Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7
Pokaż wyniki od 61 do 69 z 69

Wątek: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

  1. #61
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2014
    Postów
    34

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Nie mam doświadczenia z używaniem smartfona jako nawigacji GPS w górach ale od kilku ładnych lat chodzę po Bieszczadach i nie tylko własnie z odbiornikiem garmina. Podzielę się więc moimi spostrzeżeniami. Odbiornik, który używam to niemłody już GPSmap 60csx. Ekran nie zachwyca wielkością więc aby szczegółowość wyświetlanej mapy była na odpowiednim poziomie (warstwice, nazwy szczytów itd.) należy ją sporo powiększyć zawężając tym samym obserwowany obszar. W związku z tym w normalnych warunkach używanie urządzenia bez połączenia z tradycyjna papierową mapą to męka. A teraz trochę plusów. Bardzo czuły odbiornik GPS z zewnętrzną anteną w praktyce działa w każdych warunkach. Przetestowałem go w zamieciach tak dużych, że moje własne ślady w śniegu znikały dosłownie po przejściu kilku kroków. Nawet w takich warunkach nie gubił sygnału. Tańszy etrex (antena wbudowana), którego również czasem zamiennie zabierałem na szlak nie był już tak stabilny i zdarzało się, ze w kiepskich warunkach "gubił" satelity. Obawiam się, że w przypadku smartfonów, gdzie wszystko upakowane jest do granic możliwości może być jeszcze gorzej. Kolejną rzeczą, którą bardzo sobie chwalę jest możliwość zaznaczania waypointów jednym przyciskiem zlokalizowanym na przednim panelu. Zwróć uwagę czy do zaznaczania takiego punktu w smartfonie nie będziesz musiał przechodzić przez kolejne zakładki na dotykowym ekranie. Teraz trochę o wytrzymałości. Garmina przypniesz do szelki od plecaka i nie martwisz się o to czy pada na niego deszcz czy sypie śnieg. Mój przeżywał już upadki na kamienie czy lądowanie w błocie. Rekord pobiłem kiedy przeorałem nim dobry kilometr dna Sanu podczas spływu pontonem ze Stuposian do Rajskiego (nie zauważyłem, że szelka od plecaka, do której był przytwierdzony zwisała za pontonem). Niestety minusem modelu jest brak możliwości wgrania map rastrowych stąd rozważam przesiadkę na model nowszy (seria 62 lub 64). Wiem, że to moja subiektywna opinia ale wydaje mi się, że urządzenie dedykowane do pracy w terenie sprawdzi się znacznie lepiej od smartfona choć ten z pewnością może pracować z szerszą gamą map.

  2. #62
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Mam obecnie smartfona Samsung Galaxy III i już go nigdy w góry nie wezmę. Baterię wszystko zżera, a to szukanie sygnału (w Bieszczadach go brak często w chaszczowiskach i nie tylko), a to szukanie sygnału GPS też swoje robi, w dodatku włączyłem też transmisję danych i Endomondo i wysiadło mi to cacko w połowie dnia. Zostałem odcięty od świata GSM, w niektórych przypadkach to nie jest dobre.
    Mam Oregona, biorę akumulatorki na zapas i mam spokój, Niepotrzebny jest aż tak wielki ekran. Może służyć jako mapa samochodowa, spacerowa w terenie jak i w mieście. Po kupieniu specjalnego uchwytu służyjako mapa i licznik rowerowy. Przepraszam się też teraz, idąc w góry, z Nokią E 52 i to mi całkowicie styknie. A jak chcesz się dowiedzieć jaki fajny jest Oregon to spytaj się o to "już nie tak małego" Jasia od mavo
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  3. #63
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez jest_gites Zobacz posta
    ... Wiem, że to moja subiektywna opinia ale wydaje mi się, że urządzenie dedykowane do pracy w terenie sprawdzi się znacznie lepiej od smartfona choć ten z pewnością może pracować z szerszą gamą map.
    Co do łapania fixa to obecnie problem jest zerowy, mój Z1 przed chwilą złapał fixa w kiblu w bloku (to raczej fix z wi-fi), w terenie łapie go max w 2-3 sekundy od włączenia niezależnie od pogody czy lasu dookoła, naraz pojawia się czasem kilkanaście satelitów.
    Waypointy zaznaczane są jednym tapnięciem w ekran, a woda mu nie straszna, jest wodoszczelny. Jedyne zagrożenie to upadek na kamole.

    Zbyszek1509
    Co do systemu Glonass to zapewnia lepsze pokrycie satelitami na dalekiej północy, pewnie jest chwalony na Spitzbergenie
    Ostatnio edytowane przez Browar ; 14-05-2014 o 18:34
    Pozdrav

  4. #64
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Co do łapania fixa to obecnie problem jest zerowy..... Jedyne zagrożenie to upadek na kamole.

    Zbyszek1509

    Co do systemu Glonass to zapewnia lepsze pokrycie satelitami na dalekiej północy, pewnie jest chwalony na Spitzbergenie
    Nie ma tak żle , mój odbiornik w różnych aplikacjach za "grubych murów" widział: GPS, Glonass i all satelity.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  5. #65
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    ... a woda mu nie straszna, jest wodoszczelny.
    To spróbuj kiedyś to sprawdzić. Podaję w jaki sposób:

    Test seria A.
    .

    Test seria B:
    .

    Oczekiwany wynik: po wyjęciu urządzenie powinno pokazywać to samo, co przed włożeniem do wody

  6. #66
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Ależ sprawdziłem jak tylko wyjąłem z pudełka, sam producent zresztą zachęca do robienia zdjęć i filmów pod wodą. A codziennie służy mi do słuchania radia pod prysznicem. Wyświetlacz nie szaleje, pokazuje to samo, jednak pod wodą nie da się obsługiwać ekranu, do robienia zdjęć jest przycisk sprzętowy. Mokry wyświetlacz działa normalnie.
    PS Na youtube znajdziesz sporo testów wodnych i podwodnych tego smartfona
    Ostatnio edytowane przez Browar ; 14-05-2014 o 21:20
    Pozdrav

  7. #67
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Ależ sprawdziłem jak tylko wyjąłem z pudełka, sam producent zresztą zachęca do robienia zdjęć i filmów pod wodą. A codziennie służy mi do słuchania radia pod prysznicem.
    PS Na youtube znajdziesz sporo testów wodnych i podwodnych tego smartfona
    Jutub należy do kilku miejsc, do których nie zaglądam, zresztą i tak bardziej wierzę testom browarowym, niż jutubowym. A względem tego codziennego prysznica, to nie przesadzasz? To w Krakowie sprawdzają?

  8. #68
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Jutub należy do kilku miejsc, do których nie zaglądam, zresztą i tak bardziej wierzę testom browarowym, niż jutubowym. A względem tego codziennego prysznica, to nie przesadzasz? To w Krakowie sprawdzają?
    Prysznic biorę codziennie i nie uważam tego za przesadę A że akurat o tej porze jest audycja którą lubię, to odpalam słuchaną stację w aplikacji TuneIn przez wi-fi, kładę smartfona między szamponami w kabinie i voila
    Pozdrav

  9. #69
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez Katarzyna99 Zobacz posta
    Ciekawy sposób, muszę kiedyś wypróbować.
    Codzienny prysznic ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Mapa Bieszczad za 5 zł, a właściwie za 2,50 zł
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 13:19
  2. Nawigacja GPS a Bieszczady
    Przez bogdan_che w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-08-2008, 12:42
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13
  5. ???właściwie nic ważnego
    Przez przyjaciel_wesolego_diabl w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-06-2003, 19:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •