Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Bigos bieszczadzki

  1. #1
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Bigos bieszczadzki

    Hej:)
    Wątek kulinarny był już nie raz snuty na tym Forum, ale jakoś nigdy chyba szczególnie nie zwracano uwagi na bigos. Szukam dobrych przepisów na bigosik. Wiem, że są wśród Was eksperymentatorzy nie lada:D i na ich podpowiedzi czekam. Przyczyna? Ano zaraz zlewam 2-gie naciągi z niektórych nalewek i czas zagrychę szykować:P Dodam, że ja do tej pory wytwarzałem bigos wedle starego wydania Kuchni Polskiej i był dobry, ale zamarzyła mi się odmiana:D
    Wytwór ten, jak i nalewki zamierzam spożywać na Sylwestrze - oczywiście w górach:D
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Zacny wątek. Niestety, ja lubię tylko jeść. Mam powiedzenie ja gotuję, ale wy musicie to zjeść. Dobry bigos to przede wszystkim dobra kapucha. Na róznorodne kości wołowe i wieprzowe daję kapustę kiszoną. Podgotowuję i odstawiam. Następnego dnia dodaję do tego drobno posiekaną kapustę. Gotuję i ostudzam. Potem do gotowania daję zacną wędzonkę. Nie lubię tłustych rzeczy ale panowie preferują boczek. Kiedy boczek jest prawie ugotowany dodaję mięsiwo, wszelakie jakie mam. Część gotuje w wywarze, w tym bigosie, część duszę, a jak jest kawał pieczeni to też do gara. Dodaję kilka suszonych grzybków, pokrojoną i usmażoną na cebulce kiełbasę. I znowu gotuję. Na koniec kroję mięsiwo z gara, wyjmuję kości, zalewam bądź wytrawnym, czerwonym winem, niedużo kieliszek bądź dodaję łychę przecieru pomidorowego. Doprawiam. Przeważnie gotową mieszanką przypraw do bigosu, pieprzem i kilkoma ziaranami jałowca.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar iza
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    okolice Gdańska
    Postów
    710

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Oj Derciku ot żeś temacik wysmalił – śliczny .

    Podobnie jak Lucyna jeść lubię bardzo ( co widać ) , gotować też lubię
    a eksperymenty kulinarne wprost uwielbiam .
    Podoba mi się przepis Lucyny i można by powiedzieć że w zasadzie mój bigos jest bardzo podobny . Do przepisu Lucyny można by jeszcze wrzucić parę suszonych śliwek ( zamiennie może być konfitura śliwkowa) a dodając wino niekoniecznie trzeba rezygnować z przecieru ( osobiście wole przecieru jednak nie dawać ) . Odnośnie kapusty rzecz jasna musi być dobra
    a najlepiej cholernie kwaśna , świeżej nie daje wcale bo mi psuje kwasowość .Dobrze jest bigosik gotować na golonce .
    Istnieje taka teoria że bigos najlepszy jest po kilkukrotnym podgrzaniu , osobiście się z tym nie zgadzam i uważam że najlepszy jest zaraz po ugotowaniu .
    Bigosowej rozgotowanej papki nie lubię a przypalony bigos jest wręcz niejadalny - więc nie przypalać .


    Pozdrawiam ……………

  4. #4
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Preferuję przepis jak u Lucyny. Śliwki suszone dodaję (garść). Muszą być zwykłe, nie jakieś californijskie, słodkie - fuj.
    Dobrze robi dodanie łyżki miodu.
    W domu babcia robiła pół/pół z kwaszonej i świeżej. Ja wolę przewagę kwaszonej. Porcja min 5 kg, mniej nie warto brudzić gara. Kiedyś dodałem szpiku z rury - pycha. Rozmarzyłem się
    Długi

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Do powyższych przepisów dodałbym tylko, iż dla nadania pikanterii smaku dodaję sporo czarnego pieprzu w ziarenkach oraz kilka liści laurowych.
    Smacznego!
    Pozdrawiam
    Przemek

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2004
    Rodem z
    tarnobrzeg
    Postów
    526

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    A ja dodałabym tylko piwa!
    mAAtylda

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar iza
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    okolice Gdańska
    Postów
    710

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    O kurcze mati ........... czy wino z piwem pasuje ? - moze sie myle ale chyba nie pasuje

  8. #8
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    A ja mam inne danie(ale też "kapuściane"),które polecam na -hm,zakąskę!
    Żeberka w kapuście.
    Dość grubo posiekać cebulę(nie żałować),zeszklić na odrobinie oliwy,odsunąć na boki i obsmażyć żeberka.Kiedy wszystko lekko rumiane,podlać wodą i udusić.Dołożyć kwaszoną kapustę(też sporo) i kontynuować duszenie.Przyprawy?Jasne:vegeta,pieprz(świetny jest ziołowy),listek laurowy,ziółko angielskie.Jedzonko na kilka dni(codziennie doprowadzić do wrzenia)

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2004
    Rodem z
    tarnobrzeg
    Postów
    526

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Pasuje, pasuje, tylko w odpowiendiej kolejności i proporcjach!
    mAAtylda

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Bigos bieszczadzki

    Parę lat temu będąc w Brukseli, jedząc tamtejsze specjały zapragneliśmy czegoś z kuchni polskiej. Koledzy stwierdzili że bigosu nagotujemy. Nagotwać sprawa łatwa gożej ze zdobyciem kiszonej kapusty całą Brukselę przeszukaliśmy i nic. Parę dni pużniej Jędrek zapalony kucharz wynalazł jakiś lokalny produkt, kapustę w winie. Tak to nagotował na owym wynalazku bigosu. nie umywał się on do krajowych, ale dla naszej grupy byl kulinarnym cudem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczadzki obciach
    Przez Marcin w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 208
    Ostatni post / autor: 03-07-2012, 13:13
  2. Chrystusie bieszczadzki
    Przez Piskal w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2010, 21:14
  3. Bieszczadzki ślub
    Przez Saammii w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-02-2010, 14:18
  4. Bieszczadzki rozbójnik
    Przez Viwaldi68 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 23:43
  5. Wietrze bieszczadzki..
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-08-2008, 21:30

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •