Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Opowieści leskie...

  1. #1
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Opowieści leskie...

    Ja wiem, że to może nie całkiem bieszczadzki temat ale ktoś tu na pewno już wie czy książka "Opowieści leskie z pamięci i fotografii" B.Baranieckiego jest godna posiadania czy nie. Czy to są tylko osobiste wspomnienia i przemyslenia autora czy ma jakiś szerszy kontekst. I jakiego okresu dotyczy.

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Tylko przeglądałam, nie czytałam, bo nie zakupiłam. Moim zdaniem nie warto.
    Znam wspomnienia Autora z innych publikacji, w tym prasowych min. o leskiej Linii Mołotowa. Nic odkrywczego.

  3. #3
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    A ja mam książkę. Nic odkrywczego, bo nie jest to książka odkrywcza. Poza tym droga Lucyno nie jest to książka naukowa ani monografia linii Mołotowa tylko wspomnienia. Kawałek hisorii jest w niej opisany. Kogoś kto się interesuje dawnym klimatem miasteczka na pewno zainteresuje. Myślę, że warto przeczytać. Wiele nie kosztuje, więc i mieć myślę, że również.
    Marcin

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Wiedzieliście że w Lesku produkowano kiedyś narty, albo że Jan Rosen - ten pan co namalował w kaplicy Ormiańskiej we Lwowie te posępne postaci w stylu młodopolskim, nabazgrał też pare rzeczy w leskiej farze (w Castel Gandolfo napaćkał też Polaków), czy znaliście dokładną historię MB z plant, czy chcecie wiedzieć jak kiedyś Jordan wyglądał w Lesku? To takie i wiele innych rzeczy można się z tej książki dowiedzieć... Książka ta jest o wiele ciekawsza dla tubylców bo wiele się nazwisk powtarza, które dziś też można usłyszeć, ale to jedne z ciekawszych opowiadań o tej części ziemi bieszczadzkiej, jakie wyszło w ostatnich latach. Niektóre artykuły wyzbierane są z lokalnych periodyków, ale nie każdy ma lub miał do nich dostęp... Poza tym jest sporo niepublikowanych gdzie indziej zdjęć archiwalnych.
    Myśle że warto.

  5. #5
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    ??...nic odkrywczego dla osób które zajmują się historią regionu na codzień!!! ...ghrrrrrrrrr
    Ja natomiast popieram przedmówcę... wiele ciekawych informacji i warto...

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Wiedzieliście że w Lesku produkowano kiedyś narty, albo że Jan Rosen - ten pan co namalował w kaplicy Ormiańskiej we Lwowie te posępne postaci w stylu młodopolskim, nabazgrał też pare rzeczy w leskiej farze (w Castel Gandolfo napaćkał też Polaków), czy znaliście dokładną historię MB z plant, czy chcecie wiedzieć jak kiedyś Jordan wyglądał w Lesku? To takie i wiele innych rzeczy można się z tej książki dowiedzieć... Książka ta jest o wiele ciekawsza dla tubylców bo wiele się nazwisk powtarza, które dziś też można usłyszeć, ale to jedne z ciekawszych opowiadań o tej części ziemi bieszczadzkiej, jakie wyszło w ostatnich latach. Niektóre artykuły wyzbierane są z lokalnych periodyków, ale nie każdy ma lub miał do nich dostęp... Poza tym jest sporo niepublikowanych gdzie indziej zdjęć archiwalnych.
    Myśle że warto.
    Wiedzieliśmy, o kurczę proszę dalej zwracać się do mnie per majestacie.

    Polecam dwie ciekawe książki:
    "Dzieje Leska do 1772 roku" Adama Fastnachta
    "Dzieje Leska 1918-1939" Józefa Budziaka
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 05-12-2008 o 16:23

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Już wiem czemu ci się Lucyno nie podobała ta książka...? Nie było przypisów.
    A Fastnachta jakieś 2 lata temu kupiłem za 7 zł w informacji turystycznej w Lesku. Chyba nie było na niego zbyt dużego popytu.. Może ciągle tam jest...? ale niewątpliwie jest to solidne dzieło do podparcia jednak nie na wycieczkach jakie ci się zdarzają na ogół

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Już wiem czemu ci się Lucyno nie podobała ta książka...? Nie było przypisów.
    A Fastnachta jakieś 2 lata temu kupiłem za 7 zł w informacji turystycznej w Lesku
    No
    Ja też. A drugie dzieje chyba za 14 zł. Po kiego diabła potrzebna mi jest laska do oprowadzania po Lesku.

  9. #9
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Lucyllo, ale dzieje Leska to trzy tomy liczą, a nie dwa...
    Poza tym są to całkiem inne książki niż "Opowieści...", więć mikruśny rozumek trza mieć by te dwie publikacje porównywać. Zdrowy człowiek nie porównuje Biblii z Biologią Villego.
    Marcin

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Opowieści leskie...

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Scelina Zobacz posta
    Lucyllo, ale dzieje Leska to trzy tomy liczą, a nie dwa...
    Poza tym są to całkiem inne książki niż "Opowieści...", więć mikruśny rozumek trza mieć by te dwie publikacje porównywać. Zdrowy człowiek nie porównuje Biblii z Biologią Villego.
    Czego Ty wymagasz od osóbki o mikruśnym rozumku?
    Polecam to co jest warte polecenia.
    Jaki trzeci?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rafał Dominik, Bieszczadzkie opowieści z Siekierezady
    Przez Marcin w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 20-07-2015, 11:47
  2. Opowieści z niższych sfer
    Przez diabel-1410 w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-12-2010, 18:54
  3. Z. Rygiel "Opowieści bieszczadzkiego leśnika"
    Przez elaslob w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-02-2008, 17:04
  4. Opowieści różnej treści :)
    Przez Sebstis w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-05-2006, 12:43
  5. Opowieści o wilkach
    Przez Derty w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-10-2004, 21:29

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •