Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Stan rezerwatów przyrody w Bieszczadach i Górach Sanocko - Turczańskich

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    304

    Domyślnie Stan rezerwatów przyrody w Bieszczadach i Górach Sanocko - Turczańskich

    Rezerwaty przyrody to obszary mające na celu ochronę najcenniejszych fragmentów przyrody ożywionej bądź nieożywionej.
    Szczególnie cenne sa rezerwaty leśne.
    Niektóre z nich powstały dosyć dawno, większość po 1989 r.
    Z pozoru, okiem laika, rezerwat to miejsce, w którym ingerencja człowieka nie jest możliwa, o ile nie jest wskazana. Czy tak jest w rzeczywistości? Patrząc na stan wielu rezerwatów wydaje się, że nie róznia się one niczym, od otaczjących ich drzewostanów gospodarczych ( w sensie negatywnym)...

    To co mam na myśli dobrze ilustruje fragment opracowania T. Misiaka - "W dorzeczu środkowego Sanu", (TPN, Przemyśl 2005 r., s. 252):

    "Nasze lesne rezerwaty przyrody o ochronie cześciowej w zdecydowanej wiekszości tak naprawdę niewiele róznią się od otaczających je lasów gospodarczych. Uwaga ta dotyczy nie tylko rezerwatów utworzonych w ostatnich latach, gdzie są wyraźne ślady dokonywanych tam wcześniej wyrębów , nasadzeń i innych czynności gospodarczych, ale również rezerwatów utworzonych nawet kilkanaście lat temu, w których wprawdzie użytkowanie jest stosunkowo niewielkie, ale jednak ingerujące w naturalne procesy przyrodnicze , często bez przekonywującego uzasadnienia."


    Jakie są wasze spostrzeżenia? Będę wdzięczny za zdjęcia...

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie Odp: Stan rezerwatów przyrody w Bieszczadach i Górach Sanocko - Turczańskich

    Z pozoru, okiem laika, rezerwat to miejsce, w którym ingerencja człowieka nie jest możliwa, o ile nie jest wskazana. Czy tak jest w rzeczywistości? Patrząc na stan wielu rezerwatów wydaje się, że nie róznia się one niczym, od otaczjących ich drzewostanów gospodarczych ( w sensie negatywnym)...
    Masz całkowitą rację.
    W wielu miejscach w Biesach widzialem najpierw znak "rezerwat" a potem się zastanawiałem czy ja w nim jestem
    Kiedyś drepcząc na Sine Wiry nagle zobaczyłem znak Zakaz wstępu Ostoja zwierzyny. A obok znaku leśna droga świeżo przeorana przez Monstra drwali. Pytanie -czy drwalom nie wolno przeszkadzać

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Weekend majowy w Bieszczadach Ukraińskich
    Przez nika89 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-04-2013, 23:53
  2. noclegi w ukraińskich Bieszczadach
    Przez DiabełPiszczałka w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-05-2012, 13:18
  3. Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie
    Przez Basia Z. w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 130
    Ostatni post / autor: 05-03-2009, 21:36
  4. Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich
    Przez lucyna w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 09:28
  5. Sylwester 2006-2007 w Bieszczadach Ukraińskich :)
    Przez Anyczka20 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 09-02-2007, 03:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •