Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 45

Wątek: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

  1. #21

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Zgadza się. Tematem interesuję się tylko trochę i dlatego nie mam zamiaru pisać recenzji, bo być może nawet nie potrafię. Nawet napisałem, że powinni uczynić to KOMPETENTNI historycy. A napisałem, że praca nie wnosi nic nowego, bo JA niczego nowego z niej nie dowiedziałem się. Być może dla innych to będzie nowość. A piszę, że są to ubeckie opracowania, bo kiedyś (chyba na początku lat 80.) wpadło mi w ręce jakieś opracowanie (chyba praca magisterska jakiegoś milicjanta czy esbeka) i były w niej te same treści plus negatywne określenia typu: banda, rabunek, morderstwo itp. Tu zostały one zastąpione określeniami: oddział, rekwizycja, likwidacja. I to tyle.
    Pozdrawiam

  2. #22
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Wyraziłem tylko swoje zdanie i tyle. Mam prawo.
    Znajduję w tej wypowiedzi znacznie więcej, niż tylko "zdanie, do którego masz prawo". Nazywając rzecz po imieniu - zarzucasz autorowi książki kłamstwa i zaniedbania. Zdajesz sobie sprawę, jakie mogą być skutki tej wypowiedzi? Skutki dla autora, dla wydawcy, dla samej książki...

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Nie wiem czy forum jest właściwym miejscem do wytykania błędów zawartych w książce.
    Może należało o tym pomyśleć przed umieszczeniem na forum swojej opinii? Teraz mleko się rozlało. Poza tym - dlaczego dział "Bibliografia Bieszczadów" bieszczadzkiego forum dyskusyjnego ma być niewłaściwym miejscem do dyskutowania na temat książki dotyczącej Bieszczadów?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Ale mam pytanie dlaczego autor nie zaglądnął np. do artykułu Kaczmarskiego (...)
    Dobre pytanie, ale nie sądzisz, że należałoby je zadać autorowi? Zapewne są setki artykułów i innych źródeł, do których autor nie zaglądał lub których nie wykorzystał.

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Acha i jeszcze jedno. To zestawienie stanów osobowych oddziału Żubryda i jego współpracowników, ponoć mozolnie układane przez autora, w rzeczywistości jest częścią "ubeckiej" charakterystyki tego odziału i tabelki te ułożyli analitycy z "bezpieki".
    Tak z ciekawości - możesz podać jakieś wiarygodne źródło tej informacji?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    (...)życzę więcej opanowania.
    Prymitywna, protekcjonalna uwaga... Niby komu brakuje opanowania? Na razie temperatura dyskusji jest ledwo letnia.

    Nie znam Barszcza i nie mam ochoty być adwokatem jego wydawnictw, ale człowiek odpowiada merytorycznie, podaje źródła, polemizuje rzeczowo z zarzutami nie pomijając tych niewygodnych, nikogo nie obraża... Napisałeś parę ogólnych zdań zawierających poważne oskarżenia, a jak ktoś się z tym nie zgodził i zaproponował dyskusję, wycofałeś się rakiem.

  3. #23

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    W którym miejscu napisałem, że autor kłamie? Przecież po to jest forum żeby dyskutować. Jakby wszyscy chwalili to nie byłoby dyskusji. A wydawnictwo jak wydało, to musi się liczyć z tym, że będą też głosy krytyczne. Nie atakuję autora ani wydawnictwa. Jestem zwykłym czytelnikiem, którego interesuje ten temat. Jednego interesuje UPA, a mnie Polacy. Ale widzę, że faktycznie trzeba "wycofać się rakiem", bo zaczynają się pogróżki, a tego nie lubię i nie świadczy to dobrze o dyskutantach.
    Żegnam

  4. #24

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    W którym miejscu napisałem, że autor kłamie?
    Napisałeś wiele rzeczy sugerujących, ze autor kłamie - np., że Żubryd miał stopień kapitana (czyli autor myli się z prawdą przypisując mu stopień majora), czy też, że książka powiela pewne stereotypy? Potrafisz odpowiedzieć jakie stereotypy? Bo jak dla mnie to Twoje wypowiedzi zawierają stereotypy typu "przepisane z opracowań ubeckich".

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Przecież po to jest forum żeby dyskutować. Jakby wszyscy chwalili to nie byłoby dyskusji. A wydawnictwo jak wydało, to musi się liczyć z tym, że będą też głosy krytyczne. Nie atakuję autora ani wydawnictwa.
    No i dyskutujemy. Wydawnictwo wydało i liczy się z tym, że będą głosy krytyki. Ale wydawnictwo ceni konstruktywne głosy krytyki, takie jak np. "Autor napisał, że Kowalski zastrzelił Nowaka, a tymczasem ustalono, że to Nowak zastrzelił Kowalskiego, na co dowodem jest to i tamto."

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Jestem zwykłym czytelnikiem, którego interesuje ten temat. Jednego interesuje UPA, a mnie Polacy.
    To dlaczego 18 stron w rozdziale "Śmierć Antoniego Żubryda" nie jest dla Ciebie niczym nowym? Jeśli się interesujesz tym tematem, a jesteś tylko "zwykłym czytelnikiem" to przecież większości informacji i niektórych fotografii zawartych w tym rozdziale nie mogłeś znaleźć nigdzie indziej.

    Na koniec dodam, że jeśli chciałeś z niewiadomych mi powodów zniechęcić czytelników forum do tej książki, nie przeczytawszy jej dokładnie, to takie dyskusje powodują skutek odwrotny. Podam przykład z niedalekiej przeszłości (wiosna 2007). Wydaliśmy książkę o cmentarzach z I w.ś. w powiecie tarnowskim. Na pewnym forum rozgorzała gorąca dyskusja. Kilku forumowiczów mocno skrytykowało publikację, kilku natomiast zażarcie jej broniło. W trakcie trwania dyskusji, zupełnie pozbawiona innej reklamy książka po prostu "wyprzedała się". Jedna z tarnowskich księgarń zamówiła "na zapas" 100 egz. Nakład tej pozycji wynosił 1500 egz.

  5. #25

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Ok. Zgadzam się z tym, że być może moje zarzuty wydały się zbyt ogólne i nieudokumentowane. Przepraszam Ciebie Barszczu i Autora jeśli poczuliście się dotknięci. Jeszcze raz przeczytam wnikliwie publikację i wtedy konkretnie wypunktuję to co wzbudza moje wątpliwości. Z pewnością nie było moją intencją obrzydzać książkę i zniechęcać do jej kupna. Dobrze, że się ukazała, bo jest powód do dyskusji. Zgadza się, że sprawa zabójstwa Żubrydów, tak szczegółowo opisana, jest dla mnie nowością. Mówiąc, że nie dowiedziałem się niczego nowego miałem na myśli informacje o samym Żubrydzie i działalności jego oddziału.
    Pozdrawiam

  6. #26
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    W którym miejscu napisałem, że autor kłamie?
    Według ciebie autor podał błędny stopień Żubryda i daty działania jego oddziału, ponadto opublikował niezweryfikowane UBeckie informacje, a jego praca zawiera błędy merytoryczne. Jak to nazwać inaczej? Że autor mija się z prawdą?

    Cytat Zamieszczone przez Paweł Zobacz posta
    Ale widzę, że faktycznie trzeba "wycofać się rakiem", bo zaczynają się pogróżki (...)
    Podaj nick i cytat, a autor natychmiast zarobi bana.

  7. #27
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Czytam i prawdę powiedziawszy jest pod wrażeniem. Szczególnie pierwszego rodziału "Sytuacja społeczno-polityczna na terenie Województwa Rzeszowskiego w latach 1944-1947, ze szczególnym uwzględnieniem powiatów Brzozów, Krosno, Lesko, Przemyśl i Sanok". Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla przewodników.
    Gorąco polecam. Książka ma jeszcze jeden walor. Jest piękna.
    Idę ją popromować na innych forach, w tym historycznych

  8. #28
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Na koniec dodam, że jeśli chciałeś z niewiadomych mi powodów zniechęcić czytelników forum do tej książki, nie przeczytawszy jej dokładnie, to takie dyskusje powodują skutek odwrotny. Podam przykład z niedalekiej przeszłości (wiosna 2007). Wydaliśmy książkę o cmentarzach z I w.ś. w powiecie tarnowskim. Na pewnym forum rozgorzała gorąca dyskusja. Kilku forumowiczów mocno skrytykowało publikację, kilku natomiast zażarcie jej broniło. W trakcie trwania dyskusji, zupełnie pozbawiona innej reklamy książka po prostu "wyprzedała się". Jedna z tarnowskich księgarń zamówiła "na zapas" 100 egz. Nakład tej pozycji wynosił 1500 egz.[/QUOTE]

    Kiedy wydacie powiat debicki i jasielski ?

  9. #29

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez klopsik Zobacz posta
    Kiedy wydacie powiat debicki i jasielski ?
    Nie przewidujemy wydawania tej serii "powiatami" tylko okręgami cmentarnymi - powoli jest przygotowywany tom o cmentarzach z okręgów Jasło i Gorlice (łącznie ok 60 cmentarzy) z obszerniejszymi opisami niż tom tarnowski. Tom tarnowski powstał niejako "na zlecenie" Powiatu tarnowskiego i dlatego zawierał taki obszar.

  10. #30
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    loki-- daj borszczu znac jak wydacie jaslo bom wielce rad zobczyc cmentarzyki pobliskie

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ataman,czyli rzecz o Federacji
    Przez sprzysiezony w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 20:21
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 08:59
  3. Apel Pracowni na Rzecz...
    Przez lucyna w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-11-2007, 09:10
  4. [Myczkowce] Regulamin - rzecz święta
    Przez MagdaB w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 05:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •