Strona 1 z 7 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64

Wątek: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Zacznę od tego, iż aby dostać się do Terki skorzystaliśmy z PKS'u (Ustrzyki Dln. - Lesko; przesiadka do Terki). Była 9.50 gdy ruszyliśmy (ja, Czesław i Monika) spod ruin dzwonnicy w Terce (zdj.1), zaopatrzeni w browar i prowiant. Po przejściu krótkiego odcinka asfaltu droga wyprowadziła nas na przełęcz Korb, skąd mieliśmy okazję podziwiać panoramę na Terkę i górującym nad nią Monasterem (zdj.2). Po przejściu kolejnych kilkuset metrów doszliśmy do skraju lasu (tuż przed amboną), gdzie skręciliśmy w prawo (w dół) a po chwili zgodnie z przewodnikiem w lewo - w drogę leśną. Od tej pory szliśmy wzdłuż słyszalnego potoku - droga jest tu lekka i prosta w orientacji.
    W końcu doszliśmy do mostu na Sanie gdzie tablica informuje nas o wejściu do rezerwatu Krywe (zdj.3). Przejście Obłazów to czysta przyjemność, którą polecam realizować w wolnym tempie. Dookoła aż roi się od różnego rodzaju roślin, od drzew przez krzaki aż po grzyby i krzewinki (zdj. 4 - czy ktoś napisze mi jak ten krzew się nazywa?). Zresztą, mięty razem z Moniką nazbieraliśmy sobie całkiem, całkiem. Dodatkowo co chwila ciekawe widoki na San. No może jedynym minusem tego odcinka jest bieszczadzkie błotko (przynajmniej w październiku - zdj. 5). W pewnym momencie doszliśmy do czegoś w rodzalu płota okalającego stary ogród (? - zdj.6). Stąd już naprawdę blisko do Tworylnego. Tworylne... Ujmujące piękno dzikich łąk otoczonych zalesionymi wzgórzami. Przepiękne miejsce, gdzi cisza "kłuje w uszy" (zdj. 7).
    Tuż przed aleją dworską spotykamy dwóch turystów (zdj.8 ). Obydwaj wracają do Terki gdyż, jak nas informują, rozlewisko jest tej wielkości, iż dalej przejść się nie da. Cóż podziwiamy wspomnianą aleję wraz z ruinami dworu (zdj. 9 i 10) i postanawiamy obejść rozlewisko lewą stroną (od strony Sanu). Jeszcze nie wiemy, że prawdziwa przygoda właśnie w tym miejscu się zaczyna... No ale chyba w tym miejscu nie jest wstydem pobłądzić... (cdn.)
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 1.jpg (198.9 KB, 158 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 2.jpg (74.7 KB, 166 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 3.jpg (238.7 KB, 159 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 4.jpg (200.7 KB, 138 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 5.jpg (82.0 KB, 135 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 6.jpg (240.2 KB, 157 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 7.jpg (114.8 KB, 134 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 8.jpg (170.2 KB, 194 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 9.jpg (130.1 KB, 128 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 10.jpg (198.3 KB, 141 odsłon)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Cóz, skręciliśmy więc w lewo i skacząc z kępy trawy na drugą kępę prubowaliśmy ominąć rozlewisko (zdj.11 i 12). Trzeba przy tej okazji nadmienić, że owe rozlewisko było urocze (zdj.13 i 14) i gdyby tylko nie chlupot wody w naszych butach... Zresztą po jednym z susów Monika "poleciała plakiem" prosto w jedną z kałuży (zdj.15). Gdyby kózka nie skakała w wodzie by się nie schlapała. Po przejściu mokradeł wyszliśmy na rozległą łąkę, gdzie pośrodku niej widoczna była spora kępa drzew (zdj.16). Do dziś wydaje mi się, że dobrze ją scharakteryzowałem (jeśli nie to poprawcie mnie) jako miejsce po cerkwi. Na przełaj przez łąkę doszliśmy do niej (zdj.17) po czym zrobiliśmy główny błąd naszej wycieczki. Tak mi się przynajmniej wydaje teraz gdy na spokojnie analizuję naszą wycieczkę obłożony mapami, przewodnikami i wspomagając się internetem. Otóż zamiast iść w górę w kierunkupółnocno wschodnim lub ewentualnie w kierunku przeł. Dił czyli południowo-wschodnim, my po minięciu skupiska drzew doszliśmy do polnej drogi gdzie skręciliśmy na północny zachód (zdj.18 ). A mogłem słuchać Moniki... I wten oto sposób nie wiedząc o tym kierowaliśmy się w kierunku najstarszej części zabudowy wiejskiej wsi Tworylne! Doszliśmy w końcu do brodu na Sanie (zdj.19) Odbiliśmy więc w prawo i dalej kontynuowaliśmy naszą wyprawę "na dziko" idąc wzdłuż Sanu. Jeśli piszę w tym miejscu bzdury to przepraszam ale tak przynajmniej teraz widzę nasze błądzenie. (cdn.)
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 11.jpg (114.6 KB, 119 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 12.jpg (225.7 KB, 115 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 13.jpg (148.9 KB, 115 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 14.jpg (226.6 KB, 112 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 15.jpg (222.2 KB, 111 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 16.jpg (103.3 KB, 97 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 17.jpg (113.8 KB, 97 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 18.jpg (125.1 KB, 103 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 19.jpg (217.4 KB, 121 odsłon)
    Ostatnio edytowane przez stasiuvino ; 20-10-2008 o 13:04

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Teraz idąc łąkami mijaliśmy (o czym wówczas nie wiedzieliśmy) zabudowania wsi Tworylne (zdj.20 i 21). Ja bardziej byłem skłonny przyjąć, iż zabudowania te to "przedmieścia" Krywego. W pewnym momencie doszliśmy do ściany lasu gdzie... lipa! Koniec ścieżki, nie wiadomo gdzie iść. Czesiek jako najstarszy piechur zadecydował. Idziemy na dziko przez las do Sanu, a rzeka MUSI nas zaprowadzić do Kywego. Tak też zrobiliśmy i zagłębiliśmy się w bieszczadzką knieję (zdj.22). Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy z tego, że w tym miejsu San zatacza ogromne półkole... Ale po koleji. Po jakiejś godzinie przedzierania się przez gęste zarośla postanowiliśmy nieco oddalić się od rzeki. W tym celu odbiliśmy w prawo i baaardzo stromą i wysoką skarpą weszliśmy na górę. Chcieliśmy przy tym zorientować się czy z góry nie widać będzie już przeklętego (wtedy) Krywego. Trzeba było widzieć nasze miny gdy zorientowaliśmy się, że wyszliśmy w miejscu, w którym byliśmy jakieś 1,5 godz temu!!! Czyli dokładnie przy domniemanym przeze mnie miejscu po cerkwi w Tworylnem tylko jakieś 200 metrów wyżej. Zdaliśmy sobie również sprawę z tego, że autobus z Zatwarnicy ucieknie nam... Także miny mieliśmy nie tęgie.
    Z dużym zdziwieniem spostrzegliśmy wyłaniającą się z chaszczy duża jak na tę okolicę grupkę turystów (zdj.23). Oni również nieco pobłądzili. Powiedzieli nam jednak, że powinniśmy spowrotem zejść baaardzo stromą skarpą w dół, dojść do polany gdzie tli się jeszcze ich ognisko, a za polaną wejść w las i zaraz wyłoni nam się droga do Krywego. Tak też zrobiliśmy. Najpierw ponownie ta cholerna skarpa (zdj.24). Na dole przywitał nas ponownie San. Gdzie ta łąka z ogniskiem, pytałem w duchu Znów w prawo wzdłuż Sanu (zdj.25). Po jakimś czasie jest i łąka. Żar ogniska jeszcze się tlił (zdj.26). OK to znak, że dobrze idziemy. Tylko, że gdy przeszliśmy łąkę i weszliśmy w bardzo gęstę zarośla to spodziewałem się końca naszej tułaczki. Nic bardziej mylnego! Po drugiej stronie chaszcy wyszliśmy na kolejne mokradła z trawą i trzciną na 2 metry. Gdzie iść? Dalej, walimy prosto na przełaj. I gdy powoli traciłem nadzieję na rychłe odnalezienie drogi, Monika dojrzała ją po prawej stronie wśród zarośli (zdj.27). Uffff, jaka ulga. W tym momencie wiedzieliśmy już, że idziemy w dobrym kierunku a nasze błądzenie dobiegło końca. (cdn.)
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 20.jpg (149.7 KB, 97 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 21.jpg (249.8 KB, 116 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 22.jpg (144.6 KB, 113 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 23.jpg (147.1 KB, 138 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 24.jpg (224.1 KB, 99 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 25.jpg (183.4 KB, 108 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 26.jpg (124.4 KB, 94 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 27.jpg (236.5 KB, 108 odsłon)

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Teraz znów przyjemnie i wesoło maszerowaliśmy leśną drogą. Droga w niektórych miejscach zupełnie błotnista, w innych miejscach przypominała małe stawy (zdj.2, które trzeba było omijać szerokimi łukami. W pewnym momencie jak zwykle najbardziej spostrzegawcza Monika dojrzała ślady... misia. I to całkiem świeże. Oczywiście obowiązkowe fotki (zdj. 29 i 30) i dalej w drogę.
    W końcu doszliśmy do ruin zabudowań dworskich w Krywem (zdj. 31 i 32). Odbiliśmy w prawo i po 10 min. staliśmy już przy przepięknej i okazałej ruinie cerkwi (zdj.33 i 34). Uwagę zwracają również nagrobek kamienny (zdj.35), drugi - tradycyjny z metalowym krzyżem (zdj.36) oraz bardzo okazała murowana ruina dzwonnicy przycerkiewnej(zdj.37). Trzeba przyznać, że miejsce jest to wyjątkowe i warto zadać sobie trochę trudu aby trafić w to odludzie.
    Spowrotem do szlakowskazu przy ruinach dworu. Stąd zgodnie z czerwonymi znakami kierowaliśmy się w kierunku stokówki do Zatwarnicy. (cdn.)
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 28.jpg (228.3 KB, 87 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 29.jpg (219.7 KB, 111 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 30.jpg (223.3 KB, 123 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 31.jpg (147.4 KB, 111 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 32.jpg (236.1 KB, 81 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 34.jpg (213.8 KB, 96 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 36.jpg (82.6 KB, 70 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 33.jpg (135.2 KB, 86 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 35.jpg (205.3 KB, 86 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 37.jpg (111.0 KB, 72 odsłon)

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Idąc w kierunku gospodarstwa agrot. u Tosi zatrzymaliśmy się na śniadanie(!) przy jednej z drewnianych wiat (zdj.38 ), które jak widać pełnią właśnie takową rolę. Zresztą mimo, że pogoda pogarszała się z minuty na minutę, widok z tego miejsca na ruiny cerkwi prześwitujące przez zarośla robi wrażenie (zdj.39). Po posiłku ruszyliśmy szybkim krokiem pod górę w stronę wzgórza Ryli (zdj.40) lub jak kto woli Szczołb. Szybkim krokiem, gdyż w powietrzu pachniało deszczem. Po opuszczeniu wzgórza i wejściu w las spotkaliśmy kolejną grupę ludzi. Tym razem byli to turyści podróżujący wierzchem z Zatwarnicy do Krywego - jak myślę(zdj. 41). Po paru minutach doszliśmy do stokówki. Stąd nużącą i mało interesującą trasą jakieś 40 min. do pierwszych zabudowań Zatwarnicy. Całkiem ładnie prezentuje się kościół gdy dochodzimy do wsi - ledwo widoczna kopuła wśród zarośli(zdj.42). Uff w końcu asfalt - przystanek PKS Zatwarnica. Czas na ostatnie pamiątkowe zdjęcie (zdj.43). Jeszcze tylko telefon do przyjaciela Bola i powrót do Ustrzyk wygodnym autkiem.

    Wyprawa, którą opisałem miała miejsce 10 października 2008 roku. Trasa znana jak podejrzewam większości na tym forum, jednak osoby, które nie chodziły w tych okolicach a doceniają piękno i nostalgię bieszczad - obowiązkowo powinny tę trasę zaliczyć. Szczególnie jesienią. Czas przejścia - bez błądzenia ok. 6-7 godzin.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 38.jpg (199.6 KB, 144 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 39.jpg (83.1 KB, 119 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 40.jpg (138.5 KB, 110 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 41.jpg (137.3 KB, 154 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 42.jpg (53.8 KB, 109 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 43.jpg (144.6 KB, 148 odsłon)

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Jak zwykle bardzo fajna relacja.
    Znają tę trasę w różnych warunkach pogodowych. Może tylko bez błądzenia. Mi osobiście najbardziej w kość dało przejscie wczesnoletnie. Po pokrzywach sięgających do piersi. Jak przystało na czerwiec byliśmy w krótkich spodenkach i z krótkim rękawkiem. Wtedy pozbyłam się całkowicie reumatyzmu.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    To skutkuje? Bo ja trochę na to dziadostwo narzekam...

  8. #8
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Krzew, o który pytasz w pierwszym poście to owocująca trzmielina europejska Euonymus europaea. Natomiast "trawa" po której kicaliście to nie trawa ale turzyca prosowa Carex paniculata.
    Ostatnio edytowane przez marcins ; 20-10-2008 o 20:01
    Marcin

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar stasiuvino
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    Kalisz, Zelów, Ustrzyki Dln
    Postów
    131

    Domyślnie Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    Śliczne dzięki za info bo nikt nie wiedział... Teraz już wiem jak wygląda trzmielina. Przyznasz, że efektownie prezentuje się w lesie. Ale o jakiej trawie (turzycy) mówisz? Masz na myśli te dwumetrowe badyle na mokradłach?

  10. #10

    Wink Odp: Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica

    He,he... czytałeś jakie są objawy zatrucia tą piekną roślinką :D ... osłabienie, wymioty, biegunka, dreszcze, konwulsje ... jak sobie pomyślę o tych fotkach z twarzą w jej różowych owockach, które sobie robiliśmy ... a pan Janek mówił, że te żółte nasionka zastępowały mu w dzieciństwie kredki świecowe...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Krywe Tworylne
    Przez falcon w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 17-07-2017, 22:57
  2. Krywe, Tworylne
    Przez falcon w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 07-05-2012, 17:40
  3. Jaworzec-Tworylne-Krywe i co dalej?
    Przez Winnetou w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-09-2011, 17:06
  4. Maraton przez Studenne, Tworylne i Krywe - 20 września.
    Przez Stały Bywalec w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 21:47
  5. Zatwarnica - Krywe - Terka
    Przez smile2 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-04-2004, 19:48

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •