Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 66

Wątek: I wojna światowa w Bieszczadach

  1. #41
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    43

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Witam tak ciekawy temat a tak spadl na dol:)
    Leuthen wydales juz jakas ksiazeczke?
    jak nadal tlumacza z jezyka wegierkiego na polski potrzebujesz to sluze pomoca.
    pozdrawiam:)

  2. #42
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    653

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Projekt książeczki o PWS w Bieszczadach jest na razie w "zamrażarce", ale za to aktualnie pracuję nad tekstem o walkach w Bieszczadach jesienią 1944 r. i w monografii niemieckiej dywizji walczącej w rejonie grzbietu granicznego jest odwołanie do wydarzeń, które rozgrywały się w tamtym rejonie 30 lat wcześniej
    A tekst o węgierskim 68 pp nadal czeka na tłumacza, więc mogę Ci go gpz podesłać

  3. #43
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    43

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    wysylaj smialo,tlumacze z wegierskiego,angielskiego ,i rosyjskiego jakby co:)
    jak ktos ma materialy o walkach w biesach to z checia przetlumacze,pozdrawiam wszyskich.
    jaruss9@wp.pl

  4. #44
    Kloss
    Guest

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Witam , moge pomuc tlumaczyc niemiecki na polski .

    Leuthen , mozesz cos opowiedziec o walkach w 1944 , jakie dywizje , gdzie itp. ?

  5. #45
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Kloss Zobacz posta
    Witam , moge pomuc tlumaczyc niemiecki na polski .
    Witamy na forum.
    Domyślam się, że w oczekiwaniu na zlecenie tłumaczenia douczysz się troszkę języka polskiego. I, jak na tłumacza przystało, zorientujesz się, w jaki sposób uzyskać polskie znaki diakrytyczne ;-)

  6. #46
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    653

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Dość długo (2 lata) nie udzielałem się w tym wątku, ale przyszła chyba na to pora. Otóż w przyszłym roku ma się ukazać w Krośnie książka dwu historyków z Uniwersytetu Rzeszowskiego, mianowicie dr. hab. Andrzeja Olejki i dr. Krzysztofa Mroczkowskiego pt. "Krew i śnieg - Bieszczady 1914/1915" (podtytuł: "Historia wojennej zimy, gdy bagnet przymarzał do rąk"). Możnaby rzec - super! Można by tak rzec, ale ja tak nie rzeknę. Czemu? Bo mam nieodparte wrażenie, że praca będzie zarówno warsztatowo, jak i merytorycznie na zbliżonym poziomie, jak opublikowana w bieżącym roku latem książka samego prof. Olejki pt. "Karpacka wojna trzech cesarzy" (o I w.św. w Karpatach). A jaka jest "KWTC"? Zawiera multum czegoś, co prawnicy nazywają plagiatami (w tym np. dwa moje artykuły, przepisane w sporej części słowo w słowo bez użycia cudzysłowu) plus zrzynki z wikipedii. Na pewno przeczytam, ale nie polecam. "KWTC" czytałem wybiórczo. Przy tej książce, nawet tak znienawidzona przeze mnie "Wojna galicyjska" Juliusza Batora wydaje się być wzorem do naśladowania dla opisywania walk w Galicji. "WG" ma jednakże dwie zalety - czyta się ją szybko, bo jest napisana z pasją (a to, że mnie doprowadzała do tzw. "szewskiej pasji" to "insza inszość" ) i nie ma tam ani zdania plagiatu... A w książce mającej opisywać walki pierwszowojenne w Bieszczadach już sam tytuł wydaje się być mocno wzorowany na pracy amerykańskiego historyka G.A. Tunstalla Blood on the Snow. The Carpathian Winter War of 1915 opublikowanej trzy lata temu przez wydawnictwo Uniwersytetu w Kansas. Mam dziwne przeczucie, że "zbieżności" między dziełem dwóch rzeszowskich historyków a książka rzeczonego Tunstalla nie ograniczą się tylko do tytułu. Zapamiętajcie moje słowa!
    Ostatnio edytowane przez Leuthen ; 22-12-2013 o 21:50

  7. #47
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Leuthen - pamiętam Twoją wojnę o WG, pamiętam też że obiecywałeś iż Ty też wreszcie wydasz swoją książkę. Czekam cały czas (chyba, że mi coś umknęło?).

  8. #48
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    653

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Leuthen - pamiętam Twoją wojnę o WG, pamiętam też że obiecywałeś iż Ty też wreszcie wydasz swoją książkę. Czekam cały czas (chyba, że mi coś umknęło?).
    Zaprawdę, powiadam Ci Dlugi - Twoja mądrość wyprzedza Twoje lata!
    Owszem, tak deklarowałem w tym wątku, jednakże "Historia to nie jest nauka, gdzie trzeba się spieszyć" (tak mi powiedział lata temu, gdy byłem jeszcze studentem pewien wiekowy kustosz "starej daty" z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu). Prof. Olejko produkuje książki w tempie 2-3 na rok, ja wychodzę z założenia, że napiszę tą książkę o Bieszczadach, gdy będę miał wszystkie (a przynajmniej - większość) materiały, do których chcę dotrzeć. Innymi słowy - nie piszę na podstawie tego co mam, ale piszę na podstawie tego, co powinienem znać. Prof. Olejko ma inne założenia badawcze... Rezultaty może oceniać sami. Osobiście odradzam jednak kupno zarówno "KWTC" (choć mam w domu egzemplarz, bo zajmuję się tą tematyką niejako zawodowo - ale go nie kupiłem tylko dostałem na urodziny), jak i za rok książki o pierwszowojennych Bieszczadach. Rzeknę jeszcze tylko zamykając póki co sprawę tej publikacji obu rzeszowskich historyków o Bieszczadach "in spe": "Falsus utinam fates sim" ("Obym był fałszywym prorokiem").

    1) Dorzucając coś stricte związanego z tematyką tego wątku - ciągle czekam na tłumaczenie, które obiecał mi gpz (węgierski 68 pp). Jestem cierpliwy (patrz uwaga kustosza Sobocińskiego ), ale ile można czekać?

    2) styczniu b.r. w pewnej książce (celowo nie podaję tytułu, bo parę razy różne cwaniaki kradły mi takie informacje i publikowały je potem pod własnym nazwiskiem) którą wypatrzyłem w antykwariacie w Salzburgu, widziałem bardzo ciekawy opis walk koło wsi Rabe ("Baligrodowego" Rabe - tego z bazą namiotową latem ) w lutym 1915 r., konkretnie opis działań artylerii austro-węgierskiej. W "KWTC", o której wspominałem wyżej, jest dużo mapek z dziennym przebiegiem pozycji w rejonie Wysokiego Działu (m.in. Chryszczata) z jakiejś międzywojennej publikacji niemieckojęzycznej, ale Olejko nie podał pod mapkami ich źródła

    3) Na forum internetowym "Austro-Wegry" swego czasu był bardzo ciekawy wątek o walkach na Manyłowej. Są tam też wypowiedzi nt. ciekawego epizodu z walk w rejonie Baligród-Cisna. Zacytuję fragment wypowiedzi KG: W numerze 132 "Nowej Reformy" z 14.03.1915 roku jest typowy komunikat o zdobyciu „ważnej wyżyny”. Natomiast w numerze 134 z 15.03.1915 r. jest rzeczywiście krótki i zachęcający opis: „Na drodze Cisna - Baligród wojska austryackie podsunęły się pod szańce nieprzyjacielskie, wysadziły w powietrze część szańców i przez wyłom poszły do szturmu i zdobyły ważny punkt strategiczny, wziąwszy 1.000 Rosyan do niewoli.”
    Otóż powszechnie znany jest fakt wojny minowej na froncie zachodnim, trochę też mówiono już i pisano w Polsce o takich działaniach w Dolomitach, ale na froncie wschodnim była to rzadkość. We wspomnianym wątku sporo o tym dyskutowano, a że chodzi o Bieszczady, warto się nad tym pochylić. Zachęcam do lektury
    http://www.austro-wegry.info/viewtop...=3083&start=80
    (wątek o Manyłowej ma aż 5 stron, to jest środkowa, 3.; mniej więcej pośrodku tej strony zaczyna się dyskusja o "wielkim bum" w Bieszczadach pod Baligrodem ).
    Ostatnio edytowane przez admin ; 12-02-2014 o 02:03 Powód: na prosbe autora

  9. #49
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    Owszem, tak deklarowałem w tym wątku, jednakże "Historia to nie jest nauka, gdzie trzeba się spieszyć"
    No to może jakiś artykuł do Magur?

  10. #50
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    653

    Domyślnie Odp: I wojna światowa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    No to może jakiś artykuł do Magur?
    Już jeden tam opublikowałem rok temu - o II w.św. w Bieszczadach ("Połoniny spalmione krwią..." w "Magurach" 2011) Teraz absorbuje mnie co innego, ale może strzelę jakiś artykulik pierwszowojenny o Wielkiej Wojnie między Komańczą a Przeł. Użocką do "Odkrywcy" (miesięcznik wydawany we Wrocławiu), bo pani redaktor naczelna mówiła, że osobiście chętnie by coś zamieściła na ten temat (zostawiłem jej do przeczytania swoje "Połoniny..." ).

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. I wojna światowa
    Przez wasyl111 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-12-2010, 13:12

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •