Strona 13 z 27 PierwszyPierwszy ... 3 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 23 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 267

Wątek: hydrozagadka

  1. #121
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Marcin ! a czy to naprawdę jest w Bieszczadach ?

  2. #122
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Most śliczny, rzeczka dość spora - obstawiam górną część mapy?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #123
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Marcin ! a czy to naprawdę jest w Bieszczadach ?
    Hmmmm... w samym środku Bieszczadów Wysokich (w Polsce)

    obstawiam górną część mapy?
    Między Otrytem a granicą RP

    Niedaleko dużej obwodnicy.

  4. #124
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Odpowiedź: Smerek, most na rzece Wetlinka, który prowadzi do zabudowań jedynego gospodarstwa przysiółka "Za rzeką"... kilkadziesiąt metrów od wypału.

  5. #125
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Odpowiedź: Smerek, most na rzece Wetlinka, który prowadzi do zabudowań jedynego gospodarstwa przysiółka "Za rzeką"... kilkadziesiąt metrów od wypału.
    W ostatnią niedzielę przejeżdżałem przez Smerek i miałem sprawdzić, czy ta konstrukcja jeszcze stoi, ale, że pamięć już durszlakowa, zapomniałem :)
    Na dziś mam na zagadkę tajemnicze kręgi:
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  6. #126
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Na dziś mam na zagadkę tajemnicze kręgi:
    Wiem gdzie, a nawet po co one;-)
    Też mnie zaintrygowały, a to co wyszperałam w necie całkiem mi pasuje. No chyba, że się mylę w swoim prywatnym śledztwie;-))
    A wszystko przez...Jezioro Solińskie.

  7. #127
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez maciejka Zobacz posta
    Wiem gdzie, a nawet po co one;-)
    Też mnie zaintrygowały, a to co wyszperałam w necie całkiem mi pasuje. No chyba, że się mylę w swoim prywatnym śledztwie;-))
    A wszystko przez...Jezioro Solińskie.
    No to dawaj odpowiedź bo mam już następną w zanadrzu :)
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  8. #128
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    No to dawaj odpowiedź bo mam już następną w zanadrzu :)
    No dobra, skoro nalegasz;-)
    Według mnie, miejsce to Wołkowyja.
    I to nie śledztwo;-) ale trociowo, pstrągowo, siejsko czy jak tam jeszcze - hodowano narybek w tych basenach i wprowadzano do Zalewu i bieszczadzkich rzek. W końcu te Reconowe kolorowe "pstrągi" znikąd się nie wzięły...:-)
    A tu wytłumaczenie:
    "1968 r. - Po spiętrzeniu wód Jeziora Solińskiego w 1968 r. wieś zmieniła częściowe swe położenie. Dziś jej zabudowa rozciąga się głównie w dolinie potoku Wołkowyjka wzdłuż bocznej drogi do Górzanki i Rybnego. Powstały też nowe zabudowania na stokach Plisza i Czakowa, a nad samym jeziorem znalazło miejsce kilka pól namiotowych z wypożyczalniami sprzętu wodnego, przystanek PKS, bar "Kuźnia", zaś po drugiej stronie drogi stawy ośrodka zarybieniowego ze schroniskiem wędkarskim ( dla członków PZW). W 1968 r. powstał w Wołkowyi Ośrodek Zarybieniowy Polskiego Związku Wędkarskiego. Jego budowa kosztowała wówczas 8 mln zł. Inwestycję tę sfinansowało Ministerstwo Górnictwa i Energetyki, by zrekompensować straty wyrządzone przyrodzie rzek górskich poprzez wybudowanie na Sanie 2 zapór wodnych w Myczkowcach i w Solinie. Zapory te uniemożliwiły niektórym gatunkom ryb wędrówkę na tarło w górę Sanu i jego górskich dopływów.
    Do Wołkowyi sprowadzono tzw. troć wdzydzką przywożąc pierwszy narybek z Jeziora Wdzydze. Hodowla tego cennego gatunku łososiowatych okazała się bardzo trudna. Najpierw w specjalnych aparatach prowadzono sztuczny wylęg, a następnie w basenach - stwarzając warunki zbliżone do okoliczności tarła naturalnego - doprowadzano do wylęgu młodych i hodowli narybku. Najtrudniejsze jednak było utrzymanie stałej temperatury wody, jej natlenianie i karmieni paszą składającą się z miąższu śledziony z dodatkiem soli mineralnych i witamin. Po zdobyciu doświadczenia załoga ośrodka zarybiała zalew soliński trocią, pstrągiem, sieją, sielawą. Wkrótce troć znalazła w dopływach Sanu i Solinki naturalne warunki do składania ikry i rozmnażania się. Warto wiedzieć, że dorosła troć osiąga długość 1 metra i wagę ok. 12 kg. Osiągnięcia Ośrodka Zarybieniowego w Wołkowyi były później (od 1972 r.) kilkakrotnie niweczone przez nieodpowiedzialność lokalnych przedsiębiorstw pobierających nielegalnie żwir w korytarz rzek górskich. (...)
    1976 r. - w Ośrodku Zarybieniowym w Wołkowyi rozpoczęto eksperymentalny tucz pstrąga w sadzach uzyskując zaskakująco dobre wyniki ekonomiczne. Narybkiem pstrąga zaczęto też zarybiać górskie odcinki rzek w Bieszczadach."

    I źródło wiedzy: http://www.wolkowyja.eu/index.php?s=s2&h=h6

  9. #129
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez maciejka Zobacz posta
    No dobra, skoro nalegasz;-)
    Według mnie, miejsce to Wołkowyja.
    I to nie śledztwo;-) ale trociowo, pstrągowo, siejsko czy jak tam jeszcze - hodowano narybek w tych basenach i wprowadzano do Zalewu i bieszczadzkich rzek. W końcu te Reconowe kolorowe "pstrągi" znikąd się nie wzięły...
    (...)
    Maciejko - wspaniale rozwiązałaś tą zagadkę:
    hydro22.jpg
    Tak myślę i myślę nad nagrodą i wymyśliłem, że możesz oprócz łopaty bartolomea nosić jeszcze piłę Bazyla
    Właśnie te Reconowe klenie pstrążyste zainspirowały mnie do zagadek, z których druga wygląda tak:
    hydro23.jpg
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  10. #130
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Szerszy widok na próg wodny i przepławkę:
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •