Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Muzeum w Ustrzykach Górnych

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Chyba jeszcze nie poruszano na forum tematu muzeum w Ustrzykach Górnych, mieszczącego się na terenie kempingu PTTK, niedaleko poczty. Byłem tam razem ze swoją dziewczyną 12 VIII b.r. Muzeum malutkie (2 pomieszczenia), ale ciekawe (zwłaszcza ekspozycja o Karpatach Wschodnich i ich zagospodarowaniu turystycznym do 1939 r.). Mnie zaciekawił kącik na prawo od wejścia, prezentujący okres pierwszej wojny światowej w Bieszczadach. Był tam tekst z przewodnika "Rewasza" po Bieszczadach, pióra Tadeusza A. Olszańskiego, opisujący ogólnie walki [nieco przycięty] oraz gablota z różnymi militariami, w większości wykopanymi przez różnych małolatów i przekazanych muzeum. Nieco zdziwił mnie w tej gablocie, poświęconej okresowi 1914-1918, niemiecki hełm z ... drugiej wojny światowej. Cóż, walki w Bieszczdach toczyły się także w 1944 r., ale co taki eksponat robi na wystawie o Wielkiej Wojnie? Ogólne wrażenia jak najbardziej pozytywne. Starszy Pan opiekujący się muzeum (czynne w godzinach 17-19) bardzo miły i chętnie opowiada o różnych rzeczach (słyszeliśmy, jak zachęcał jakichś turystów do zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK).

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    Starszy Pan opiekujący się muzeum (czynne w godzinach 17-19) bardzo miły i chętnie opowiada o różnych rzeczach (słyszeliśmy, jak zachęcał jakichś turystów do zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK).
    Ten Starszy Pan mieszka w Poznaniu i od wielu lat opiekuje się muzeum,jest także honorowym przodownikiem o przewodnikiem, do ciekawych eksponatów można dodać oryginalną mapę Bieszczadów Moskały z lat 50-tych. Ogólnie bardzo polecam odwiedzenie muzeum dużo różnych ciekawych zdjęć, artykułów, map - polecam

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Leuthen !
    to fajnie że wznieciłeś ten wątek.
    Ja przymierzałem się ale jeszcze tam nie byłem, teraz już na pewno.
    Zawsze piwo u Lacha zajmowało zbyt dużo czasu.
    Teraz przychodzi czas na retrospekcje.
    Będę.
    p.s. tylko czy w czasie poza (sezonem) bedzie można odkluczyć ?

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Wągrowiec
    Postów
    450

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Dokładnie, muzem w Ustrzykach to bardzo ciekawa lekcja historii. Miałam przyjemność tam być w tym roku w sierpniu, Pan opowiadał o eksponatach dobrą godzinę, pomimo tego że byliśmy tylko w dwie osoby. Naprawdę warto je odwiedzić:) i wstęp wolny:)
    Z tego co się orientuję to czynne tylko w sezonie, ale podejżewam że nie będzie problemu z odkluczeniem bo Pan kustosz to fajny człowiek jest:)

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Carrmelita
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Warszawa ( Bemowo )
    Postów
    75

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    Nieco zdziwił mnie w tej gablocie, poświęconej okresowi 1914-1918, niemiecki hełm z ... drugiej wojny światowej. Cóż, walki w Bieszczdach toczyły się także w 1944 r., ale co taki eksponat robi na wystawie o Wielkiej Wojnie? Ogólne wrażenia jak najbardziej pozytywne. Starszy Pan opiekujący się muzeum (czynne w godzinach 17-19)
    Ciekawe ... Może ten niemiecki "nocnik" to taka prowokacja, taki historyczny meteor zagubiony w czasie, coś w rodzaju testu na orientację dla nas - zwiedzających ? No wiecie ... tak, żeby zamieszać i zobaczyć jaka będzie reakcja. Opiekun wystawy wznieca w nas historyczny niepokój i .... iskra przeskakuje Muszę tam zajrzeć przed piwkiem u Lacha Martwię się tylko, podobnie jak Henek, o dostępność ekspozycji w październiku ... ? Godziny są OK. W sam raz na porę zejścia z Szerokiego Wierchu.
    Carrmelita
    ------------------------------------------------
    "... powoli szarzeją gniazda połemkowskich wsi,
    już ledwo widać jak cerkiewki czarne pisklę łebek unosi
    i w żółty dziób chwyta poprzecznie dwie wielkie ćmy,
    i ile ma głów jeden koń, nie wiadomo, na mostku, wśród osin. "

    z wiersza "Zmrok" Jerzego Harasymowicza

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Wągrowiec
    Postów
    450

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    No ja właśnie nie wiem czy on tam siedzi cały rok czy tylko w sezonie, ale pewnie znajdzie się ktoś taki na forum co będzie wiedział:)

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Cytat Zamieszczone przez calanthe Zobacz posta
    No ja właśnie nie wiem czy on tam siedzi cały rok czy tylko w sezonie, ale pewnie znajdzie się ktoś taki na forum co będzie wiedział:)
    Tylko w wakacje

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Szkoda bo zawsze jestem poza sezonem albo maj lub początek czerwca a jak staczy "dudków" to jeszcze przełom września i października.

    pozdrawiam
    Marek

  9. #9
    Kronikarz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2015
    Awatar coshoo
    Na forum od
    09.2004
    Postów
    690

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    "...Nieco zdziwił mnie w tej gablocie, poświęconej okresowi 1914-1918, niemiecki hełm z ... drugiej wojny światowej. Cóż, walki w Bieszczdach toczyły się także w 1944 r., ale co taki eksponat robi na wystawie o Wielkiej Wojnie? ..."
    Hełm ten został po raz pierwszy użyty przez wojska niemiecie na początku 1916 roku (bitwa pod Verdun) więc nie jest to wynalazek II wojny światowej.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Muzeum w Ustrzykach Górnych

    Cytat Zamieszczone przez coshoo Zobacz posta
    Hełm ten został po raz pierwszy użyty przez wojska niemiecie na początku 1916 roku (bitwa pod Verdun) więc nie jest to wynalazek II wojny światowej.
    Jako historykowi i osobie interesującą się od lat armią pruską/niemiecką nie musisz mi tego tłumaczyć Sęk w tym, że hełmy pierwszowojenne miały charakterystyczne "wypustki" po bokach, a ten egzemplarz z muzeum w Ustrzykach jest ich pozbawiony...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. [Ustrzyki Górne] Nocleg
    Przez Trivet w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-05-2014, 08:39
  2. Nocleg w Ustrzykach Górnych
    Przez Alicjanka w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2006, 12:04
  3. Nocleg w Ustrzykach Górnych
    Przez sevcio w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-08-2006, 00:35
  4. Nocleg w Ustrzykach Górnych ???
    Przez ciolo w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-06-2005, 12:39
  5. Noclegi w Ustrzykach Górnych
    Przez Joanna w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-04-2001, 00:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •