Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Coś nie coś o Turnicy.

  1. #11
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Kiedyś Koledzy z forum zarzucili mi, że chcę jako członek Stowarzyszenia skomercjalizować Turnicę. Wprowadzic tam turystów. Trochę mnie to rozbawiło. Okolice projektowanego parku mają już rozwiniętą tzw. infrastrukturę turystyczną. Wytyczono np. całą sieć szlaków rowerowych. Proponuję zapoznać się ze "Śladami dawnych wsi naszego pogranicza miniprzewodnikiem rowerowym" wydanym przez Uczniowski Klub Sportowy "Wiar". Autorzy opisują w sumie 70 km długości 3 szlaki rowerowe: niebieski historyczno-przyrodniczy Wojtkówka-Jureczkowa-Kwaszenina-Arłamów-Jamna Górna-Jamna Dolna-Grąziowa-Wojtkowa-Wojtkówka (moja ulubiona), czerwony przyrodniczy Wotkówka-park podworski w Jureczkowej-rez. Chwaniów-Chwaniów-Wojtkówka (także moja ulubiona), czerwony przyrodniczy Wojtkówka-Jureczkowa-Braniów-Na Opalonym-Grąziowa-Wojtkówka (też ulubiona).

  2. #12
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Kolejny szlak rowerowy wiodący przez Turnicę. Moim zdaniem to jedna z najciekawszych tematycznych tras transgranicznych. Jest stosunkowo ciekawie opisany w przewodniku Krzysztofa Plamowskiego "Rowerem ze Szwejkiem, czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszczadach". Przez Turnicę biegnie skrót wiodący z Jureczkowej do Przemyśla. Oznakowany jest kolorem czarnym łącznik ma około 70 km.

  3. #13
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    W okolicy przebiegają bardzo ciekawe rowerowe szlaki ikon wytyczone przez Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów. Polecam wszystkim zainteresowanym Bieszczadnikom: szlak łącznikowy żółty" Chwaniów" Liskowate-Jureczkowa-Wojtkowa-Ropienka-Wańkowa-Leszczowate-Łodyna. Pod względem krajobrazowym, krajoznawczym jest wyjątkowo atrakcyjny. Ostatnio wykorzystuje tę trasę jako samochodowo-autokarową. Goście są zafascynowani klimatami zbliżonymi do bieszczadzkich sprzed lat. Wyjątkowo ciekawe i cenne cerkwie, które moim zdaniem powinniście bezwzględnie zwiedzić to Liskowate i Leszczowate. Goście zafascynowani są także kopalnią ropy naftowej w Łodynie. To też fr ekomuzeum Hole. Gorąco polecam. Warto tam pospacerować.
    A gdzie moźecie poczytać o owym szlaku rowerowym? Polecam przewodniczek i mapę (2 w 1) napisany przez Roberta Bańkosza "Szlak ikon". To wydawnictwo bezpłatne sponsorowane przez Fundację Kronberga.

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2007
    Postów
    117

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Warto by było naprawić stokówkę na Rozsypaniec i tam dojeżdżać autokarami i innymi pojazdami samochodowymi, może nawet w Terebowiec, aż do byłego kamieniołomu i tam uruchomić następny parking dla wygody turystów.
    To jest ekologia na najwyższym poziomie - nawet mapkę sporządzono, gdzie już można dojechać. Dziwne, a może nie, biorąc pod rozwagę finanse Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podobnie będzie w Turnickim (durnickim?). Nie ma się co łudzić, bo jednak należy iść z postępem. Myślę, że kółka i koła przewodnickie są za takimi rozwiązaniami - byle dojechać do celu, bo ludziska zmordowane pracą, wolą podziwiać piękno krajobrazu zza szyby automobilu :)

  5. #15
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Cytat Zamieszczone przez takitam Zobacz posta
    Warto by było naprawić stokówkę na Rozsypaniec i tam dojeżdżać autokarami i innymi pojazdami samochodowymi, może nawet w Terebowiec, aż do byłego kamieniołomu i tam uruchomić następny parking dla wygody turystów.
    To jest ekologia na najwyższym poziomie - nawet mapkę sporządzono, gdzie już można dojechać. Dziwne, a może nie, biorąc pod rozwagę finanse Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podobnie będzie w Turnickim (durnickim?). Nie ma się co łudzić, bo jednak należy iść z postępem. Myślę, że kółka i koła przewodnickie są za takimi rozwiązaniami - byle dojechać do celu, bo ludziska zmordowane pracą, wolą podziwiać piękno krajobrazu zza szyby automobilu :)
    Tak, masz rację. Koła i kółka przewodnickie wraz z Dyrekcją i Radą Naukową przygotowały przepiękne projekty. Na mapce o której wspominasz są naniesione niektóre z propozycji. Mi najbardziej podoba się budowa makdonalda na Rozsypańcu i stacji narciarskiej typu alpejskiego na Połoninie Wetlińskiej. Ekologia na najwyższym poziomie czyli założenia zielonego zawrotu głowy zostaną wprowadzone w życie.
    A w Durnickim PN powstanie gigantyczna hodowla jeleni. Będzie ją obsługiwać okoliczna ludność. Być może uda nam się także założyć fermę żubroni. Już nasz Pubal rozpoczął starania aby nasz pomysł udał się.

  6. #16
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    O tereny okalające Turnicę zahaczają także trasy rowerowe opisywane przez Ryszarda Kosterkiewicza w przewodniku rowerowym "W Krasiczynie i okolicach". Autor opisuje 11 tras, które zaczynają się i kończą w tej przeuroczej miejscowości. Szlaki nie są oznakowane w terenie. Wiodą szosą, bocznymi i polnymi drogami, stokówkami, ścieżynami. Dzięki tym propozycjom możemy poznać najciekawsze atrakcje także przyrodnicze.

  7. #17
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Pora na kolejny przewodnik rowerowy opisujacy trasy wytyczone także na terenie projektowanego parku narodowego. " Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego" Ryszarda Kosterkiewicza zawiera opis 14 tras o różnym stopniu trudności przeznaczonych w większości dla rodzin i małych grup zorganizowanych. Trasy są tak wyznaczone, że nie szkodzą przyrodzie aczkolwiek pozwalają rowerzystom zapoznac się z urokami Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich. W ręku mam już któreś tam wydanie przewodnika. Można go otrzymać bezpłatnie w siedzibie Zarządu Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

  8. #18
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Popromuję sobie dziś gminę Bircza. Przede mną wyjątkowo pięknie wydany przewodnik "Poznaj naszą gminę Przewodnik po trasach przyrodniczo-dydaktycznych "Bobrowa Dolina", "Pomoca Woda", "Kamionka''.
    Znam tylko jedną z wymienionych ścieżek. Trasę leśną o długości 2590m położoną na terenie miejscowości Lipa wzdłuż rzeczki Lipka. To właśnie "Bobrowa Dolina" prezentująca nam jeden z najpiękniejszych regionów gminy Bircza. Ścieżka oprowadza nas po kompelsie stawów, gdzie introdukowano w 1995 r. bobry. Można tu zobaczyć piękne zbiorowiska szuwarowe i bagienne, olszynki bagienne, torfowiska,las łęgowy. Fajnie chodzi się po tej ścieżynie, gdy od dłuższego czasu panuje susza. Ja byłam wiosną po deszczach. Warto w takich warunkach wędrować w gumakach.
    Trasa "Pomocna woda" o długości 4200 m położona jest na terenie Starej Birczy. Wiedzie do cudownego źródełka wypływającego u stóp wiekowego drzewa. Czas przejścia około 3,5-4,5 godz. Na trasie można zobaczyć ładny jodłowy drzewostan.
    W tym roku chcę przejść ścieżkę "Kamionkę". Jest to trasa o długości 5600 m położona na granicy trzech miejscowości: Huta Brzuska, Boguszówka, Korzeniec.

  9. #19
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Wczoraj otrzymałam z Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Jak zwykle bardzo ciekawe. Także tą drogą dziękuję.
    W jaki sposób można zamówić książki już wiecie. Mimo to jeszcze raz podam link
    www.parkiprz.itp.pl e-mail:zpkprzem@pro.onet.pl

    Dziś polecam "Wędrówki po szlakach turystycznych Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego Przewodnik przyrodniczo-turystyczny" praca zbiorowa.
    Autorzy opisują 6 szlaków pieszych przebiegających przez teren parku.
    Szlak niebieski: Ustrzyki Dolne-Jureczkowa-Arłamów-Kalwaria Pacławska-Helicha-Krasiczyn.
    Szlak czerwony Sanok-Roztoka-Łomna-Bircza-Łodzinka-Kopystanka-Brylińce-Przemyśl
    Szlak żółty Suchy Obycz (Turnica)- Posada Rybotycka (mój ulubiony, o wybitnych walorach przyrodniczych, krajoznawczych)
    Szlak zielony Bircza-Łomna-Arłamów także go lubię, ma charakter trasy górskiej, bardzo urozmaicony krajobrazowo, ciekawy pod względem przyrodniczym.
    Szlak czarny forteczny prawobrzeżny Dybawka Górna-Prałkowce-Helicha-Grochowce-Łapajówka
    Szlak czarny forteczny lewobrzeżny Bolestraszyce-Duńkowiczki-Łętownia.
    Szlak zielony Przemyśl-Helusz-Dynów
    To jest przewodnik przyrodniczo-turystyczny więc Autorzy bardzo dobrze przedstawili atrakcje przyrodnicze występujące przy szlaku: stanowiska rzadkich roślin, zbiorowiska, rezerwaty, las i jego runo, możliwości spotkania zwierząt itd.
    Moim zdaniem jest opis tras jest znacznie ciekawszy, barwiniejszy niż w przewodniku Rewasza.
    Wydawnictwo bezpłatne.

    PS.
    Korzystając z okazji chciałam także przedstawić bardzo ładnie wydany, ciekawy przewodnik "Wędrówki poszlakach turystycznych Roztoczańskich Parków Krajobrazowych Informacje ogólne, trasy turystyczne, walory przyrodnicze, baza noclegowa Przewodnik pieszo-rowerowy" praca zespołowa wydany także przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 23-10-2008 o 07:13

  10. #20
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Coś nie coś o Turnicy.

    Ciąg dalszy promocji Turnicy. Ładnie wydany przewodnik przyrodniczo-kulturowy "Najciekawsze miejsca w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego" jest przeznaczony dla rowerzystów i miłośników turystyki samochodowej. Opisano w nim obiekty przyrodnicze, historię poszczególnych miejscowości, zabytki znajdując się tuż obok drogi. Oprócz tego zaprezentowano ścieżki dydaktyczne zlokalizowane obok traktóe kominikacyjnych.
    Trasa I Przemyśl-Krzywcza-Babice-Dubiecko-Bachórzec-Dynów-Dąbrówka Starzeńska
    Trasa II Przemyśl-Prałkowce-Krasiczyn-Nahurczany-Krasice-Olszany-Krępak-Korzeniec-Bircza
    Trasa III Przemyśl-Grochowce-Fredropol-Huwniki-Kalwaria Pacłwaska

    Ciekawa jest także broszura "Ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze jako terenowe formy edukacji ekologicznej" . Jest to mini przewodnik po ścieżkach: "Bukowy las pod Narolem", "Kobyle Jezioro", "Horyniec-Nowiny Horynieckie", "Za niwą", "Dolina Holubli", "Winne Podbukowina", "Kopaniny", "Krępak", "Do Ralla", "Kamionka", "Pomocna Woda", "Bobrowa Dolina", "Polanki", "Na Górze Sobień", "Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej".

    Chciałabym także przedstawić ciekawy folder "Kapliczki zabytkowe w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego".
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 24-10-2008 o 07:41

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Coś dla DUCHA!
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 06:20
  2. Coś na temat jaskiń w bieszczadach.
    Przez ~~misiek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-03-2005, 20:21
  3. Coś w rodzaju sprostowania
    Przez Stały Bywalec w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-02-2005, 09:12
  4. coś o TWA w necie ;-P
    Przez Szaszka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-09-2003, 13:14
  5. poradźcie coś
    Przez Dzidzia w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-06-2003, 22:09

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •