Strona 26 z 27 PierwszyPierwszy ... 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 251 do 260 z 267

Wątek: hydrozagadka

  1. #251
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Re: hydrozagadka

    Do Morza Czarnego?

  2. #252
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Kiedyś tak. Ale po drodze ma jeszcze sześciu pośredników;-)

  3. #253
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Kiedyś tak. Ale po drodze ma jeszcze sześciu pośredników;-)
    Ten mikrobulwar jest nad Zbojskim potokiem na Słowacji. A dalej: Ulychka, Uż, Laborec, Latavica, Badrog, Cisa, Dunaj.
    Pozdrawiam.
    Stosy nie rozświetlają ciemności.

  4. #254
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Odpowiedź podana z zegarmistrzowską precyzją. Należy się chyba jakaś nagroda hydrologiczna
    Spróbuję jakąś wymyślić.
    Ciekaw jestem, czy też zwracasz uwagę na takie "pierdółki" w terenie, czy ....... odczytałeś nazwę wsi z EXIF-a???
    No, może jeden drobiazg się nie zgadza: ta Latavica.

  5. #255
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Ciekaw jestem, czy też zwracasz uwagę na takie "pierdółki" w terenie, czy ....... odczytałeś nazwę wsi z EXIF-a???
    No, może jeden drobiazg się nie zgadza: ta Latavica.
    Tak, sporo wędruję poza szlakami (tam gdzie się da i gdzie można). I z przyjemnością docieram do różnych dziwnych miejsc, jak ten "mikrobulwar". Często utrwalając to na zdjęciach. Ale w tym przypadku odpowiedź na drugą część pytania też brzmi... Tak. EXIF to czasem prawdziwa kopalnia informacji. Niestety, osobiście nie trafiłem w tamte rejony Słowacji. Zawsze wygrywało coś innego.

    Skoro już eksploatujemy wątek hydrozagadek to wrzucę swoją - gdzie jest (lub był) obiekt ze zdjęcia i do czego służył.

    Hydrozagadka_x.jpg

    Dla ułatwienia dodam, że nie jest to studnia do czerpania wody. A może znajdzie się ktoś (zwłaszcza z BdPN), kto wie na jakim etapie jest obecnie ten projekt, bo przyznam, ze byłem tam w tym roku, ale nie zdążyłem dotrzeć w to miejsce? A zdjęcie swoje lata już ma, bo jest to stan na 2010 r.
    Pozdrawiam.
    Stosy nie rozświetlają ciemności.

  6. #256
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Cytat Zamieszczone przez Biesiek Zobacz posta
    Skoro już eksploatujemy wątek hydrozagadek to wrzucę swoją - gdzie jest (lub był) obiekt ze zdjęcia i do czego służył.
    Widoczny na zdjęciu obiekt to studzienka systemu drenażowego przy południowej krawędzi torfowiska wysokiego w Dźwiniaczu. Już za czasów Gospodarstwa Urzędu Rady Ministrów (od 1975r) w Tarnawie Niżnej planowano zmeliorować okoliczne łaki i torfowiska. Ale dopiero przejęcie tych terenów przez niesławnej pamięci Iglopol (1982) przyspieszyło te działania, z katastrofalnym dla ekosystemu skutkiem. Wykonano wtedy systemy drenażu i rowy melioracyjne na znacznych obszarach łąk w dolinie górnego Sanu. Działania te związane były z planami utworzenia dużych ferm bydła w tym rejonie. Na szczęście projekt okazał się nieopłacalny i z czasem został porzucony. Niestety, obniżony poziom wód gruntowych spowodował sporą degradację torfowisk. Dopiero po przejęciu tych obszarów przez BdPN (1999 - dolina górnego Sanu) rozpoczęto prace związane z rekultywacją cennych przyrodniczo terenów. W celu przywrócenia poziomu wod gruntowych zlikwidowano systemy drenażu, wykonano przegrody na rowach melioracyjnych oraz wykonano szereg innych prac. Kilka lat temu wpadł mi w ręce artykuł, z którego wynikało, że podjęte działania znacznie poprawiły stan torfowisk.
    Stosy nie rozświetlają ciemności.

  7. #257
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Gdzie zaczerpnąłem wody?:
    hydro1.jpg
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  8. #258
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Nie wiem gdzie, ale jako miłośnik zagubionych kapliczek chętnie bym się tam wybrał

  9. #259
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    Źródełko znane ponoć od dwustu lat. Ja się o nim dowiedziałem dwa-trzy lata temu z jakiegoś artykułu zamieszczonego na jednym z bieszczadzkich portali i wkrótce po tym udałem się na poszukiwania. Wysiadłem w opisywanej wiosce i wiadomo, jak to facet - nie będę o drogę nikogo pytał Ja nie znajdę? I nie znalazłem Jako usprawiedliwienie napiszę, iż na mapie jest zaznaczonych w lesie powyżej wsi piętnaście jarów ze strumykami, które później łączą się w jeden potok. Ja wtedy zaatakowałem skrajne ze wschodniej strony i przy czwartym jarze odpuściłem i polazłem dalej. Się zawziąłem i kilka miesięcy później znów pojawiłem się w okolicy i zaatakowałem ze wsi na wprost i też nic z tego. Oczywiście o drogę nadal nikogo nie pytałem. W ostatnią sobotę ponownie udałem się w tą okolicę z planem dalszych poszukiwań. Plany pokrzyżował mi nowy szlak i strzałka z kierunkiem do źródełka! Tym razem odnalazłem je od razu i bez błądzenia - ale o drogę nie pytałem nikogo :)
    Jedną podpowiedź już mamy: prowadzi tam nowy szlak. Druga podpowiedź: Bałtyku to wody z tego źródła nie zasilą.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  10. #260
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: hydrozagadka

    To teraz pogmatwałeś.
    Byłem dwukrotnie u źródeł rzeki, ale żadnej kapliczki nie widziałem, tyle że oficjalnie szukać trzeba między Małym a Dużym
    Może teraz nauka poszła do przodu i inne źródło jest właściwe (tak jak to z Sanem bywało)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •