Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem "Moich wspomnień turystycznych" Mieczysława Orłowicza, wydanych w niewielkim nakładzie (3250 + 250 egzemplarzy) przez "Ossolineum" w 1970 r. Postaci Orłowicza nie trzeba chyba prezentować - od jego nazwiska wzięła swą nazwę choćby znana zapewne wszystkim forumowiczom przełęcz na Połoninie Wetlińskiej.
    Nie zdążyłem jeszcze nawet pobieżnie przejrzeć wspomnień Orłowicza, ale już z samych zdjeć wynika, że kilkakrotnie był on w Bieszczadach jeszcze w okresie międzywojennym - m.in. w 1936 (jest zdjęcie wycieczki przed cerkwią w Hnyłej) oraz w 1938 r. Bywał też często w Karpatach Wschodnich (AKT Lwów!).

    Czy ktoś ma ochotę podyskutować o tej niezwykle ciekawej postaci w kontekście bieszczadzkim

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Orłowicz popełnił kilka pozycji książkowych i broszur o tym terenie. Jest chociażby autorem pierwszego powojennego przewodnika po Bieszczadach.

  3. #3
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Misieg Zobacz posta
    Orłowicz popełnił kilka pozycji książkowych i broszur o tym terenie. Jest chociażby autorem pierwszego powojennego przewodnika po Bieszczadach.
    A wktórym roku był wydany ten przewodnik?
    Myślałem że Krygowski w 1957 był pierwszy.
    Pozdrav

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    A wktórym roku był wydany ten przewodnik?
    Myślałem że Krygowski w 1957 był pierwszy.
    Ja też tak kiedyś myślałam, ale jednak Orłowicz był pierwszy - w roku 1954. Nieduża książeczka, z ładnym plecakiem na okładce. Zawartosc ciekawa z punktu widzenia historycznego - ze smaczkami na miarę tamtych czasów. Opisany przebieg kiełkujących szlaków. Zafałszowana a moze i przemilczana historia.

    Ciekawa pozycja - polecam poszukanie - na allegro można trafić za czasem nieduże pieniadze.

    :)

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Do tego w tym przewodniku są dosyć ciekawe zdjęcia - np. dawny pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach, warto mieć tą książkę w swojej biblioteczce, chociażby z względów sentymentalnych.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Hern
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Katowice
    Postów
    61

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Jezeli jeszcze ktos szuka tej ksiazki jest na allegro:) Moje wspomnienia turystyczne.M.Orłowicz.

  7. #7
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    Ja też tak kiedyś myślałam, ale jednak Orłowicz był pierwszy - w roku 1954. Nieduża książeczka, z ładnym plecakiem na okładce. Zawartosc ciekawa z punktu widzenia historycznego - ze smaczkami na miarę tamtych czasów. Opisany przebieg kiełkujących szlaków. Zafałszowana a moze i przemilczana historia.

    Ciekawa pozycja - polecam poszukanie - na allegro można trafić za czasem nieduże pieniadze.

    :)
    Tak, wydał jako pierwszy przewodnik ale owa książeczka była zdeaktualizowana, opatra na przedwojennych materiałach. Z tego co pamiętam ze szkolenia to jednak Krygowski jako jeden z pierwszych odwiedził Bieszczady. Chyba w 1951 r.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Zgadza się - w samych, ówczesnych Bieszczadach Krygowski był pierwszy - w roku 1951 - jak sam pisze. I to samotnie. Potem był jeszcze w 1954 razem z Edwardem Moskałą - rozpoznawali teren pod przyszły główny szlak beskidzki. Co ciekawe, przewodniki i rózne oficjalne wydania jako datę pierwszego pobytu Krygowskiego podaja właśnie rok 1954. Widać nie czytali jego książek...

    Ale pierwszy przewodnik popełnił jednak Orłowicz. W domu zajrzę do literatury - zaciekawiło mnie, kiedy odwiedził on po oraz pierwszy powojenne Bieszczady.

  9. #9
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Zajrzałam do książki Kłosa "Bieszczady". Krygowski w 1951 r.przeszedł trasę Komańcza-Wysoki Dział-Cisna. W tym samym roku była grupa prowadzona przez Józefa Gąstoła. W 1952 r. Krygowski był z Moskałą trasa z siekierą Komańcza-Halicz. Orłowicz mnie więcej w tym samym czasie zorganizował wyprawę ale w niej nie brał udziału. W 1954 r. odbył się 1 rajd bieszczadzki. Imponujaca liczba 344 uczestników, 70 drużyn.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach

    Pisałam z pamięci :) Dzieki Lucy za uściślenie.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Orły w Bieszczadach
    Przez Qba w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 08-02-2017, 20:11
  2. Poszukuję książki M. Orłowicza
    Przez Derty w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-06-2011, 10:40
  3. Stanisław Orłowski, Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach
    Przez Marcin w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2010, 11:19
  4. Makłowicz
    Przez Regis w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 20-10-2009, 20:20
  5. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 09:35

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •