Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Kapliczki

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    110

    Domyślnie Kapliczki

    Witam.
    Szukam informacji na temat Kapliczki, która znajduje sie w Polankach przy drodze z Terki do Dołżycy na skarpie nad Solinką. To co udało mi się znaleść w inernecie to przeważnie historie oparte na legendach, bardzo podobne do siebie, różniące się niewielkimi szczegółami. Pewną informacją zdaje się być stwierdzenie, że Kapliczka ta ufundowana była w 1896 r. przez dziedzica Terki Michała Krajewskiego (legenda dotycząca tego Pana znajduje się również w książce Pana Potockiego - "Kapliczka ocalenia"). Kapliczka różnie nazywana: Kapliczka ocalenia, Kalpiczka szczęśliwych powrotów, Kapliczka Kibakowa. Ineresują mnie szczegóły dotyczące tej Kapliczki takie jak rok powstania, budowa, przyczyna powstani, itp. Jeśli by ktoś posiadał jakieś ciekawe linki lub informacje na temat tej Kapliczki to prosze o pomoc.
    Z góry dziekuje.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Kapliczki

    Ta książka Ci wszystko wyjaśni: http://ruthenus.pl/main.php?podstr=s...id_produktu=39

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: Kapliczki

    A jak myślę że jak w każdej legendzie - tak w tej - jest ziarnko prawdy. Czytałem legendę Potockiego, i to z tym wypadkiem jest bardzo możliwe.

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: Kapliczki

    Swego czasu słyszałem, że jakiś francuski kolarz spadł z urwiska koło kapliczki (okoliczności nie znam). Okazało się tylko, że lekko się poturbował.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •