Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Wątek: Rezerwat przyrody Sine Wiry

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    110

    Domyślnie Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Witam!
    Interesuje mnie regulamin rezerwatu przyrody Sine Wiry. Gdzie mozna go znalezc? Zainteresowalem sie tym tematem, gdyz ostatnio ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych. O ile mi wiadomo w takich miejscach jak Sine Wiry zabronione jest schodzenie z wytyczonych szlakow, a co dopiero kapanie sie tam. Chcialbym dokladnie poznac regulamin i dowiedziec sie jak to naprawde jest.
    Zdjęcia byly robione w lipcu 2007 roku. Jesli regulamin zabrania schodzenia ze szlaku, zrywania roslin itp, to chyba tez zabrania kapania sie. Jesli tak, to czy ktos nad tym czuwa?

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez Kelly Zobacz posta
    ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych
    W tym miejscu nie ma żadnego szlaku, więc trudno mówić o schodzeniu z niego. Ścieżka widokowa jest powyżej tego miejsca (tego po jeziorku Szmaragdowym) i jest oznakowana.
    Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy, utworzony Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29.12.1987 (Monitor Polski z dn. 15.02.1988; nr 5; poz.47) w sprawie uznania za rezerwaty przyrody w celu ochrony ze względów naukowych, dydaktycznych oraz krajobrazowych przełomowego odcinka rzeki Wetliny wraz z otaczającym ją zespołem leśnym.

    Regulamin:
    Zabrania się:
    1. wycinania drzew i krzewów oraz pobierania użytków drzewnych a także interwencyjnego zabezpieczania brzegów rzeki [..]
    2. zmieniania stosunków wodnych, jeżli taka zmiana mogłaby naruszuć w sposób istotny warunki ekologiczne
    3. zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów [...]
    4. niszczenia drzew, krzewów i innych roślin
    5. pozyskiwania ściółki leśnej i wypasu zwierząt gospodarskich
    6. niszczenia glewby i pozyskiwania kopalin [...]
    7. polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj [...]
    8. zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia, zakłócania ciszy
    9. stosowania wszelkich środków chemicznych
    10. wznoszenia budowli oraz zakładania urządzeń komunikacyjnych i innych technicznych
    11. umieszczania tablic, napisów i innych znaków z wyjątkiem tablic związanych z ochroną rezerwatu
    12. przebywania poza miejscami wyznaczonymi.

    Regulamin trochę skróciłem ale nic istotnego nie pominałem.
    IMHO: punkt 12 jest bardzo trudny w realizacji, nie widziałem tam miejsc wyznaczonych oprócz wspomnianej ścieżki widokowej.

    [edyta]: zapomniałem dodać że regulamin znajduje się na tablicy obok drogi, postawiło to Nadleśnictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ścieżki. Zatem na pozostałym terenie powinien obowiązywać ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie się kąpią - a więc znacznie poniżej ścieżki - nie ma żadnych tablic zabraniających, jest tylko tabliczka że to rezerwat przyrody.
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 09-12-2007 o 20:12
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    110

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    regulamin znajduje się na tablicy obok drogi, postawiło to Nadleśnictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ścieżki. Zatem na pozostałym terenie powinien obowiązywać ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie się kąpią - a więc znacznie poniżej ścieżki - nie ma żadnych tablic zabraniających, jest tylko tabliczka że to rezerwat przyrody.
    Wiec regulamin dotyczy samej sciezki widokowej, ktora biegnie nad miejscem gdzie sie kapia sie ludzie?
    Wiec w miejscu gdzie ludzie sie kapia nie obowiazuja zadne ograniczenia i zakazy? Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody.
    "Powyżej dawnego jeziorka - w kierunku Kalnicy - utworzono ścieżkę widokową". A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem? Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez Kelly Zobacz posta
    Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody.
    No właśnie, więc jak żadne?
    Cytat Zamieszczone przez Kelly Zobacz posta
    A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem?
    Też jest rezerwatem krajobrazowym - ochrona częściowa.
    Cytat Zamieszczone przez Kelly Zobacz posta
    Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna.
    Znajduje się tablica z regulaminem rezerwatu. Nie tylko tam, ale i z drugiej strony, obok mostu (Łuh; kawałek za pomnikową lipą od strony Kalnicy). Nie wydaje mi się aby było tam coś o wchodzeniu do rzeki - najlepiej napisz do Nadl. Wetlina, mają pewnie regulamin, który sami ustalali; bo jeżeli chcesz przyjąć że w rezerwacie można poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami to pytam: gdzie tam widziałeś jakiś wyznaczony szlak? (oprócz ścieżki rowerowej) Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Witam
    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Znajduje się tablica z regulaminem rezerwatu. ....
    Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1.
    Tylko w kwestii formalnej:
    Rezerwat przyrody – musi mieć opracowany plan ochrony, ale nie ma żadnego nakazu administracji tymże, ani tym bardziej obowiązku ustanowienia tam straży.

    Chyba, że cosik się mnie pierd.. we łbie (wyręczam Cię Piotrze z kropkowania).

    Pozdrawiam

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez Michał Zobacz posta
    Rezerwat przyrody – musi mieć opracowany plan ochrony, ale nie ma żadnego nakazu administracji tymże, ani tym bardziej obowiązku ustanowienia tam straży.
    Dokładnie, plan opracowuje właściwa jednostka - dlatego mail do Nadl. Wetlina wydaje mi się najwłaściwszy. W ustawie są tylko ogólne zasady (na ten sam pkt. powołuje się przecież BdPN, bo dotyczy on parków narodowych i rezerwatów przyrody).
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #7
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    ...miałem kiesyś sprzeczkę z leśnikami, i uparcie twierdzili że ów ścieżka widokowa to własnie "miejsce wyznaczone", poza którego obręb ruszać ni hu hu...

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    ...miałem kiesyś sprzeczkę z leśnikami, i uparcie twierdzili że ów ścieżka widokowa to własnie "miejsce wyznaczone", poza którego obręb ruszać ni hu hu...
    Też tak kiedyś spotkalam leśnika. Wspomienia bardzo miłe. Dość dużo dowiedzialam się jak to miejsce wyglądało dwadzieścia parę lat temu. Rozmawialiśmy o tablicach postawionych na ścieżce i o zwierzakach. Pokazał mi w jaki sposób wydra oznacza swoje terytorium. Niedaleko najbardziej znanego wiru jest skała, tuż przy brzegu, gdzie ta piękna zostawia swój znak widoczny także dla człowieka czyli kupę. Łatwo poznać po dużej ilości łusek, ości i kręgów ryb. Były w nich też resztki pancerzy raków co by świadczyło, że znajdują się też tam raki. Trochę mnie to zdziwiło, bo nie wiedzialam, że reintrodukcja raka objęła też Wetlinkę.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    HEj:)

    Wedle oficjalnego spisu rezerwatow Sine Wiry powstały w 1987 roku na mocy Zarządzenia MOŚiZN z 29XII 1987r.
    Zarządza nim wg tego Zarządzenia Nadleśnictwo Baligórd i Wetlina (:O). Jeśli pamiętam, to w chwili powstawania obowiązywał zapis ustawy o konieczności stworzenia planu ochrony, który jak i w nowej ustawie miał obowiązywać na 20 lat (do sprawdzenia). Jeśli tak, to w tym roku lub w przyszłym musiałby zostać stworzony nowy plan z określeniem dróg udostępnienia dla zwiedzających. O planie pewnie wiedzą w którymś Nadleśnictwie - dzwonić i pytać:D
    Pozdrawiam,
    Derty
    Ostatnio edytowane przez Derty ; 10-12-2007 o 13:01
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Rezerwat przyrody Sine Wiry

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    twierdzili że ów ścieżka widokowa to własnie "miejsce wyznaczone", poza którego obręb ruszać ni hu hu...
    Jest to możliwe, jeżeli tak mają w planie i tak założyli. Niech tylko będzie to właściwie oznakowane. Wielu (może większość) turystów, którzy idą od strony Polanek nigdy nie dociera do owej ścieżki. Ich wycieczka kończy się przy kaskadach poniżej dawnego jeziorka i w tył zwrot. Wystarczy ustawić tam odpowiednia tablicę i nie będzie wątpliwości.
    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    raka objęła też Wetlinkę.
    W kwestii formalnej: Wetlinę.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rezerwat Polanki koło Sanoka i Góra Sobień.
    Przez Marcus w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-05-2013, 10:58
  2. Sine Wiry dojazd
    Przez keto w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-05-2013, 20:14
  3. Rezerwat Pustki wg mnie to jest to!
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 13-12-2006, 16:37
  4. Liga Ochrony Przyrody
    Przez WUKA w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-11-2006, 16:55
  5. sine wiry- szczycisko
    Przez damian w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-07-2004, 14:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •