Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

  1. #1

    Domyślnie Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Ponieważ wertowałem ostatnio sporo materiałów na temat okolic "worka", a pamietam, że Ty MarkuM, byłeś tam całkiem niedawno (ja ostatnio co prawda w kwietniu), moze bedziesz pamietał i wszyscy zresztą, którzy tam byli: czy zauwazyłeś na cmentarzu w Beniowej kamienna chrzcielnicę z wyraźnie wykutym na boku symbolem ryby? Ja za nic nie mogę sobie jej przypomnieć, a jeśli tak, to gdzie stała - czy na "cerkwisku" czy gdzies obok? Skleroza mnie widac łapie )
    BTW mam drugie pytanko, może ktoś zaspokoi moją ciekawość - poszukuję konkretnego wyjasnienia słowa PAROH. Otóż nie trudno go skojarzyć z obrządkiem wschodnim, jakąś prawdopodobnie funkcją cerkiewną, ale chodzi mi kto to jest dokładnie: odpowiednik np. proboszcza? I jak się to ma do popa? Pytam w związku z charakterystycznym grobem na starym cmentarzu w Dźwiniaczu G (mogę wstawic dokładne zdjęcie samego nagrobka), ktory jest prawdopodobnie właśnie grobem paroha.
    Zdrowia
    Piotr

  2. #2

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    w samym sercu cerkiwska, o tu:

  3. #3

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    aaaaaaaaa gdzie mó załącznik (co chwilę jakieś "schody"), no to jeścio raz:
    asiczka:mrgreen:
    okaz pod ochroną

  4. #4

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Dzieki wielkie - widac slepota mnie dopadła ))
    Czyli krzyż obok chrzcielnicy na Twoim zdjęciu musi byc krzyzem z kopuły cerkwi?
    Załączam zdjęcie cerkwiska zrobione wiosną, wtedy nie było jeszcze tak zarośniete - czyli to zaznaczyłem na czerwono, to by musiała byc ta chrzcielnica?
    Pozdrowienia
    Piotrek

  5. #5

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Masz rację, to właśnie TO!!

    as

    pozdro

    p.s. chciałm powiedzieć, że jeszcze takiego dnia pod względem pogodowym nie przeżyłam. Przekładaniec: Słonko_burza_siecze deszczem_słonko_pioruny_słonko_sikawica_słonko itd ufffff...

    p.s 2. JUTROOOOOOOOOOOO WETLINKAAAAAAAAAAAAAAAAA

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Witam
    Sądzę, że znalezienie wyjaśnienia (etymologia) słowa PAROH zabierze Ci sporo czasu - źródła musiałbyś zacząć szukać w Bibli - zobacz Ksiega Exodus (angielska wersja - "MOSHE'S DEALINGS WITH PAROH" w sensie par`oh). W każdym z odłamów religii istnieje takie pojęcie (paroh, parohija itp) - nie wiązałbym tego wyłącznie z prawosławiem. Poza tym należy pamiętać, że wtedy nie używano pojęcia kościół a jedynie obrządek, a początki instytucji Kościoła zaczynały sie od tworzenie misji.
    Dzisiejszym odpowiednikiem pojęcia PAROH jest proboszcz - ale to nie ma przeniesienia.

    I gwoli RYBY - symbolu. To jasne, że to język symboli. Dlaczego? A można było inaczej w tamtych czasach? Nie. A wiadomo, że na początku chrześcijaństwa krzyż przedstawiany był jako kotwica bądź trójząb. Ryba to po grecku "ichtys" - Iesous Christos Theou Yios Soter (Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel).
    Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdy nie ma potrzeby wyrażania się za pomocą symboli - bardzo trudno a wręcz nierealnie będzie odczytać przesłania z tamtych czasów.

    Powodzenia

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Paroh to proboszcz; np. w Polańczyku jest na cmentarzyku przy kościele, niegdyś cerkwi, stary grób paroha Polańczyka (napis oczywiście cyrylicą). Natomiast pop to ogólnie ksiądz prawosławny lub grecko-katolicki.
    Pozdrawiam
    SB
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Witam, no cóż widać spóźniłem się, ale to nic . Ważne, że wszystko jest już wyjaśnione.
    marekm
    pozdroowka
    marekm

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar T.B.
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    wiadomo - z Pyrlandii !
    Postów
    501

    Domyślnie Re: Pytanie do MarkaM, ale nie tylko

    Ksiądz prawosławny, który parę lat temu odprawiał liturgie (nie msze!) w Komańczy i Turzańsku, zwrócił mi uwagę, że "pop" to określenie lekceważące.

  10. #10

    Domyślnie Thx :)

    Wszystkim pięknie dziekuję za wyczerpujące odpowiedzi :)

    Michale - rzeczywiście symbole są coraz trudniejsze do odczytania i w zasadzie możemy sie tylko domyslać ich znaczenia. Oprócz chrzcielnicy z rybą ( "wyraz IcJuV to jest "ryba" , która to nazwa symbolicznie oznacza Chrystusa. Albowiem Chrystus mógł w bezdennej otchłani tej śmiertelności niczym w głębinie wód pozostawać żywy, to jest trwać bez grzechu." - tak "widzi" to św.Augustyn. Na wspomnianym cmentarzu są jeszcze dwa nagrobki z charakterystycznymi znakami, pierwszy to kwiat. Grób oznaczony kwiatem, może być grobem młodej kobiety, mozliwe że dziewicy, ale oznacza tez ponoć przemijalność ludzkiego zycia. Drugim symbolem jest dzban, który prawdopodobnie oznacza, że spoczywa tam człowiek pobożny - dzban symbolizuje zalezność człowieka od Stwórcy. Szkoda, że to wszystko jest tylko w domyśle, jak było naprawdę, wiedzą pewnie tylko ci, którzy owe znaki kreślili.

    S.B. i T.B - dzięki za krótkie, ale rzeczowe wyjasnienia. Aha - może zatem pop, jest słowem uzywanym przez wiernych, ale nie uzywanym przez "dostojników", bądź tez nielubianym przez nich - coś a'la: klecha?

    MarkuM - nic to :) Zdązysz następnym razem, pytań Ci u mnie dostatek - kto nie boi sie nie wiedziec, ten staje się coraz mądrzejszy ))

    Zdrowia wszystkim,
    Piotr

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-08-2010, 01:37
  2. Moze nie Proza i nie Muzyka ale się łączy -> TEATR
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-01-2008, 22:02
  3. Pomysł (do Admina,ale nie tylko)
    Przez Browar w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-02-2007, 22:37
  4. pytanie pewnie po raz kolejny, ale proszę o pomoc
    Przez MichalC w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-08-2006, 07:40
  5. Głupie pytanie ale ktoś kiedyś powiedzial że takowych nie
    Przez dyfre w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 27-06-2006, 16:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •