Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Bukowe Berdo

  1. #1

    Domyślnie Bukowe Berdo

    Witam wszystkich, mój nick taki sam jak temat a wynika to z tego że powstał spór, czy Bukowe Berdo to szczyt. Pewna grupa mówi, że Bukowe Berdo to pasmo górskie (wiem, jest tak w istocie) i nie chce uznać mojej racji, że Bukowe Berdo to również szczyt. Rozmawiałam już z przewodnikiem górskim, który twierdzi, że Bukowe Berdo to szczyt jako najwyższa kulminacja pasma. W Wikipedii jest to jasno potwierdzone również. Piszę dlatego, że chciałabym odnośnik do jakichś publikacji, przewodników, które jasno definiują, że Bukowe Berdo to szczyt górski ( jak Tarnica czy Halicz). Proszę o pomoc.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Cytat Zamieszczone przez Bukowe Berdo Zobacz posta
    Piszę dlatego, że chciałabym odnośnik do jakichś publikacji, przewodników, które jasno definiują, że Bukowe Berdo to szczyt górski ( jak Tarnica czy Halicz). Proszę o pomoc.
    Chyba nie znajdziesz takiego powiedzenia. Historyczne nazwy lokalne w górach częściej odnosiły się najczęściej do użytkowych fragmentów terenu, np. polan (bo tam można było paść bydło i kosić trawę), grzbietów (bo tamtędy przechodziła droga) itp. A jakiż pożytek miała lokalna ludność z faktu, że jakiś tam pipant był najwyższy w okolicy?

    Poczytaj dawną dyskusje o Bukowym Berdzie, coś tam wniesie do Twoich rozważań.
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...hodzenie-nazwy

    Rzuć okiem na poniższy fragment mapy Bieszczady 1:50 000 wyd. Ruthenus. Nazewnictwo do niej opracował Wojciech Krukar. W sprawie nazw można mu wierzyć. Wnioski wyciągnij samodzielnie
    Gdybyś chciał jeszcze dokładniej, obejrzyj ten sam fragment na mapie Ruthenus Bieszczady Wysokie 1:30 000.



    Oczywistą sprawą jest, że grzbiet Bukowego Berda ma jakiś swój najwyższy punkt. I niektórzy nazywają go też Bukowym Berdem. I nie jest to karalne

  3. #3

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Dzięki serdeczne za odpowiedź. W tym momencie uznaję rację drugiej strony. Bukowe Berdo to pasmo górskie. Moja niewiedza spowodowała, że muszę się poddać:) Nic nie straciłam, bo dzięki tej sprzeczce dowiedziałam się bardzo wiele. Oj, gdybym tylko posiadała tę wiedzę zdobywając Bukowe Berdo:) Tamtego dnia poszłam od Pszczeliny-Widełki przez Bukowe Berdo, jego najwyższe wzniesienie Bukowe Berdo :), potem Przełęcz Goprowską, Halicz, Rozsypaniec do Przełęczy Bukowskiej i potem drogą długo. długo:) do Wołosatego, ok 24 km ale za to zdobyłam ważny odcinek GSB.
    Wikipedia podaje, że Bukowe Berdo to szczyt ale jak sam napisałeś, niektórzy go tak nazywają i nie jest to karalne:) mapa jednak, a przede wszystkim wiadomości z linka który wkleiłeś, przekonują mnie do przyznania racji adwersarzowi.
    Pozdrawiam, będę tutaj zaglądać :)
    BB

  4. #4

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Żeby nie było tak prosto, to warto jeszcze rozważyć czy termin pasmo nie powinien być w tym przypadku zastąpiony terminem np. masyw. I czy termin szczyt jest zawsze synonimem do terminu wierzchołek. I jak się do tych wszystkich terminów ma najprostsze możliwe pojęcie "góra" :)

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    W poprzedni czwartek miałem przyjemność być na owym Berdzie. Warunki były przepiękne więc właśnie tam zaordynowaliśmy sobie z kolegą dłuższą przerwę - późne śniadanie , niewielki wyskok piwny połączone z leniwą kontemplacją widoków.
    Nagle na szczyt wchodzi grupa kolejnych zdobywców. Prowadzący ich młodzieniec zwraca się do towarzyszących mu trzech równie młodych dam w te słowa: "No gdzieś doszliśmy. Sprawdźmy co tu mamy jakiś szczyt czy też przełęcz?"
    I to jest problem do rozstrzygnięcia a nie jakieś pasma , masywy itd.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Cytat Zamieszczone przez Bukowe Berdo Zobacz posta
    W tym momencie uznaję rację drugiej strony. Bukowe Berdo to pasmo górskie. Moja niewiedza spowodowała, że muszę się poddać:) [...] mapa jednak, a przede wszystkim wiadomości z linka który wkleiłeś, przekonują mnie do przyznania racji adwersarzowi
    Nie oddawaj tak szybko pola Rozpowszechniona acz bezsensowna nazwa Bukowe Berdo historycznie i semantycznie rzecz biorąc bardziej odnosi się właśnie do rejonu "szczytowego" a nie do całego "pasma" - grzbietu, wzdłuż którego rozciągnęli ją austriaccy kartografowie wojskowi na Spezialkarte z 1880 r. Berdo u górali ruskich, w szczególności Bojków, to termin topograficzny oznaczający stromy, urwisty, a często skalisty fragment terenu, u Hucułów wprost 'skały'. Bukowym stało się omyłkowo na mapach, bo w królestwie buka, jakim były i są Bieszczady, nigdy nie było sensu i potrzeby wyróżniania nazewniczego buczyn (jak jedlin, smreczyn, czy olszyn).

  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Cytat Zamieszczone przez Tomnatyk Zobacz posta
    [....] bo w królestwie buka, jakim były i są Bieszczady, nigdy nie było sensu i potrzeby wyróżniania nazewniczego buczyn (jak jedlin, smreczyn, czy olszyn).
    Może i sensu nie było ale nazwy odbuczne
    W Bieszczadach jest Przełęcz Bukowska i Kopa Bukowska. W innych rejonach Karpat też buka nie brakuje, a są góry Bucznik (B.Niski, B.Sądecki), jest Bukowina w Gorcach a u mnie po sąsiedzku jest Bukowy Garb. Na Pogórzach karpackich jest kilka gór o nazwie Bukowiec. A w Tatrach są Buczynowe Turnie, Buczynowe Czuby, Buczynowa Przełęcz, Buczynowa Strażnica i kilkanaście innych buczynowych wynalazków

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Masz rację, ale nie do końca - w Tatrach nazwy tylko fonetycznie "buczynowe" w piętrze turniowym (dzierżawcze od góralskiego nazwiska Budz, w gwarowej wymowie Buc za przeproszeniem). W reglach brak, choć dolny pierwotnie był domeną buczyn. W pasmach beskidzkich i na Podhalu Bukowiny rozliczne, również wśród nazw miejscowych, podobnie różne Bukowce, Buczniki, zwłaszcza w obrębie wsi (w piętrze pogórza). Zawsze na określenie enklaw bukowych lasów w innym otoczeniu fitosocjologicznym, niekoniecznie pierwotnym. W wierchowych partiach Bieszczadów mamy przede wszystkim Bukowską Połoninę z Kińczykiem Bukowskim - nazwy własnościowe od przynależności do wsi Bukowiec w dolinie takoż zwanego potoku nad górnym Sanem; jest/była też wioseczka Buk nad Solinką. Nazwy miejscowości od enklawy buczyn w niskim położeniu, w rejonie doliny górnego Sanu widać wyjątkowej, w drugim przypadku prawdopodobnie od pojedynczego drzewa np. granicznego, czy orientacyjnego.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Berdo podobnie jak magura, kiczera, watra, płaj, caryna czy tarnita i wiele innych, to nazwy pochodzenia wołoskiego. Wołosi byli pierwotnymi mieszkańcami Bieszczadów i dopiero w skutek dominacji ludności napływowej stali się Bojkami i innymi "ludami". Trzeba by dokładnie zbadać, tylko kto to dokładnie wie - jak Tatarzy pogonili Słowian Wschodnich w Karpaty.

    Osadnictwo ruskie na terenie tzw"Grodów Czerwieńskich" nasiliło si w XIII i XIV wieku, w czasie gdy ziemie te zostały zabrane Lachom i stanowiły skaładowa Rusi Kijowskiej.
    Jako w miarę spokojne stanowiły teren masowego osadnictw zarówno rycerstawa jak i chłopstwa.

    Pierwotnie państwo Polan nie sięgało dalej jak 100- 150 km na wschód od Wisły i oddzielone było od Rusi Kijowskiej nieprzebytymi puszczami. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie jest późna i gdyby nie zjednoczenie Niemiec może byłby dołaczony czwarty - Enerdus.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: Bukowe Berdo

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Berdo podobnie jak magura, kiczera, watra, płaj, caryna czy tarnita i wiele innych, to nazwy pochodzenia wołoskiego
    Ciekawe założenie. Czy jesteś w stanie podeprzeć je jakimiś przykładami nazw "berdowych" z Karpat Rumuńskich - pieleszy Wołochów nieco bardziej chyba dla nich "pierwotnej" niż Bieszczady? Bo ja znam zaledwie jeden taki przykład, i to z pogranicza rumuńsko-ukraińskiego, a w dodatku z małym nazewniczym qui pro quo.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pole namiotowe - Bukowe Berdo
    Przez barumiec w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-06-2020, 08:59
  2. Bukowe Berdo - Tarnawa Niżna
    Przez creamcheese w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-08-2012, 10:53
  3. Skrót na Bukowe Berdo
    Przez stiker w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-04-2012, 16:09
  4. Bukowe Berdo, 3 października.
    Przez Stały Bywalec w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2005, 13:28
  5. Bukowe Berdo
    Przez asiczka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 08-10-2002, 23:11

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •