Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar konik
    Na forum od
    06.2009
    Rodem z
    blisko gór
    Postów
    162

    Domyślnie Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Są rozważania historyczne, były próby rozmów o przyszłości, a tu trochę o teraźniejszości
    http://wyborcza.pl/1,76498,6907343,P...rozmiarem.html

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Nie widzę powodu żeby nie było tablic dla mniejszości jeśli są spełnione wymogi.
    Tylko niech Łemkowie nie użalają się na swój los w akcji Wisła, mogli nie leźć do UPA.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar konik
    Na forum od
    06.2009
    Rodem z
    blisko gór
    Postów
    162

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Cytat Zamieszczone przez Emi Zobacz posta
    Nie widzę powodu żeby nie było tablic dla mniejszości jeśli są spełnione wymogi
    Tablice tablicami, ale z tego materiału można dużo więcej wyciągnąć. Ot choćby takie niewinne zdanie: Polacy skarżyli się na sesji gminy Gorlice. Skoro ich dzieci chodzą do szkoły w Ropicy Polskiej - argumentowali - to polskie dzieci z tejże Ropicy najpewniej będą wytykać je palcami, jako te z ruskiej Bilianki.
    Albo: Wszystko to z tego - uważa Hładyk - że Polacy ciągle mają poczucie, iż są na ziemi odebranej Łemkom w akcji "Wisła". Nie nasza wina, że tak potoczyła się historia, nie prosiliśmy się o krzywdę. Polakom nikt niczego nie chce zabierać. Ale czym innym jest poczucie więzów z Bilianką z dziada pradziada, a czym innym - z Bielanką, i tylko od trzech pokoleń.
    Jeśli chcemy myśleć o przyszłości, dobrze jest rozumieć teraźniejszość.
    Tekst może trochę długi (kto dzisiaj, panie, ma czas na czytanie!), dla niektórych może z nie tej gazety, ale myślę że przeczytać warto.

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    że Polacy ciągle mają poczucie, iż są na ziemi odebranej Łemkom w akcji "Wisła".

    Bzdury gada, nie sadzę by ktokolwiek miał takie poczucie.Tak samo można by powiedzieć o ukraińskich mieszkańcach Lwowa którzy zapewne w 95% pochodzą z wiosek spoza Lwowa. Jakoś nie widać po nich że czują się obco choć powinni w obliczu historii Lwowa.

    Z dziećmi owszem jest problem, mogą się prześmiewać zresztą w płd-wsch. Polsce powiedzenie komuś Ukrainiec nadal chyba jest obierane jako obraza. Kwestia nauczycieli żeby wyczulili dzieci na te sprawy, zabrali na wycieczkę, opowiedzieli historię.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Byłem wczoraj u rodziny 40 km od Legnicy. W tych okolicach jest sporo Łemków. Mój wujek opowiadał, że nie ma nic przeciw temu, żeby palili watry (co często tam robią), natomiast chciałby ,żeby starzy nie wkładali łemkowskiej młodzieży do głów, jakimi to bohaterami byli żołnierze UPA...

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    ajajaj :) nastepny temat o UPA!! jeden sie zamyka drugi sie otwiera.. niedlugo rozmowy bedzie mozna prowadzic za pomoca "kopiuj"- "wklej" :) jaka oszczednosc czasu, klawiatury a emocje i tak beda!!
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar konik
    Na forum od
    06.2009
    Rodem z
    blisko gór
    Postów
    162

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    ajajaj :) nastepny temat o UPA!! jeden sie zamyka drugi sie otwiera..
    No właśnie że ten materiał nie jest o UPA, ale jakoś niemal każda dyskusja ciągnie w tą stronę. Próbował o przyszłości don Enrico i niewiele z tego wyszło, teraz wkleiłem materiał o dzisiaj, i... zobaczymy.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Cytat Zamieszczone przez konik Zobacz posta
    a czym innym - z Bielanką, i tylko od trzech pokoleń.
    Stek bzdur !
    3 to za mało pokoleń ? Bandom UPA na Kresach i 20 było za mało. Od wieków żyjący tam polscy chłopi, to byli "okupanci" ...

    A tablice 2-języczne powinny być, jeśli tylko spełnione są ustawowe wymogi.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    ajajaj :) nastepny temat o UPA!! jeden sie zamyka drugi sie otwiera.. niedlugo rozmowy bedzie mozna prowadzic za pomoca "kopiuj"- "wklej" :) jaka oszczednosc czasu, klawiatury a emocje i tak beda!!
    Jak widać przemilczenia za komuny i demokracji + relatywizowanie Wyborczej nie załatwiło sprawy. Wychowanie młodzieży łemkowskiej i ukraińskiej w kulcie UPA również nie ułatwia. Wpisują się oni na różnych forach i dyskusjach i prowokują albo piszą swoje półprawdy.
    Trzeba w końcu rozwiązać ten problem państwo powinno sfinansować badania historyczne. To samo na Ukrainie tyle że tam bez udziału "poprawiaczy historii".
    I wtedy będziemy mogli spokojnie o porozmawiać o teraźniejszości i przyszłości gdy obie strony będą znały te same fakty.

  10. #10
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2009
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Obecne stosunki polsko-łemkowskie

    Ja tam Łemkom życzę najlepszego. Mam duży szacunek do postawy tych ludzi, którzy konsekwentnie podkreślają swoją odrębność. W ramach mojej i ich Polski wolałbym, aby nikt i nic nie wpływało na ich poczucie zakorzenienia, materialne podstawy życia, życząc zresztą i tego samego sobie. Cenię sobie do dziś wiersze Trohanowskiego z Bielanki/Łosia i pozostaję fanem dawnego zespołu Łemkowyna.

    Oczywiście problem heroizacji UPA dotyczy także ich, bo Akcja Wisla bardzo mocno wpłynęła na tę nację, popchnęła ją w kierunku ukraińskiego nacjonalizmu, obłudnie udającego ich obrońcę, na czym bardzo dużo stracili. Jak się przejdzie po Beskidzie człowiek, wie o co chodzi... Mimo wszystko, była chyba tylko jedna sotnia łemkowska, a więc szerszego poparcia UPA nie udało się tam zyskać.Ukraińscy nacjonaliści widzą Łemków jako społeczność do pozyskania, potencjalnie grupę etniczną ukraińską (jako ze mówią rusinskim dialektem - uczyłem się ich języka), co jednak nie jest prawdą bo jak mnie wiedza nie myli, to lud pochodzenia wołoskiego. Jeśli Łemkom udalo by się ocalić po Akcji Wisła własną tożsamość, było by pięknie ale jest to problematyczne niestety. Stan po drugiej wojnie swiatowej nie sprzyja odrebnościom, raczej ich przeciwstawienstwu : nacjonalizmom - polskiemu i ukraińskiemu.


    Wbrew pozorom jestem jednak przeciwny ozdabianiu wiosek dwujezycznymi tablicami, choć mamy na tej podstawie uzasadnione roszczenia o uczynienie tego samego na Ukrainie, gdzie Polaków jest dużo więcej niż Ukraińców w Polsce. Łatwiej jednak tam postawić dwujęzyczne tablice jeśli wiedza o masakrach zostala tam panstwowo wyrugowana z życia publicznego.

    Tu w Polsce, gdzie pamięć o masakrach ukraińskich jest silna, tablice jak dla mnie, powodują dodatkowe niepotrzebne konflikty, budują jakąś sztuczną odrębność, identyfikują - ukraińska cyrylica- znaczy Ukraińcy i cały ten stereotyp ciagnący się od 1943 roku za Ukraińcami. Wydaje mi się, że społecznośc łemkowską raczej chroni brak tablic dwujęzycznych niż ich eksponowanie, ale nie narzucam się z poglądem. Może trzeba to przełamać także i w takim zakresie.

    Czudesna ta Łemkowyna!
    Ostatnio edytowane przez Łapi ; 20-08-2009 o 13:17

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947
    Przez Petefijalkowski w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 14:46
  2. Turystyka na pograniczu polsko-ukraińskim
    Przez Dzikie Dzieci w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 24-03-2011, 18:13
  3. Stosunki polsko - ukraińskie w rozwoju historycznym (z Bieszczadami w tle)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 239
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 03:50
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •