Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

  1. #11

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Odpowiedź Miśqowi - zapraszamy wszystkich, jeśli tylko chcą pracować:)

    Odpowiedź dla Marcinowi - uwaga słuszna co do logo, krzyż jest tylko w jednej formie (choć przyznam, że nie rozumiem formy "prawowici tubylcy"). Ciekawe czy dopatrzyłeś się tam elementów pogaństwa i tzw. religii kosmicznych, bo jest, owszem np. słońce. Misją SDMK jest ratowanie tego co ginie, a póki co o cmentarze rzym-kat. i kościoły ma kto dbać na terenie Bieszczadów i oby jak najdłużej! W ogóle nie interesują nas poglądy religijne, polityczne a jedynie kultura, a wyznanie np. moje czy innych członków Stowarzyszenia nie ma tu znaczenia. Idąc tą logiką Maguryczowi też można zarzucić proprawosławność, bo z Magury wyłania się taki właśnie krzyż, ale przecież zajmują się nie tylko cmentarzami przycerkiewnymi, bo o prawosławnych to na naszych terenach nawet trudno mówić. Powiem z praktyki jaką spotykamy się: ludzie są nam bardzo przychylni i nie intersują ich zapatrywania dopóki widzą owoce pracy, zapał i serce. A nam tylko o to chodzi. Rożnorodność jest zasadą wzbogacającą świat i do tej pory czy w pozyskiwaniu funduszy czy przychylności społeczności lokalnej wszyscy to doskonale rozumieli

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Cytat Zamieszczone przez sdmk Zobacz posta
    Odpowiedź Miśqowi - zapraszamy wszystkich, jeśli tylko chcą pracować:)
    Wyśmienicie :) postaram się zgromadzić ekipę do pomocy :)

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Ciekawe czy dopatrzyłeś się tam elementów pogaństwa i tzw. religii kosmicznych, bo jest, owszem np. słońce
    Znak solarny to wspólny mianownik wszystkich religii... jest ahistoryczny - dlatego nie brałem go pod uwagę. No ale historia to rzecz bardzo subiektywna.

    Idąc tą logiką Maguryczowi też można zarzucić proprawosławność, bo z Magury wyłania się taki właśnie krzyż, ale przecież zajmują się nie tylko cmentarzami przycerkiewnymi, bo o prawosławnych to na naszych terenach nawet trudno mówić.
    Działalność Magurycza jest głównie (podkreślone abyś nie łapał/łapała mnie za słówka) związana z remontem obiektów kamieniarskich grekokatolickich/prawosławnych, więc ten zarysowany kontur wcale mnie nie dziwi. Powiem Ci że na tzw. "naszych terenach" często spotkasz krzyże prawosławne.

    Misją SDMK jest ratowanie tego co ginie, a póki co o cmentarze rzym-kat. i kościoły ma kto dbać na terenie Bieszczadów i oby jak najdłużej!
    W sumie masz racje, ale jest w Bieszczadach i okolicach kilka obiektów polskich na cmentarzach grekokatolickich, którymi się nikt nie opiekuje (czy będziecie takie pomijać?). Tu pojawia się taki dziwny paradoks: nazwa stowarzyszenia mówi o mniejszościach karpackich, a Polacy kiedyś tą mniejszością w Karpatach byli...

    choć przyznam, że nie rozumiem formy "prawowici tubylcy"
    Proszę nie przekręcaj tego co napisałem..., a napisałem "nieprawowici tubylcy" (chyba że to Freudowska omyłka z Twojej strony) - to określenie ironiczne, nawiązujące do pogmatwanej historii tego regionu... Wasze logo podkreśla tą "nieprawowitość". Jeżeli pod tym "sdmk" kryje się ktoś kto męczył kulturoznawstwo to napewno trafił kiedyś na swoich studiach (jak nie w Sanoku, to w Krakowie) na takie określenie jak: "gettyzacja"... - nie jest to zbyt pozytywne określenie, jednak bardzo pasuje do ideowego znaczenia tego loga.

    Zresztą... co mi do tego... to tylko zwykłe znaczki. Nikt się chyba o nie nie będzie zabijał.

    Ps. Nie odbierajcie tego jako jakąś złośliwość, lecz jako życzliwą uwagę. Życzę Wam jak najleprzych owoców Waszej działalności

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    więcej osób myśli tak jak marcin
    pozdrówka :-)

  5. #15

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Znak solarny to wspólny mianownik wszystkich religii... jest ahistoryczny - dlatego nie brałem go pod uwagę. No ale historia to rzecz bardzo subiektywna.
    Subiektywna, ale pouczająca.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Działalność Magurycza jest głównie (podkreślone abyś nie łapał/łapała mnie za słówka) związana z remontem obiektów kamieniarskich grekokatolickich/prawosławnych, więc ten zarysowany kontur wcale mnie nie dziwi. Powiem Ci że na tzw. "naszych terenach" często spotkasz krzyże prawosławne.
    Hm, tak ściśle rzecz biorąc to poprzeczka dolna lewą stroną podniesiona w górę bądź prawą (nieprawidłową), nie jest prawosławna i występuje również powszechnie w symbolice grekokatolickiej. I znowu ściśle rzecz biorąc, Magurycz pracuje również na cmentarzach izraelickich - uratowanie macew w Jaśliskach (za co otrzymali nagrodę Ambasadora Izraela), cmentarz w Baligrodzie, czy z nami w Tyrawie.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    W sumie masz racje, ale jest w Bieszczadach i okolicach kilka obiektów polskich na cmentarzach grekokatolickich, którymi się nikt nie opiekuje (czy będziecie takie pomijać?). Tu pojawia się taki dziwny paradoks: nazwa stowarzyszenia mówi o mniejszościach karpackich, a Polacy kiedyś tą mniejszością w Karpatach byli...
    Zapraszam do zapoznania się bliżej z naszymi pracami, wchodząc na cmentarz po prostu go porządkujemy i remontujemy. NIE INTERESUJE NAS SPÓR RELIGIJNY. Ponadto trudno jest określić co znaczy element polski na grekokatolickich cmentarzach, tych granic nie sposób ściśle określić na terenie gdzie ludzie żyli w mieszanych małżeństwach, mówili dwoma językami etc. Często inskrypcje nad których pracowaliśmy choć pisane łacinką odnosiły się do zmarłego wyznania wschodniego a bywało też odwrotnie cyrylica na rzym-kat wyznawcach, ludzie grzebali swoich bliskich gdzie było bliżej, tak jak i modlili się w świątyni która była najbliżej. To jest faktyczny stan tych terenów, z których sama pochodzę.

    Co do nazwy Stowarzyszenia, to będzie zmieniona, tylko tyle powiem dzisiaj, nazwa nie oddaje tego o co nam chodzi i wprowadza zamęt interpretacyjny, pojawiła się po prostu, aby zacząć, BO NIE O SŁOWA IDZIE - brzytwa Ockhama.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Proszę nie przekręcaj tego co napisałem..., a napisałem "nieprawowici tubylcy" (chyba że to Freudowska omyłka z Twojej strony) - to określenie ironiczne, nawiązujące do pogmatwanej historii tego regionu... Wasze logo podkreśla tą "nieprawowitość". Jeżeli pod tym "sdmk" kryje się ktoś kto męczył kulturoznawstwo to napewno trafił kiedyś na swoich studiach (jak nie w Sanoku, to w Krakowie) na takie określenie jak: "gettyzacja"... - nie jest to zbyt pozytywne określenie, jednak bardzo pasuje do ideowego znaczenia tego loga.

    Zresztą... co mi do tego... to tylko zwykłe znaczki. Nikt się chyba o nie nie będzie zabijał.

    Ps. Nie odbierajcie tego jako jakąś złośliwość, lecz jako życzliwą uwagę. Życzę Wam jak najleprzych owoców Waszej działalności
    Ps. ciągle pracujemy nad stylem i to jeszcze potrwa, ale meritum stanowi praca nad ratowanie ginącego.

    Dopowiedzenie - w ciągu najbliższych lat na cmentarzu rzym-kat. w Tyrawie Wołoskiej oraz przy kościele będziemy remontowali zabytkowe nagrobki (np. proboszczów, księży, właścicieli ziemskim). Jednak to troszeczkę inna kwestia, Tyrawa jeszcze dość szczególna i chcemy dokończyć dzieła w tej gminie. Natomiast na cmentarzu odkryliśmy również nagrobek niemiecki czy też austriacki (jeszcze tego nie precyzowaliśmy) z k.XIXw., który bardzo nas zainteresował remontowo. KULTURA, nie mniejszości i większości, religijne, narodowe. Teren pogranicza z natury obfituje w konflikty i nie usatysfakcjonujemy wszystkich, nawet nie mamy takiego zamiaru. Trzeba zrozumieć uniwersalność pewnych idei, ot co. Nie interesuje nas wtopienie się w masę organizacji uszczęśliwiających wszystkich, trafiających do tzw. ogółu.

    Bardzo dziękujemy za uwagi, są ważne.
    Ostatnio edytowane przez sdmk ; 15-01-2009 o 13:02 Powód: błąd

  6. #16

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    więcej osób myśli tak jak marcin
    Hm, czy ilość jest argumentem? Sokratesa skazano przez głosowanie za winą. Rozmawiajmy merytorycznie.

    Również pozdrawiam.
    --------------------
    Dobrze, my tu gadamy, a chodzi o działanie - APEL!
    Ostatnio edytowane przez sdmk ; 15-01-2009 o 13:08 Powód: jeszcze coś

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Tak tylko po cichu, szeptem prawie: Cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć... kluczem jest człowieczeństwo, nie religie, narodowości czy ideologie. Ot co!
    Całym sercem i rękoma podpisuję się pod działaniami SDMK!
    Pozdrawiam Ewę i Piotra.
    Szymon Modrzejewski
    głowa Magurycza

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    BO NIE O SŁOWA IDZIE - brzytwa Ockhama
    bardzo długo po tym „obcinaczu” swoją teorię wyłożył Ernst Cassirer który stwierdził że człowiek to takie zwierze co się posługuje symbolami i nie jest w stanie od tego uciec... Słowa to też symbole...

    Możemy „obcinać” do woli trawa i krzaki i tak ciągle rosną... jeżeli uda wam się przekonać tubylców (przede wszystkim pracą, ale słowa też są ważne) że takie dbanie o „cmentarz ukraiński” jest tak samo ważne jak dbanie o „cmentarz polski” to zrobicie znacznie więcej niż jednorazowa akcja w, którejś tam z kolei miejscowości.
    Szymon w kilku wcześniejszych postach z wielkim kopnięciem wszedł na pokoje (nie salony) tego forum... i co nieco rozjaśnił parę spraw... Przy okazji zaprezentował jak powinien wyglądać PR stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem „starorzytności” w tych specyficznych niekiedy trudnych warunkach. Nie jest to łatwe... Być może nie mieliście zbyt wiele trosk w miejscowościach, w których prowadziliście Wasze akcje, ale są miejscowości, w których istnieje pewna ambiwalencja jeżeli chodzi o niedawną historię.
    I nie wiem właśnie czy życzyć wam tej konfrontacji z tymi osobami, czy nie... bo niekiedy jest to tak że nie odezwą się a swoje myślą (dla mnie to jest groźna sprawa – bomba z zegarem). Są też tacy co bezwiednie mówią co w rodzinie ciągle powtarzano (ja ostatnio od dziecka mieszkającego w Bieszczadach usłyszałem: „Ukraińcy to Żydzi”)... tej ostatniej osobie można jeszcze zacząć coś tłumaczyć, tej pierwszej nie bardzo – tu nawet czyny nie pomogą. No ale jest jeszcze jedno wyjście: można to zignorować.

    Nie interesuje nas wtopienie się w masę organizacji uszczęśliwiających wszystkich, trafiających do tzw. ogółu.
    Nie ma takich organizacji...

    Pozdrawiam

  9. #19

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    bardzo długo po tym „obcinaczu” swoją teorię wyłożył Ernst Cassirer który stwierdził że człowiek to takie zwierze co się posługuje symbolami i nie jest w stanie od tego uciec... Słowa to też symbole...
    A kto temu przeczy? Z brzytwy Ockhama też to nie wynika.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Możemy „obcinać” do woli trawa i krzaki i tak ciągle rosną... jeżeli uda wam się przekonać tubylców (przede wszystkim pracą, ale słowa też są ważne) że takie dbanie o „cmentarz ukraiński” jest tak samo ważne jak dbanie o „cmentarz polski” to zrobicie znacznie więcej niż jednorazowa akcja w, którejś tam z kolei miejscowości.
    Praca jest bardzo silnie przemawiającym argumentem i do pracujących na obozach i do tych którzy na tę pracę patrzą. Przeciwnie do gadania o niej...

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Szymon w kilku wcześniejszych postach z wielkim kopnięciem wszedł na pokoje (nie salony) tego forum... i co nieco rozjaśnił parę spraw... Przy okazji zaprezentował jak powinien wyglądać PR stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem „starorzytności” w tych specyficznych niekiedy trudnych warunkach. Nie jest to łatwe... Być może nie mieliście zbyt wiele trosk w miejscowościach, w których prowadziliście Wasze akcje, ale są miejscowości, w których istnieje pewna ambiwalencja jeżeli chodzi o niedawną historię.

    I nie wiem właśnie czy życzyć wam tej konfrontacji z tymi osobami, czy nie... .
    A my w ogóle specjalizujemy się w likwidowaniu trosk, zbędnych Jeśli chodzi o te miejscowości, prosiłabym o konkrety (bardzo nie lubię tych ogólników, są tacy ludzie..., są takie miejscowości), gdzież to jest tak groźna sytuacja. Wiesz, naszym problemem jest to, że właśnie jesteśmy stąd, od praszczurów, choć pewnie nie od "starorzytności" i naprawdę nie wiem dlaczego próbujesz mnie zastraszyć od początku postu zupełnie pomijając jego meritum. Hm, pewnie łatwiej sugerować, że mamy wielu wrogów, którzy za chwilę spalą nam chałupę za czarne podniebienie niż pomóc uratować cerkiew... eh żyzn.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    (bo niekiedy jest to tak że nie odezwą się a swoje myślą (dla mnie to jest groźna sprawa – bomba z zegarem). Są też tacy co bezwiednie mówią co w rodzinie ciągle powtarzano
    Ja saperem nie jestem, może Ty? A tym bardziej nie będę jej montować, a może... Czy mam się zacząć bać?

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    (ja ostatnio od dziecka mieszkającego w Bieszczadach
    Widzisz ja tym dzieckiem jestem i nie jażę o czym mówisz.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    (usłyszałem: „Ukraińcy to Żydzi”)... tej ostatniej osobie można jeszcze zacząć coś tłumaczyć, tej pierwszej nie bardzo – tu nawet czyny nie pomogą. No ale jest jeszcze jedno wyjście: można to zignorować.
    I to ostatnie jest logicznie słuszne, bo z głupotą nie da się dyskutować a problem, o którym mówisz nie są jej antonimem.

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    (Nie ma takich organizacji... Pozdrawiam
    Jest wiele organizacji które specjalizują się w robieniu niczego i tym zapewniają sobie spokój i szacunek wszystkich, akurat wiem to autopsji.

    Eh, Marcinie, wiemy że w Bieszczadach istnieją ciągle żywe problemy waśni i wojen jakich pełne jest każde pogranicze, ale jeszcze więcej się o tym gada, a szczególnie ludzie którzy tu nie mieszkają i to jest ich problem a nie tutejszy, a nam cerkwie giną... Póki co, po owocach naszej pracy wnioskuję, że PR jest prawidłowy a jak się komuś nie podoba, trudno.

    A nawiązując do Twojej sugestii dotyczącej logo, jest słuszna, lecz poprzestaniemy na tej wersji, bo tak jak już to uzasadniałam i jak to można wyczytać z naszej misji, ratujemy zagrożone i pozostawione bez opieki obiekty. A póki co w naszych stronach najczęściej do takich należą ukraińskie i żydowskie. Mamy mnóstwo pracy, podobnie jak Magurycz. Aczkolwiek jeśli istnieje taka konieczność i uzasadniona potrzeba zajmujemy się też innymi. I tu pozostaniemy, propagandą niech zajmą się inni, oni, jak to już pokazała historia i pewnie nie raz pokaże potrafią nie tylko ranić swoim narzędziem.

    Aha, DZIĘKI I POZDRAWIAM CIĘ SZYMONIE

  10. #20

    Domyślnie Odp: Zbiórka na remont cerkwi w olchowej

    A jak komuś mało rozmów o niczym i nieidentyfikowalnych ludzi to proszę zaglądnijcie sobie: http://esanok.pl/index.php?var_id=63...c&pan=n#zobacz

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Remont mostu na Solince
    Przez machoney w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-06-2014, 14:37
  2. Remont cerkwi w Krywem
    Przez Sonka w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-09-2012, 19:35
  3. Koliba - remont
    Przez Frugo w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 202
    Ostatni post / autor: 14-09-2011, 21:26
  4. Remont chatki k/Baligrodu
    Przez bertrand236 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 16-02-2011, 23:03
  5. Zbiórka rzeczy dla chaty
    Przez Julo w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-07-2005, 21:45

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •