Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45

Wątek: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    W okolicach Jaworzna to musisz pytać w dużych księgarniach na Śląsku lub w Krakowie - takich które w hurcie zaopatrują się w firmie FK Olesiejuk (www.olesiejuk.pl) - w Krakowie będzie w dystrybucji w hurtowni INTER-MAP (Wrocławska 56, także sprzedają detalicznie).
    Dzięki Barszczu,na szczęście teraz w dobie internetu nie ma problemu z zakupem książek,jak nie kupię w księgarni to zamówię u źródeł czyli wydawnictwie Ruthenus.Pozdrawiam serdecznie.

  2. #12

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Nie polecam.
    Przeczytałem książkę i niestety muszę stwierdzić z przykrością, że jest bardzo słaba. Trochę interesuję sie tematem i znam wiekszość publikacji, dotyczących Żubryda i jego oddziału.
    Nie ma tu nic nowego, a na dodatek nie uwzględniono najnowszych publikacji chciażby A. Romaniaka (obszerny artykuł w "Powiecie sanockim w latach 1944-56"), K. Kaczmarskiego ( "Zeszyty Historyczne WiN") czy G. Ostasza. Poza tym już w samym tytule jest dwa błędy. Z tego co wiem Żubryd był kapitanem, a już daty działania jego oddziału 1944-1947 to już kuriozum.
    W publikacji jest jeszcze mnóstwo przepisanych informacji z opracowań UBeckich, które nie zostały w żaden sposób zweryfikowane, nie mówiąc już o błędach merytorycznych.
    Jedynym plusem książki jest strona edytorska. I to tyle. Poza tym pozycja ta utrwala pewne stereotypy, które funkcjonują. No ale teraz można wydać wszystko, tylko że można narobić więcej szkody niż pożytku.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cześć Paweł
    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie ma tu nic nowego, ....
    Jedynym plusem książki jest strona edytorska.
    No i niech tak pozostanie - IPN na śmietnik. Nie historii - jako odpad - do utylizacji.
    Totalne bagno - historii współczesnej musimy kupić pampersy i szybciutko założyć - bo jeszcze nam się zesra na forum

    Czyli nawet nie kopnę się po to cuś do biblioteki.


    Pozdrawiam

  4. #14
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie polecam.
    Przeczytałem książkę i niestety muszę stwierdzić z przykrością, że jest bardzo słaba. Trochę interesuję sie tematem i znam wiekszość publikacji, dotyczących Żubryda i jego oddziału.
    Czegoś nie rozumiem. To jest opublikowana praca doktorska. Ktoś ją recenzował, ktoś ją obronił. Gdy Barszczu opowiadał nam o swoich planach wydawniczych to przez myśl mi przeszło i nie tylko mi, że ta książka zostanie źle oceniona przez historyków sanockich.
    Wielu autorów zajmujacych się historią powojenną cieszy się swoistą złą sławą. Wystarczy wymienić Motykę, który jest określany jako bardzo kontrowersyjny.

    PS.
    Nie chcę kasować postu. Tak się zastanawiam. Nie wiem czy dobrze kojarzę. Być może jedyną osobą mającą dostateczną wiedzę aby podjąć dyskusję z Pawłem jest Autor.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 17-11-2008 o 20:19

  5. #15

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie polecam.
    Przeczytałem książkę i niestety muszę stwierdzić z przykrością, że jest bardzo słaba. Trochę interesuję sie tematem i znam wiekszość publikacji, dotyczących Żubryda i jego oddziału.
    Chyba jej jednak dokładnie nie przeczytałeś, może najwyżej przejrzałeś. Dlaczego tak uważam wyjaśniam poniżej.


    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie ma tu nic nowego,
    Jest w niej tyle nowych faktów i zestawień w porównaniu z innymi publikacjami na temat Żubryda, że obnaża to doskonale Twoją nieznajomość tematu. Wspomnę tylko o zestawieniach tabelarycznych członków oddziału i jego współpracowników, które to mozolnie zebrał autor i obszernych zeznaniach Vaulina - mordercy Żubrydów! Każdy inteligentny licealista, który zainteresuje się tematem zauważy tę mnogość nowych faktów i materiałów.

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    a na dodatek nie uwzględniono najnowszych publikacji chciażby A. Romaniaka (obszerny artykuł w "Powiecie sanockim w latach 1944-56"), K. Kaczmarskiego ( "Zeszyty Historyczne WiN") czy G. Ostasza.
    Widocznie nie przejrzałeś bibliografii książki o Żubrydzie, którą podobno przeczytałeś. Autor wprawdzie nie skorzystał z w/w art. Romaniaka (gdyż napisał swoją pracę zanim tenże został opublikowany), ale skorzystał z innych jego prac wymienionych w bibliografii, a także z najważniejszej pracy Kaczmarskiego (Wojskowe i cywilne podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie) oraz Ostasza (Krośnieńsie struktury WiN).

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Poza tym już w samym tytule jest dwa błędy. Z tego co wiem Żubryd był kapitanem,
    Nawet komuniści nie odarli A. Żubryda ze stopnia majora tak jak to czynisz (major Żubryd w "Ogniomistrzu Kaleniu").
    Komenda Główna NSZ awansowała Żubryda latem 1946 r. do stopnia majora. (źródła - patrz przypis na str. 60 w książce)

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    a już daty działania jego oddziału 1944-1947 to już kuriozum.
    Jeśli nawet pobieżnie przeczytałbyś książkę, to zapewne zorientowałbyś się, że podane na okładce daty nie są "granicznymi" dla działalności SBO NSZ "Zuch", które to daty autor podaje w książce, tylko dotyczą także wydarzeń, które miały miejsce przed zawiązaniem oddziału i po śmierci jego dowódcy.

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    W publikacji jest jeszcze mnóstwo przepisanych informacji z opracowań UBeckich, które nie zostały w żaden sposób zweryfikowane, nie mówiąc już o błędach merytorycznych.
    Tak może napisać każdy, kto nie wie co napisać i nie potrafi dyskutować merytorycznie. Nawet ja mogę napisać, że twój post to UBecka prowokacja, nieprawdaż? Uwierzycie?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Poza tym pozycja ta utrwala pewne stereotypy, które funkcjonują.
    Jakie stereotypy? Przed 1990 rokiem to był stereotyp Żubryda mordercy i bandyty. A jakie to stereotypy utrwala praca Basaka?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    No ale teraz można wydać
    wszystko, tylko że można narobić więcej szkody niż pożytku.
    Podobnie jak można napisać wszystko na tym forum i narobi to więcej szkody niż pożytku.

  6. #16

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Drogi Barszczu,
    Rozumiem Twoje zdenerwowanie ponieważ Ruthenus wydał omawianą pozycję. Wyraziłem tylko swoje zdanie i tyle. Mam prawo. Nie wiem czy forum jest właściwym miejscem do wytykania błędów zawartych w książce. Myślę, że zrobią to kompetentni historycy zajmujący się tym tematem.
    Ale mam pytanie dlaczego autor nie zaglądnął np. do artykułu Kaczmarskiego zamieszczonego bodajże w 24 nr Zeszytów Historycznych WiN-u (2004 r.) "Zamach na Tadeusza Sieradzkiego szefa PUBP w Sanoku".
    Acha i jeszcze jedno. To zestawienie stanów osobowych oddziału Żubryda i jego współpracowników, ponoć mozolnie układane przez autora, w rzeczywistości jest częścią "ubeckiej" charakterystyki tego odziału i tabelki te ułożyli analitycy z "bezpieki".
    Pozdrawiam i życzę więcej opanowania.

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    ...Jakie stereotypy? Przed 1990 rokiem to był stereotyp Żubryda mordercy i bandyty. A jakie to stereotypy utrwala praca Basaka?
    No właśnie takie same

    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    Podobnie jak można napisać wszystko na tym forum i narobi to więcej szkody niż pożytku.
    Ciekawe dla kogo więcej szkody?

    Pozdrówka

  8. #18

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Drogi Barszczu,
    Rozumiem Twoje zdenerwowanie ponieważ Ruthenus wydał omawianą pozycję.
    Ależ ja się wcale nie zdenerwowałem. Wręcz się cieszę, że o książce się dyskutuje - to nakręca przecież jej sprzedaż, a ta się bardzo nakręca. Nie rozumiem skąd twoje płytkie podejście do tematu, skoro się nim ponoć interesujesz?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Wyraziłem tylko swoje zdanie i tyle. Mam prawo.
    A ja wyraziłem swoje zdanie o Twoim zdaniu i tyle. Mam prawo?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie wiem czy forum jest właściwym miejscem do wytykania błędów zawartych w książce. Myślę, że zrobią to kompetentni historycy zajmujący się tym tematem.
    Ale jak już zacząłeś wytykać błędy oceniając książkę to przynajmniej podparłbyś swoje tezy czymkolwiek sensownym, a nie stwierdzeniami, że to "przepisane informacje z opracowań ubeckich". Jeżeli będą tak kompetentni jak Ty to należeć im się będzie pomnik ;-)
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że żeby napisać recenzję takiej książki trzeba mieć wiedzę w temacie porównywalną przynajmniej z wiedzą jej autora, a nie tylko „trochę interesować się tematem”

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Ale mam pytanie dlaczego autor nie zaglądnął np. do artykułu Kaczmarskiego zamieszczonego bodajże w 24 nr Zeszytów Historycznych WiN-u (2004 r.) "Zamach na Tadeusza Sieradzkiego szefa PUBP w Sanoku".
    Jeśli zadajesz takie pytanie to może wytknij autorowi jaką nieprawdę napisał omawiając zamach na Sieradzkiego? Przecież rozumując Twoim tokiem myślenia należałoby zapytać: dlaczego autor nie wykorzystał w swojej pracy 300 innych art. itp.

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Acha i jeszcze jedno. To zestawienie stanów osobowych oddziału Żubryda i jego współpracowników, ponoć mozolnie układane przez autora, w rzeczywistości jest częścią "ubeckiej" charakterystyki tego odziału i tabelki te ułożyli analitycy z "bezpieki".
    A jeśli jesteś takim wnikliwym znawcą tematu to zapewnie potrafisz odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tych materiałów zebranych przez „analityków bezpieki” nikt do tej pory nie zebrał "do kupy" i nie opracował oraz nie opublikował? Przecież to są powszechnie dostępne dla historyków dokumenty w archiwum rzeszowskiego IPN. Przecież pisałeś w poprzednim poście, że praca Basaka nie wnosi nic nowego. A może przez Twoją emocjonalną wypowiedź przebija się jakaś zazdrość?
    Dlaczego przeciętny, dajmy na to przewodnik beskidzki, lub inny zjadacz chleba, który o Żubrydzie wie tyle co z filmu Petelskich (sadysta i bandyta) chciałby coś więcej dowiedzieć się o nim i sięgnie po tę książkę poniesie jakieś straty moralne? Czego takiego się dowie co mija się z prawdą?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Pozdrawiam i życzę więcej opanowania.
    Pozdrawiam i życzę więcej powściągliwości w wyrażaniu opinii o czymś czego się nie rozumie, lub o czym się ma niewielkie pojęcie.
    Ostatnio edytowane przez barszczu ; 17-11-2008 o 22:19

  9. #19

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Zobacz posta

    No właśnie takie same

    A skąd o tym wiesz skoro nawet książki nie widziałeś?

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    A skąd o tym wiesz skoro nawet książki nie widziałeś?
    Oj Barszczu - wiżu szto tiebia nada łopatologicznie.
    Czy jak kota odwrócisz dupą do przodu, to będzie kot? Czy może jakaś hybryda.
    Fakt pozostanie faktem. Pisałem wcześniej i nie zamierzam się przekomarzać z innymi.
    Widzicie tak a nie inaczej? Wasza sprawa i Wasze prawo.
    Szkoda tylko, że o tym samym na różne sposoby.

    Knigu widieł.

    Zdrowaśki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ataman,czyli rzecz o Federacji
    Przez sprzysiezony w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 20:21
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 08:59
  3. Apel Pracowni na Rzecz...
    Przez lucyna w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-11-2007, 09:10
  4. [Myczkowce] Regulamin - rzecz święta
    Przez MagdaB w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 05:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •