać w monografiach pułków (o ile takie dlat lat 1914-1918 wyszły), albo w Kriegsarchiv w Wiedniu (raporty i meldunki nt. walk ze szkicami sytuacyjnymi, dzienniki działań bojowych dywizji i korpusów itd.). Raczej nie wierzę, by można było znaleźć obszerne info w "Weltkriegu" Reicharchivu albo w "Oesterreich-Ungarns Letzter Krieg".

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Dzięki...
    Zacząłem od netu i w tym tekście http://www.bieszczady.info.pl/0,335,0,36,echo.html znalazłem taki ogólnik:

    Pierwsze działania wojenne miały miejsce na początku listopada 1914 roku: były to walki na Stożku, Łabiskach, Otrycie, kiedy uformowana została linia obronna od Otrytu przez Wołkowyję, Polańczyk do Średniej Wsi. Lesko oraz Ustrzyki Dolne znalazły się po rosyjskiej linii frontu. W połowie grudnia doszło do przesunięcia linii frontu w kierunku południowym. Linia przebiegała poprzez szczyty od Łopiennika przez Bukowinę, Stoły, do góry Dwernik. Nadeszła zima..., wyjątkowo śnieżna i mroźna, obie walczące strony borykały się z problemami aprowizacyjnymi. Mimo tego góry huczały od artyleryjskich salw, prowadzono ostrzał, płonęły domostwa, kościoły, cerkwie. Przełom roku 1914 i 1915 to zdobycie przez Rosjan Przełęczy Użockiej, która w miesiąc później została odzyskana przez Austriaków i Niemców. W lutym 1915 front stabilizuje się w linii Jaworzec, poprzez Otryt do Lutowisk. Austriacy w końcu lutego podejmują próbę odbicia Baligrodu. Zaangażowane zostają znaczne siły C.K. Monarchii, kilkadziesiąt tysięcy ludzi walczy przez 10 dni o miasto. Nadchodzi marzec; w 22 dniu tego miesiąca twierdza przemyska kapituluje po drugim oblężeniu, Rosjanie rozpoczynają kontrofensywę, Baligród znowu wpada w ręce Rosjan, którzy zdobywają również Wołosate, Ustrzyki Górne. Rosjanie atakują dużymi zgrupowaniami w kierunku kluczowych przełęczy: Beskid, Użockiej, Bukowskiej. Mimo zmasowanego Rosjanom nie udało się ich zdobyć. Rozpoczęta na początku maja 1915 roku wielka ofensywa austriacka pod Gorlicami doprowadza do odwrotu wielkiej armii rosyjskiej. W połowie maja cichną walki w rejonie Bieszczadów, pozostają zgliszcza i bezimienne groby, cmentarze w środku gór. Liczba poległych żołnierzy obu walczących stron określana jest w przybliżeniu nawet na 100 tysięcy.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Jeśli można nieco rozszerzyć ten wątek.

    Interesują mnie pozycje literatury na temat I wojny światowej, ale nie tylko w Bieszczadach.
    Miałam okazję widzieć okopy pod szczytem Sywuli, jej zbudowany w okresie I wojny światowej trawers, okopy w górach Suhard, a ostatnio koledzy widzieli wyraźne okopy w górach Giumalau (Suhard są ich przedłużeniem).
    Interesuje mnie z jakiego okresu wojny pochodzą te pozostałości i kto walczył na tym terenie.
    Czy ktoś mógłby mi wskazać pozycje literatury dotyczące walk na terenie Karpat Wschodnich ?

    Pozdrowienia

    Basia

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Z tego co po różnych forach zobaczyłem to chcesz coś napisać o I wojnie światowej w Bieszczadach... podrzucam co znalazłem i życzę owocnej pracy:

    "Wysoki Dział i Dolina Górnej Osławy" W. Krukar, Płaj 17 - artykuł o tyle cenny że ma fragmenty wywiadów z tubylcami pamiętającymi czasy I w.ś.
    „Pierwsza wojna światowa w Karpatach”, praca zbiorowa pod red. Tadeusza A. Olszańskiego, SKPB, 1985r
    "Cmentarz wojskowy w Lesku z okresu I wojny światowej (1914-1915)" Stanisław Maciela, Bieszczad nr 6
    Opis walk można znaleźć w "Na dnie Jeziora" J. Pawłusiewicz (to prawda że szykują się do wydania wersji nie ocenzurowanej tej książki...?)

    http://www.skp4.pl/modules.php?name=...&sid=13target=
    http://www.twojebieszczady.pl/st_cer...z_komancza.php


    Należy dodać że I w. ś. w Bieszczadach trwała dalej pomimo zakończenia 11 listopada:
    "Brygada Bojkowska - Grupa Lutowiska" S. Kuźmyn, Płaj nr 10.

    Z tego tematu pewno da się znacznie więcej wycisnąć... ale to raczej kwestia siedzenia w źródłach niemieckojęzycznych. Z drugiej strony to duża rzeź musiała tu być i nie zdziwiłbym się gdyby okazało się że znaczna większość żołnierzy, jaka brała udział w tej ofensywie nie doczekała końca wojny... przecież starcia w Bieszczadach miały miejsce na samym początku tego konfliktu, a szlak bojowy był długi...

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Pierwsza połowa filmu dotyczy tematu...
    http://ww6.tvp.pl/14692,20080714753072.strona

  6. #16
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Wiedziałam, że mam coś na ten temat. Artykuł dr Zbigniewa Palskiego z Wojskowego Biura Badań Historycznych "Front galicyjski w I wojnie św.(sierpień 1914-kwiecień 1915)" opublikowany w roczniku "Kresy południowo-wschodnie".

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Tak się tylko będziesz chwalić, czy może zeskanujesz, przepiszesz albo chociaż streścisz?

    Pozdrawiam

  8. #18
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Wybacz ale nie chce mi się. Jeżeli jesteś zainteresowany to skseruje Ci artykuł lub może pożyczę książkę. Tylko w wątku o książkach poświęconych UPA będę trochę więcej pisać.

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Jeśli można nieco rozszerzyć ten wątek.

    Interesują mnie pozycje literatury na temat I wojny światowej, ale nie tylko w Bieszczadach.
    Miałam okazję widzieć okopy pod szczytem Sywuli, jej zbudowany w okresie I wojny światowej trawers, okopy w górach Suhard, a ostatnio koledzy widzieli wyraźne okopy w górach Giumalau (Suhard są ich przedłużeniem).
    Interesuje mnie z jakiego okresu wojny pochodzą te pozostałości i kto walczył na tym terenie.
    Czy ktoś mógłby mi wskazać pozycje literatury dotyczące walk na terenie Karpat Wschodnich ?

    Pozdrowienia

    Basia
    Chodzi o pozycje polsko- czy także obcojęzyczne? Walki "Żelaznej Brygady" (polska II Brygada Legionów) w Karpatach Wsch. czy ogólnie walki na tym terenie? Trudno coś doradzić, bo literatury jest (wbrew pozorom) całkiem sporo, tylko że głównie wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym (po polsku - np. monografie pułków piechoty legionów) czy też w języku niemieckim (Oestrerreich-Ungarns Letzter Krieg czy też "Weltkrieg" Reichsarchivu).


    Dziękuję wszystkim, którzy wrzucili literaturę i linki dot. I w. św. w Karpatach. Rzeczywiście przymierzam się do napisania czegoś o PWS na połoninach, ale wezmę się za to najwcześniej w przyszłym roku. Chcę też trochę pobiegać w terenie i poszukać śladów PWS (okopy, cmentarze etc.).

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Coś ruch w wątku zamarł, a szkoda - I wojna światowa to chyba najtragiczniejsza karta w dziejach Bieszczad... Żeby trochę rozruszać temat, wrzucę ciekawe moim zdaniem informacje, do jakich dotarłem wczoraj.

    Otóż jak zainteresowani tematem wiedzą, w latach 1914-1915 w Karpatach najbardziej pożądanymi przez Rosjan obiektami terenowymi, które chcieli zdobyć, były przełęcze - nimi chcieli bowiem przepychać carskie imperium... Największe znaczenie miały trzy przełęcze: Dukielska, Łupkowska i Użocka. Wielokrotnie toczyły się o nie krwawe walki, których efektem były cmentarze wojenne z setkami żołnierskich mogił (np. w pobliżu Przełęczy Użockiej był/jest? cmentarz, na którym pochowano 2000 poległych). Te 3 przejścia były najdogodniejsze, ale przełęczy w Karpatach - jak to w górach - nie brakuje. Problem w tym, że nie każda nadaje się np. do przeprawiania artylerii, taborów itd.

    Przeglądając wczoraj mapę dołączoną do monografii niemieckiego 46 Pułku
    Piechoty (skala ok. 1: 200 000) zauważyłem, że Niemcy zaznaczyli na niej następujące beskidzkie przełęcze [podaję w brzmieniu oryginalnym, niemieckim, idąc z zachodu na wschód]:
    - Wysowa-Paß
    - Dukla-P.
    - Łupków-P.
    - Ruszka-P.
    - Uscoker-P.
    - Vereczke-P.
    - Beskid-P.
    - Wyszkower-P.
    -Jablonica-P. (Tartaren-P.)

    Część z tych przełęczy znajduje się w Beskidzie Niskim, część w Bieszczadach, część w Karpatach Wschodnich - na terenie Ukrainy. Myślę, że nikt nie powinien mieć trudności w zidentyfikowaniu w/w przełęczy i połączeniu ich z polskimi nazwami.

    Jak sądzicie, co zadecydowało, że autor owej mapy z niemieckiej książki umieścił akurat te (oczywiście poza 3 wymienionymi najdogodniejszymi przejściami) a nie inne przesmyki?


    PS Wiem, że w "Pierwszej wojnie światowej w Karpatach" pod red. Olszańskiego są wymienione karpackie przełęcze, ale zależy mi na tym, abyście to Wy się wypowiedzieli

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. I wojna światowa
    Przez wasyl111 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-12-2010, 14:12

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •