Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    RZECZ O MAJORZE ANTONIM ŻUBRYDZIE
    Waldemar Basak

    Wydanie I, format B5, stron 240, oprawa twarda szyta, 5 zestawień tabelarycznych, 13 ilustracji.

    Fragment recenzji: Praca jest znacznym wpisem do dziejów ziem południowo-wschodnich Rzeczpospolitej (w obecnych granicach) dokonanym za sprawą wspomnianego batalionu NSZ oraz jego dowódcy Antoniego Żubryda. Praca Waldemara Basaka pokazuje horror tamtych czasów. Mordy, napady, inwigilacje, donosy, więzienia. prof. dr hab. Tadeusz Rawsk
    źródło: ruthenus.pl

    czytał ktoś??

  2. #2

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    ja

    musiałem

  3. #3
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Wrr Rafi vel Barszczu proszę nie drażnij mnie. Skrobnij coś więcej na ten temat. I wyślij mi książkę. Dużo o niej słyszałam za nim się ukazała.
    I jeszcze jedno. Możesz łaskawie wziąłbyś częściej udział w "dyskusjach bibliofilskich". Na rynku pokazuje się wiele ciekawych publikacji o których nikt nic nie wie. Przechodzą niezasłużenie bez echa. Z drugiej strony reklamowane,promowane jest badziewiaste badziewie.
    Proszę rzucajcie tego rodzaju informacje na forum.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    no dobrze
    książką ta to praca doktorska W. Basaka - jednakże napisana przystępnym językiem i czyta się prawie jak kryminał. Autor dotarł do wielu dokumentów, z których nikt do tej pory nie korzystał, poza tym miał pełny dostęp do wielu teczek materiałów - akt sadowych z procesu mordercy Antoniego Żubryda "Zucha" - było tam wiele zeznań świadków zdarzeń tamtej epoki. Wstrząsającym jest fakt, że Vaulin - morderca "ZUCHA" do dziś uważa, że „Nie czuję pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem” oraz „mogę cynicznie mówić np. że lubię zabijać ludzi, ale to lubienie ulega przedawnieniu”. Książka dotyczy terenu pogranicza Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy. Oddział Żubryda zapuszczał się też np. w okolice Woli Michowej. Dla ludności polskiej stanowił on częściowe oparcie i ochronę przed atakami UPA. Żubrydowcy nie współpracowali z UPA jak to kłamliwie przedstawił Gerhard w "Łunach..." i potem Petelscy w "Ogniomistrzu...". Wg nich Antoni Żubryd był prymitywnym watażką, niemalże analfabetą.
    Książkę ubarwia mapa i kilkanaście fotografii.
    Można ją kupić m.in. tu:
    http://www.allegro.pl/item472524886_...ak_zubryd.html

    W Lesku i w Ustrzykach jest w księgarni BOSZ, a w Sanoku i Brzozowie powinna być w księgarniach NOVA (dawny Dom Książki). W Krośnie - NOVA, Antykwariat Oprządka, księgarnia PEGAZ na Czajkowskiego.
    To tyle jak to niektórzy mówią tej "chamskiej" reklamy

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Na rynku pokazuje się wiele ciekawych publikacji o których nikt nic nie wie. Przechodzą niezasłużenie bez echa. Z drugiej strony reklamowane,promowane jest badziewiaste badziewie.
    Proszę rzucajcie tego rodzaju informacje na forum.
    Popieram w 100%,do dzisiaj nie miałem pojęcia o takim wydawnictwie a dzięki Waszej informacji już kombinuje gdzie ją kupic.

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Trochę OT
    Ja chcę chamskiej reklamy! My chcemy chamskiej reklamy?! ;-))
    A poważnie istnieje coś takiego jak reklama informacyjna. Moim zdaniem książki na nią zasługują. To jest forum, pokój służacy dyskusjom o wydawnictwach. Ktoś kto tu rzuca informację nie jest pewien jak ona zostanie przyjęta. Sama niejednokrotnie zrugałam wydawnictwa, ksiązki, artykuły.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Czarek pl Zobacz posta
    Popieram w 100%,do dzisiaj nie miałem pojęcia o takim wydawnictwie a dzięki Waszej informacji już kombinuje gdzie ją kupic.
    W okolicach Jaworzna to musisz pytać w dużych księgarniach na Śląsku lub w Krakowie - takich które w hurcie zaopatrują się w firmie FK Olesiejuk (www.olesiejuk.pl) - w Krakowie będzie w dystrybucji w hurtowni INTER-MAP (Wrocławska 56, także sprzedają detalicznie).

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Ekhm
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    no dobrze
    książką ta to praca doktorska W. Basaka - jednakże napisana przystępnym językiem i czyta się prawie jak kryminał.
    Samodzielny Batalion Operacyjny Narodowych Sił Zbrojnych kryptonim "Zuch" (1944-1947) - to temat rozprawy tego Pana. Książka, o której piszesz to zapewne ubarwione własnym WIDZIMISIĘ PEWNYCH FRAGMENTÓW ROZPRAWY?
    Recenzeci to:
    Janusz Odziemkowski (promotor dwóch prac i recenzent 5 prac)i Tadeusz Rawski (promotor 0 prac i recenzent 2 prac)
    Do czego to zmierza?
    Zaprawdy tak to wszystko było proste? Niebieszczany, wyroki własnoręcznie wykonywane przez Żubryda na Polakach, w końcu zabójstwo Żubryda w taki sam sposób jak on to robił z innymi.
    Ciekawe czy doczekamy kiedyś historii, a nie bajek.

    P.s.
    Chętnie zapoznałbym się z tymi materiałami źródłowymi. A co? tyż jestem wybrany.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Michał ; 06-11-2008 o 23:06 Powód: liter-ówki

  9. #9

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Zobacz posta
    Ekhm
    Książka, o której piszesz to zapewne ubarwione własnym WIDZIMISIĘ PEWNYCH FRAGMENTÓW ROZPRAWY?

    Zaprawdy tak to wszystko było proste? Niebieszczany, wyroki własnoręcznie wykonywane przez Żubryda na Polakach, w końcu zabójstwo Żubryda w taki sam sposób jak on to robił z innymi.
    Ciekawe czy doczekamy kiedyś historii, a nie bajek.

    P.s.
    Chętnie zapoznałbym się z tymi materiałami źródłowymi. A co? tyż jestem wybrany.
    Pozdrawiam
    1. Zapewne tak albo zapewne nie. Zapewne masz rację, albo zapewne nie masz racji - może byś się zdecydował?
    2. Wyroków wykonywano w tamtych czasach wiele - zaprawdy to nie były łatwe czasy. Żubryd wykonał wiele wyroków - taki był sens jego działania. Zastanawiałeś się na kim je wykonywał? A skąd słyszałeś o Żubrydzie? Czyżby dziadek (zapewne w KBW, później zapewne ZBOWiD) opowiadał jak byłeś mały?
    3. Nic prostszego. Musisz kupić książkę (chamska reklama!), następnie ją przejrzeć i znajdziesz w niej całą bibliografię. Do Dzieła!

    Pozdrawiam

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    1. Zapewne tak albo zapewne nie. Zapewne masz rację, albo zapewne nie masz racji - może byś się zdecydował?
    Masz kłopot z logiką? Gdzie w poście jakoweś pytania?
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    2. Wyroków wykonywano w tamtych czasach wiele - zaprawdy to nie były łatwe czasy. Żubryd wykonał wiele wyroków - taki był sens jego działania. Zastanawiałeś się na kim je wykonywał? A skąd słyszałeś o Żubrydzie? Czyżby dziadek (zapewne w KBW, później zapewne ZBOWiD) opowiadał jak byłeś mały?
    Po co do mnie to mówisz? Ja o tym doskonale wiem. Łatwo wielu ludziom morderstwo uzasadniać ideologią. Dla mnie mord to mord.
    I nie dziadek - jestem na tyle wiekowy, że mógłby opowiadać to mój ojciec.
    Ale nie mieliby takiej możliwości. Śląsk Opolski to także specyficzna kraina ze swoją pogmatwaną historią.
    Cytat Zamieszczone przez barszczu Zobacz posta
    3. Nic prostszego. Musisz kupić książkę (chamska reklama!), następnie ją przejrzeć i znajdziesz w niej całą bibliografię. Do Dzieła
    Dzięki - poczekam aż pojawi się w bibliotekach. Poza tym wyraźnie pisałem, że zależy mi jakby co na materiałach źródłowych. Interpretacja to sprawa indywidualnych poglądów.

    Pozdrawiam

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ataman,czyli rzecz o Federacji
    Przez sprzysiezony w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 20:21
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 08:59
  3. Apel Pracowni na Rzecz...
    Przez lucyna w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-11-2007, 09:10
  4. [Myczkowce] Regulamin - rzecz święta
    Przez MagdaB w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 05:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •