Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Dawne wsie: Fedkowskie!

  1. #1
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Dawne wsie: Fedkowskie!

    Witam uprzejmie wszystkich!Jak już uprzednio wspominałem (m.in. na KIMB-ie) w Bieszczadach,z powodów sentymentalnych, bardziej szukam tego co było niż tego co jest obecnie! W pierwszej kolejności interesują mnie bieszczadzkie wsie opuszczone.
    Taką miejscowością jest m.in. dawna wieś Fedkowskie. Na temat tej wsi nie znalazłem żadnych ale to żadnych danych w Internecie, nawet u Piotra (www.twojebieszczady.pl), choć u niego są opisane wszystkie miejscowości bieszczadzkie (z wyjątkiem Żerdenki). Bardzo proszę o pomoc, liczę na wszelkie, nawet jakiekolwiek, informacje i materiały. Pozdrawiam! Pastor ręką własną


    PS. Nie chciałbym nikogo wywoływać do tablicy ale po raz pierwszy o wsi Fedkowskie usłyszałem od Stałego Bywalca, jak lezliśmy na Czubę!
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    Po raz pierwszy słyszę o takiej miejscowości. Nie chodzi Ci czasami o przysiółek?

    PS.
    PrzysiółekTarnawy Niżnej nazywany Fedkowska lub Fedkowskie. Przed wojną były tam dwa domy. Konsultowałam się, czyli na pytanie odpowiedział dr Wojciech Krukar.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 23-10-2008 o 15:51

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    Przysiółek był zlokalizowany u źródeł potoku Fedkowski koło Tarnawy Niżnej

  4. #4
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    A teraz stoi tam paśnik dla żubrów z piwniczką na buraki
    Pozdrav

  5. #5

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    A teraz stoi tam paśnik dla żubrów z piwniczką na buraki
    No i tam, w chałupince pozbawionej wszelkich wygód, mieszka pan Władek - malownicza postać bieszczadzka. Można spotkać go rankiem w okolicach hoteliku na Tarnawie. Jeśli poświęcicie trochę czasu na wypicie z nim piwa - pan Władek preferuje tatrę mocną w puszce - dowiecie się mnóstwa ciekawych rzeczy - o Bieszczadzie, Fedkowskim, życiu takim jakim jest tutaj. Pan Władek, posiadacz dwóch koni i wozu jest świadkiem historii tego miejsca; no i poniekąd kilka lat temu stał się telewizyjną gwiazdą - wystąpił (wraz ze swoimi końmi i wozem), w poświęconym Bieszczadom programie kulinarnym p. Makłowicza - woził ekipę "telewizyjnych", grzecznie zjadał upichcone dania, pogodnie kiwał głową - że takie dobre. Stracił trzy dni zarobków w lesie... Odwiózł ekipę na wypasioną kolacyjkę do "Wilczej Jamy", na Muczne i obdarowany łaskawie flaszką najtańszej wódki powrócił na swoje Fedkowskie...

  6. #6
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    To byl dobry pomysł, odwołać się do wiedzy zbiorowej i uprzejmości forowiczów! (ew. proszę o jeszcze). Uzbrojony w tą wiedzę postanowiłem wybrać się na miejsce przy najbliższej okazji tj. około 7-12 listopada. Mam nadzieję poznać bliżej Fedkowskie i p. Władka także! Wszystkim dziękuję za odzew i info, przy okazji to się postawi jakieś tanie wino! Pozdrawiam!
    + Pastor mp
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    Pastorku !
    A czymże sobie zasłużyło Fedkowskie na Twoją uwagę ,
    a nie np. Borsuczyny, Czeremszanik czy choćby zagubiony Czerteż
    . ?
    Ostatnio edytowane przez Henek ; 28-10-2008 o 17:15 Powód: lepiej

  8. #8

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    A jeszcze są Malekiszki - osada tuż przed Mucznym - jadąc od Stuposian. Kiedyś były tam dwie chałupy. Już sama nazwa inspiruje...

  9. #9
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    re: Henek!
    Tak się złożyło że do niedawna wszystkie te nazwy były mi nie znane. Zupełnie przypadkowo przeczytałem o "dawnej wsi Fedkowskie". Skonstatowałem wtedy że nigdy o takiej wsi nie słyszałem! Praktykowanym obecnie zwyczajem spróbowałem coś na ten temat wygooglować, niestety bezskutecznie. Wpadłem w szok, podobnie jak Dorota z Krakowa na widok pijaka na szlaku! Postanowiłem odwołać się do uprzejmości i wiedzy forowiczów, słusznie licząc na szeroki odzew. Taka jest geneza mojego posta. Pozdrawiam!!!
    Pastor ręką własną
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Dawne wsie: Fedkowskie!

    Jest tam jeszcze parę tematów do wyhaczenia
    np. przysiółek Brenzberg, którego nazwa jednoznacznie kojarzy się z niemieckim (jóżefińskim) osdnictwem,
    a który to na mapie Krukara stał się szczytem na sąsiednim paśmie.
    p.s. dla jasności : Brenzberg leżał w połowie drogi pomiędzy Mucznem a Dźwiniaczem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. 3 wsie...
    Przez Dlugi w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 14:06
  2. Opuszczone wsie, fabryki, ruiny cerkwi itp.
    Przez Staszek Paliwko w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 28-09-2013, 15:26
  3. Dawne schroniska w Gorganach i Czarnohorze
    Przez dziabka1 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 14-01-2008, 16:25

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •