Strona 55 z 61 PierwszyPierwszy ... 5 45 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 541 do 550 z 607

Wątek: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

  1. #541
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    takie kapliczki budowano w tamtej okolicy na granicy wsi

  2. #542
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Cytat Zamieszczone przez bogdan64 Zobacz posta
    takie kapliczki budowano w tamtej okolicy na granicy wsi
    To wiem. Czy to była nieistniejąca wieś łemkowska Polany Surowiczne (łem. Пoляни Суровичні)?
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  3. #543
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Tak, to kapliczka na górnym końcu wsi Polany Surowiczne. Niedaleko, jakieś 200-300m w kierunku wschodnim, pod jodłą, można odnaleźć zarys fundamentów po podobnej kapliczce.
    A te panele zasilają stację pomiaru poziomu wody w Wisłoku - jest ulokowana na prawym brzegu poniżej mostu.

  4. #544
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Tak, to kapliczka na górnym końcu wsi Polany Surowiczne.
    Tak sądziłem. Swego czasu zaciekawił mnie baner akcji zbierania funduszy " na ochronę dóbr kultury - Polany Surowiczne" w ramach odpisu 1% podatku czyli na odbudowę dzwonnicy w tej nieistniejącej miejscowości ( akcja trwa nadal ) i przy okazji gdzieś mi obraz tej kapliczki z charakterystycznym krzyżem mignął przed oczami. A wczoraj szukając informacji znalazłem coś takiego: http://odrzechowa.com.pl/lemkowie/kapliczka_zach.html.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  5. #545
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Niedziela, 22 października. Samochodem docieram w okolice Moszczańca. Tam zakładam buty trekingowe na nagi a koszyk na kierownicę i jadę na grzyby. Rower zostawiam w dolinie przy tej oto wiacie (fotografia archiwalna)

    DSCF1246-1.jpg

    Prawdziwków w ogóle już nie ma, podgrzybki stare. Jest jeszcze trochę rydzów, niestety głównie "krogulce", nie mylić z ptakiem Młodzieży nie ma, ledwo kilkanaście sztuk, jako takich udało się zebrać. Nie ma co więcej plątać się po lesie, gdzie indziej lepiej też nie będzie. Wracam do auta, zmieniam ciuchy i buty, w których wygodniej mi będzie spędzić kilka godzina na rowerze. Jadę na Jasiel. Standardowo przerwa na polu namiotowym, gdzie jest pusto i cicho. Zaglądam do wiaty, w środku sporo śmieci, w tym słoików, ciekawe czy w lecie dalej urzęduje tu ten profesur z Łodzi czy skądś tam. Zdjęć stamtąd nie wkleję, bo nie robiłem.
    Uroczymi Jasielowymi traktami jadę na granicę i przez Haburske Raselenisko docieram do mojego ulubionego punktu widokowego na południowym stoku Weretyszowa.

    DSCF8248.jpgDSCF8249.jpgDSCF8251.jpgDSCF8253.jpg

    Tam już mocno duje od południa i rezygnuję z jazdy na Słowację, wracam na granicę i obieram kierunek wschodni. Liście już opadły i tworzą piękne dywaniki. Niestety często zdradzieckie, bo nie widać pod nimi błota. Jeden raz się o tym przekonałem i mało nie upadłem z roweru. Mój sprzęt nie jest dedykowany na taki teren, ale radzi sobie nawet nie najgorzej. Nie ma tam dużych nastromień i więcej jadę niż pcham.

    DSCF8255.jpg

    Zatrzymuje się przy pomniku poświęconemu Armii czerwonej i słowackiej utulni typu psia buda. Taka sama jest na Przełęczy Łupkowskiej. Są to obiekty mało komfortowe, zdecydowanie wygodniejszy moim zdaniem jest namiot.

    DSCF8256.jpgDSCF8257.jpg

    Jadąc granicą docieram do Wielkiego Bukowca, czy Pasiki jak kto woli.

    DSCF8258.jpg

    Tam odwrót i dośc szybko, omijając już Weretyszów zjeżdżam do Jasiela. Tym razem na polu namiotowym stoją, dwa auta, płoną dwa ogniska i jest kilkanaście osób. Z powrotnej drogi dostrzegam rydze, zbieram, potem jeszcze w innym miejscu i powiększam urobek o 100 procent, dzięki czemu udało się zamarynować trzy słoiczki. Na koniec jeszcze jedna fotka traktu do Moszczańca.

    DSCF8260.jpg

  6. #546
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok Zobacz posta
    (...) Tym razem na polu namiotowym stoją, dwa auta, płoną dwa ogniska i jest kilkanaście osób. (...)
    Jak miesiąc temu tam byłem obie drogi dojazdowe były zaopatrzone znakami okrągłymi sugerującymi zakaz ruchu. Nie wiem czy się coś zmieniło.
    Pewnie nie.
    Zapewne te kilkanaście wspomnianych osób przy ognisku to to osoby z ograniczeniami ruchowymi (inwalidzi albo staruszkowie) którzy uzyskali stosowne pozwoleństwo od leśników na zorganizowanie ogniska w strefie dla samochodów niedostępnej.
    --
    (...)
    Uroczymi Jasielowymi traktami jadę na granicę i przez Haburske Raselenisko docieram do mojego ulubionego punktu widokowego na południowym stoku Weretyszowa.



    Tam już mocno duje od południa i rezygnuję z jazdy na Słowację, wracam na granicę i obieram kierunek wschodni. (...)
    Jak myślisz , czy dało by radę przejechać rowerem granicą z Jasiela do przełęczy nad Czeremchą ?

  7. #547
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Z dwóch stron wjazdu na Jasiel są zakazy i szlabany, ale już nie pierwszy raz widziałem tam auta i ludzi sprawnych fizycznie np grzybiarzy, którzy wyciągnęli koszyki i poszli na grzyby. Pewnie krewni i znajomi królika.

    Rowerem do Czeremchy? Twoim tak, pewnie kawałek popchasz pod granicę a potem pod Kamień, potem to już z góry i stokówką w dolinie Bielczy.

  8. #548
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Przez Rzeszów leniwie płynie Wisłok , który na tym odcinku nabiera charakteru rzeki nizinnej.
    Mało znany jest fakt , że rzeka ta w górnym swym odcinku przebija się przez góry tworząc wyjątkowo malowniczy przełom.
    Jest tam ładnie przez cały rok, ale niekiedy pod koniec zimy dochodzi bajkowe zjawisko tworzących się lodospadów.
    .
    lody.jpg

  9. #549
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Przez Rzeszów leniwie płynie Wisłok , który na tym odcinku nabiera charakteru rzeki nizinnej.
    Mało znany jest fakt , że rzeka ta w górnym swym odcinku przebija się przez góry tworząc wyjątkowo malowniczy przełom.
    Jest tam ładnie przez cały rok, ale niekiedy pod koniec zimy dochodzi bajkowe zjawisko tworzących się lodospadów.
    .
    lody.jpg
    Heniu, ta fotka to z tego roku ?

  10. #550
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski -wiosna, lato ... jesień, zima

    Tak, z ostatniej niedzieli.
    Zaskoczyły mnie pielgrzymki zdążające do celu

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Kwietniowy Beskid Niski.
    Przez coshoo w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 23:36
  2. Beskid Niski -Wiatraki
    Przez joorg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 11:41
  3. Bieszczady -> Beskid Niski -> Beskid Sądecki
    Przez Caamill w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-05-2009, 23:55
  4. 5-lat beskid-niski.pl
    Przez beskid-niski.pl w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-11-2008, 17:57
  5. Beskid Niski-zdjęcia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 12:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •