Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 69

Wątek: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

  1. #21

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez eldoopa Zobacz posta
    (...) fajna sprawa, wrócić do domciu i popatrzeć gdzie sie było i ile sie szło.
    To masz na deser.
    Cytat Zamieszczone przez eldoopa Zobacz posta
    Fajnie musi być też stanąć w jakiejś gęstwinie i popatrzeć sobie gdzie to ja się znajduję i gdzie chcę dojsć.
    Fajnie też jest w czasie planowania wyprawy. Wyobraźnią już jesteś w tej gęstwinie, na razie widzisz ja na ekranie komputera. Wybierasz miejsca, przez które będziesz przechodził, przygotowujesz warianty trasy, oglądasz profile wysokości, mierzysz odległości, a potem gotowy plan przesyłasz z komputera do GPSu i wiesz, że trafisz, gdzie chciałeś nawet w nieznanych Ci wcześniej chaszczach.

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Chętnie wykorzystałbym ten "samochodowy telewizorek" w terenie, nawet jeśli nie byłby to "prawdziwy GPS".
    Zaraz posypią się gromy.
    Dla mnie gps to użądzenie które potrafi mi podać aktualne współrzędne. Więc biorę do lasu palmtopa, uruchamiam TOMTOM, i łażę sobie.

    Jak znajdę jakieś fajne krzaki, ambonkę czy inne dziadostwo to "dodaję nowe ulubione", lub "nowe użyteczne miejsce" (hyh), tak czy owak ustrojstwo zapisuje współrzędne, a w domu na spokojnie sobie je odczytuje, i nanoszę na mapę. Dzięki temu, dowiaduję się czy przeoczyłem jakąś przecinkę czy nie itd. To dobra sprawa zwłaszcza dla początkujących wędrowców. Człowiek skupia się na stopniach, minutach, sekundach w terenie i kompasie, a nie na pojemości baterii (mini ampero godziny?)

    Można też zrobić zupełnie odwrotnie. Zapisać sobie w domu współrzedne punktu do którego się chce iść, i w terenie odczytać aktualne. Dzięki temu można dość tam gdzie się chciało. Tej opcji nie używam, bo lubię szlajać się i błądzić po lasach.

    Tomtom najnowszy nie ma naniesionych przecinek leśnych, ani nawet precyzyjnych granic lasów. To urządzenie typowo na asfalt, ale działa szybko, czytelnie, nie potrzeba rysika w terenie (obsługuje się paluchem) nie trzeba wciskać żadnych klawiszy (ekran dotykowy). Jednak tego typu urządzenie nie ogłupia do reszty. Cały czas na podorędziu mam kompas i mapę. Dzięki temu jak siądzie bateria PDA nie ma dramatu i histerii.

    Szczerze polecam tego typu rozwiązanie, bo jest tańsze od garniaka, i bardziej wszechstronne (masz nawigacje w aucie, i średnio funkcjonalny gps w lesie).
    Ostatnio edytowane przez Barnaba ; 19-05-2009 o 21:45
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  3. #23
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    295

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Dlaczego gromy? Ja używam tylko do ewentualnego sprawdzenia gdzie jestem i jak daleko. Pozdrawiam.

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    faktycznie, zaskoczyła mnie ta cisza...
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  5. #25
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    bo tu każdy pewnie używa :D
    pozdrówka :-)

  6. #26
    piotr_pulawy
    Guest

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    ja może tak troszkę odbiegnę od tematu ale mam odbiornik gps w telefonie (sony ericsson c702) korzystam z darmowej aplikacji trekbuddy i jest taka bardzo fajna strona www http://gm2tb.awokenmind.de/ na której można wygenerować sobie mapę właśnie do tego programu. niby taki gadget, opcja w telefonie, ale gdy mapa i kompas zawodzą, to może tyłek uratować

  7. #27

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Nie dziwię się, że nie ma gromów. GPS w górach to świetna sprawa. Sam używam. W jakim celu? Otóż do geotagowania zdjęć, które cykam. Moi synowie, gdy dorosną, będą mogli sobie popatrzeć gdzie byli za młodu
    Prócz tego, miło jest popatrzeć, gdzie się było, jakie się ma czasy przejść. To ułatwia również planowanie.
    Nie patrzę na GPS jako urządzenie pomocne w samym chodzeniu. I obym nie musiał zmienić tego zdania.

    Swoją drogą w tym wątku fajnie spojrzeliście na problem używania komórek w górach z perspektywy czasu

  8. #28
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez piotr_pulawy Zobacz posta
    opcja w telefonie, ale gdy mapa i kompas zawodzą,
    ciężki stan: jak kompas zawodzi to nic już nie pomorze. Przy pomocy kompasu ludzie odnajdują i odnajdowali się od dawna, odkrywali nowe lądy, trafiali po długiej wędrówce morskiej do właściwego portu.

    Chętnie poznam Twoją przygodę, kiedy to kompas zawiódł. Mapa i owszem- jeśli się ma złą mapę..... może zawieść. Kompas nigdy, choć może nie wiem wszystkiego i jestem w błędzie.

    Cytat Zamieszczone przez hwat Zobacz posta
    Otóż do geotagowania zdjęć, które cykam.
    Dobra sprawa. Na panoramio.com, GE (w sumie jeden pies) jest masa fotek które ludzie wstawiają polegając tylko na współrzędnych gps. Często okazuje się że lokalizacje są błędne (np choćby odczytywanie wartości dziesiętnych minuty- jako sekund). Kumpel co pracuje w ARiMR ma gps co serio można na nim polegać. Sam używam z SIRF 3, i serio głęboko w nosie mam urządzenie które pokazuje mi zmianę kierunku marszu, kiedy siedzę sobie pod drzewem i spokojnie sącze piwo. GPS skutecznie pomaga orientację, ale nie można na tym polegać bezkrytycznie.

    Hwat, nie oskarżam, ba, nawet nie podejrzewam Ciebie o błędy w obsłudze gps. Jednak poprzednia cytowana wypowiedź....

    Jak można mieć łeb na karku, względnie ukrwiony i dotleniony, i polegać na gps bardziej niż kompasie? Ktos mi to wytłumaczy?

    Tylko czekać, informacji o akcji GOPRU w Bieszczadach, bo rozum nad morzem, rozsądek w domu został, a brawura choć wielka nie zastąpiła rozładowanej baterii w GPS.
    Ostatnio edytowane przez Barnaba ; 06-06-2009 o 02:31
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  9. #29

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba Zobacz posta
    Na panoramio.com, GE (w sumie jeden pies) jest masa fotek które ludzie wstawiają polegając tylko na współrzędnych gps.
    Sam mam fotki na panoramio. I są wstawione błędnie. Problem polega na tym, nie nie były geotagowane :) a rozmieszczałem je "ręcznie" wg pamięci na: "gdzież też mogłem je strzelić". Teraz nie mam (nie będę miał) takich problemów.

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba Zobacz posta
    Sam używam z SIRF 3, i serio głęboko w nosie mam urządzenie które pokazuje mi zmianę kierunku marszu, kiedy siedzę sobie pod drzewem i spokojnie sącze piwo. GPS skutecznie pomaga orientację, ale nie można na tym polegać bezkrytycznie.
    SIRF 3 ma problemy z "pływaniem" podczas postoju ale czy to go dyskredytuje w turystyce pieszej? Wg mnie na GPS można polegać bardziej niż na własnym przeświadczeniu o swojej pozycji. Szczególnie jeśli tupta się po nieznanych sobie szlakach.

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba Zobacz posta
    Tylko czekać, informacji o akcji GOPRU w Bieszczadach, bo rozum nad morzem, rozsądek w domu został, a brawura choć wielka nie zastąpiła rozładowanej baterii w GPS.
    Niestety podzielam Twoje obawy. Sam po sobie widzę, że odkąd wyposażyłem się w GPS mam większą chęć schodzenia z szlaków, etc. A nie jest ona podbudowana chociażby sporym doświadczeniem w turystyce górskiej. Cóż, rozsądek na razie zwycięża :)

  10. #30

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez hwat Zobacz posta
    Sam po sobie widzę, że odkąd wyposażyłem się w GPS mam większą chęć schodzenia z szlaków, etc.
    Przecież o to właśnie chodzi.

    Trzeba tylko pamiętać, aby wprowadzić do GPSu współrzędne punktu, do którego musisz wrócić. Przed oddaleniem się od samochodu, trzeba ZAWSZE "złapać waypoint", aby później nie mieć problemów z odnalezieniem go w drodze powrotnej.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Mapa Bieszczad za 5 zł, a właściwie za 2,50 zł
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 13:19
  2. Nawigacja GPS a Bieszczady
    Przez bogdan_che w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-08-2008, 12:42
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13
  5. ???właściwie nic ważnego
    Przez przyjaciel_wesolego_diabl w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-06-2003, 19:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •