Strona 1 z 7 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69

Wątek: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Czy jest możliwe korzystanie z elektronicznych map przystosowanych do klasycznych, turystycznych GPS (no Compass coś takiego sprzedaje) w urządzeniach tzw "nawigacji" (czyli "GPS samochodowy).
    Wydaje się, że jeśli urządzenie w aucie może śledzić i sugerować drogę, to tym bardziej poradzi sobie z podkładem mapy turystycznej.
    Podobno po odblokowaniu Windowsa powinno to chodzić.
    Czy ktoś to testował na Lark-u 35,0 ?

    p.s. trochę miałem problem z odnalezieniem właściwego dziąłu na forum :)
    admnie - jak coś, to przenieś proszę :)
    Ostatnio edytowane przez wtak ; 14-10-2008 o 13:18 Powód: uzup
    pozdrówka :-)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Czy jest możliwe korzystanie z elektronicznych map przystosowanych do klasycznych, turystycznych GPS (no Compass coś takiego sprzedaje) w urządzeniach tzw "nawigacji" (czyli "GPS samochodowy).
    To zalezy co rozumiesz pod pojęciem "klasycznych, turystycznych GPS ?
    Jesli masz na myśli popularne w Polsce odbiorniki Garmina to to co sprzedaje Compass jest zupełnie nieprzydatne do tego typu odbiorników, bo sa to mapy rastrowe, a odbiorniki Garmina (poza tymi najnowszymi np. Oregon) nie umożliwiaja załadowania do nich map rastrowych, a tylko wektorowe

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Wydaje się, że jeśli urządzenie w aucie może śledzić i sugerować drogę, to tym bardziej poradzi sobie z podkładem mapy turystycznej.
    Masz rację - "wydaje Ci się"
    Odbiornik sugeruje drogę na podstawie mapy jaką masz w urządzeniu (bo niby na jakiej podstawie), i nie kazda mapa posiada taką właściwość. Ta właściwość zwie sie "autorouting" i mapy rastrowe (czyli skany map papierowych czy to co sprzedaje Compass) nie maja tego udogodnienia i tam trasa może być sugerowana jedynie na podstawie wprowadzonych punktów pośrednich.
    Zresztą widzę, że sporo musisz poczytać jeszcze na temat róznic pomiedzy mapami itp.
    Zapraszam na stronę www.garniak.pl oraz www.gpsmaniak.com - tam znajdziesz wiekszośc odpowiedzi na twoje pytanie.
    P.S.
    W Larku moga działać oba typy map, ale wymaga to zainstalowania stosownego oprogramowania. Ja tego nie używam, ale wiem że taka możliwość istnieje . Szczegóły znajdziesz na w/wym. stronkach.
    http://www.doczu.pl

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    no cóż jestem trochę zielony w temacie - mapy rastrowe, czy wektorowe - nic mi to nie mówi
    Cytat Zamieszczone przez Doczu Zobacz posta
    ...W Larku moga działać oba typy map, ale wymaga to zainstalowania stosownego oprogramowania. Ja tego nie używam, ale wiem że taka możliwość istnieje . Szczegóły znajdziesz na w/wym. stronkach.
    dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) . Chętnie wykorzystałbym ten "samochodowy telewizorek" w terenie, nawet jeśli nie byłby to "prawdziwy GPS".
    szukam więc na ww stronach
    pozdrówka :-)

  4. #4

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Chętnie wykorzystałbym ten "samochodowy telewizorek" w terenie, nawet jeśli nie byłby to "prawdziwy GPS".
    Wtak, no i co, posunąłeś się do przodu w tym temacie?

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    ano, posunąłem się w gie-pe-esowym rozwoju
    "telewizorek" jak najbardziej nadaje się dla piechurów i rowerzystów.
    Jedynym mankamentem jest konieczność posiadania dodatkowego zasilania (na wewn akku chodzi ok. 3 h). Czyli "parę" akumulatorków z ładowarką trzeba mieć jeszcze ze sobą.
    pozdrówka :-)

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    295

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Z Larkiem i owszem można chodzić ale bez ładowania długo nie pociągnie.
    Lepszym wyjściem jest chociażby nawigacja w telefonie i zewnętrzny odbiornik GPS. Wystarcza na kilka godzin bez ładowania.Z darmowego oprogramowania polecam GIS Russa (chyba tak to się nazywa). Pozdrawiam.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Czy jest możliwe korzystanie z elektronicznych map przystosowanych do klasycznych, turystycznych GPS (no Compass coś takiego sprzedaje) w urządzeniach tzw "nawigacji" (czyli "GPS samochodowy).
    Wydaje się, że jeśli urządzenie w aucie może śledzić i sugerować drogę, to tym bardziej poradzi sobie z podkładem mapy turystycznej.
    Podobno po odblokowaniu Windowsa powinno to chodzić.
    Czy ktoś to testował na Lark-u 35,0 ?

    p.s. trochę miałem problem z odnalezieniem właściwego dziąłu na forum :)
    admnie - jak coś, to przenieś proszę :)
    Kolego, firma Compass produkująca mapy papierowe wypuściła lub wypuści takie mapy elektroniczne przystosowane do GPS'a w telefonie. działa to tak, że z odbiornika GPS jest odczytywana pozycja i nakładana na mapę wyświetlaną na ekranie telefonu. ma to kosztowac kilkadziesiąt zł za mapę. tak przynajmniej mówili, gdy byłem zaproszony przez nich do konsultacji map.
    natomiast proste odbiorniki GPS (turystyczne) z reguły nie mają takiej możliwości. Są specjalne przenośne odbiorniki w które da się załadowac mapy rastrowe, ale są droższe np. firmy DeLorme. może są programy do palmtopów, ale w palmie krótko trzyma bateria. Najtaniej chyba wyjdzie telefon z GPS'em. Natomiast odbiorniki DeLorme pozwalają na taki myk - fotografujesz paierową mapę aparatem cyfrowym, samodzielnie obrabiasz na kompie (ustalenie siatki współrzędnych) i ładujesz do urządzenia. im bardziej dokładną mapę załadujesz tym masz dokładniejsze obrazowanie w terenie. nie trzeba kupowac map elektronicznych i to jest wielka zaleta, bo papierowa mapa kosztuje niewiele.

  8. #8

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Aż się boję użyc takiego GPS'a, jeszcze by mi się spodobało...

    Nie wiem, ale wydaje mi się, że jak na chodzenie nawet na dziko po bieszczadach to chyba mapa + kompas to już dużo. Lubię sobie iść, tak poprostu, czasami nie do końca wiedząc gdzie, pewne jest, że zgubić się łatwo ale z całą pewnością prędzej czy później gdzieś dojdziemy, jak nie, pozostaje nielegalny nocleg.
    bieszczadzkagaleria:
    www.rudak-galeria.pl

  9. #9
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Też z jakąś taką nieśmiałością patrzę na tę nowinkę techniczną. W samochodzie też używam mapy. A już w terenie tylko mapa i busola. czasem i tego nie wyciągam i idę na "wiatr". Czasem nadrobię kilka godzin, ale ile niespodzianek.. Ale nie zarzekam się, może kiedyś się skuszę.. najpierw do auta, potem w lesie. Pogadamy na KIMBie
    Pozdrawiam
    Długi

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    295

    Domyślnie Odp: GPS (właściwie nawigacja) - elektroniczne mapy

    Z nawigacją to troszkę tak jak kilka lat temu telefony komórkowe. Toż na tym forum była dyskusja że używanie komórki w górach jest be. I co? Nikt na to nie zwraca obecnie większej uwagi, choć dzwonki czasami denerwują. Nawigację w aucie używam od kilku lat, kiedyś był to dosyć wypasiony model, teraz "badziew" z marketu. Atlas niejako samoistnie poszedł w odstawkę. W górach jest troszkę inaczej. Mapa się nie rozładuje, mapa nie straci zasięgu ale jeśli tą nawigacje mam w kieszeni (w telefonie) to czemu na postoju mam nie zobaczyć gdzie jestem? Ja po górach chodzę z aparatem foto, ale wiem że jest grupa zapaleńców która swoje przejścia rejestruje w odbiorniku GPS. Też całkiem nieszkodliwe hobby. Pozdrawiam, Tomek.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Mapa Bieszczad za 5 zł, a właściwie za 2,50 zł
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 13:19
  2. Nawigacja GPS a Bieszczady
    Przez bogdan_che w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-08-2008, 12:42
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13
  5. ???właściwie nic ważnego
    Przez przyjaciel_wesolego_diabl w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-06-2003, 19:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •