Strona 4 z 32 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 315

Wątek: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar Trauma
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    167

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Jakoś ostatnio leciała Siekierezada, ale szkoda że takie filmy puszczają późno w nocy. Człowiek chce obejżeć i zaraz w czołówce filmu oczy same się zamykają :(

  2. #32
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Biecz
    Postów
    40

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Masz na myśli tę kapliczkę na rozstaju, obok której Kaleń z Dwernickim uciekają Żubrydowi? Bo jeśli tą, to wydaje mi się, że to nie jest w Mchawie, tylko w Nowosiółkach. Jak coś, to mam chyba gdzieś screeny co ciekawszych miejsc z tego filmu. Dzwonnica się zgadza.
    5 sekund przed kwestią Kalenia na widok płonącego posterunku: "Osławica, placówka w Osławicy..."

    najpierw ujęcie na ruiny cerkwi, następnie najazd na kaplicę

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Cytat Zamieszczone przez demq Zobacz posta
    5 sekund przed kwestią Kalenia na widok płonącego posterunku: "Osławica, placówka w Osławicy..."
    Zgadza się - to mi się pomyliło. Kapliczka w "Nowosiółkach" zresztą też - to kapliczka w Kiełczawie, przy cmentarzu. Kaleń z Dwernickim jadą od strony Mchawy, skręcają przy kapliczce w prawo (droga obecnie też jest) a potem przy ruinach dzwonnicy drogą w górę (ta chyba jest niedostępna obecnie). Poniżej fotki, ale jakość podła bo pstryknałem na szybko. Jest zresztą w tym filmie więcej ciekawych obiektów, których dziś już się nie zobaczy.
    Fotki:
    1. ruiny dzwonnicy w Kiełczawie
    2. kaplica w Mchawie (i kawałek cerkwi)
    3. kapliczka Kiełczawie
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #34
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Biecz
    Postów
    40

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    mnie gryzie jedno - cerkiew pod którą był bunkier - gdzie to:?:

    "taka cerkiew, taka piękna cerkiew, XVIII wieczna..." (czy jakoś tak)

    w zmodyfikowanym ukraińskim stylu narodowym

  5. #35
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Cytat Zamieszczone przez demq Zobacz posta
    mnie gryzie jedno - cerkiew pod którą był bunkier - gdzie to:?:
    Mnie to też gryzie, już nawet bardzo długo :)
    Na pewno dałoby się to ustalić, wszak muszą żyć ludzie, którzy pamiętają kręcenie filmu (1961) i albo podali by od razu odpowiedź albo wystarczyłoby pokazać im fote tej cerkwi. Dziwne, że nie zachował się żaden ślad w necie, żadne wspomnienie.
    Natomiast bawiąc się w dedukcję mam dwa typy. Plenery były kręcone w Baligrodzie i najbliższej okolicy - ekipie nie chciałoby się jeździć gdzieś daleko, po to aby nakręcić tę krótką scenę - tak sądzę, dlatego należy jej szukać gdzieś w pobliżu Baligrodu.

    Cerkiew jest na planie krzyża, z jedną ośmioboczną kopułą (chyba), najbardziej podobna w okolicy to Jabłonki i Dołżyca k/Cisnej - ale te z góry odpadają, bo to jednak tylko podobieństwo na pierwszy rzut oka.

    Charakterystyczne jest umiejscowienie tej cerkwi. Stoi ona na stoku, opadającym w głęboką ale dość wąską dolinę, wokół rysują się wysokie (jak na te okolice), zalesione wzgórza. Tu z góry odrzuciłbym pas Lesko - Cisna (któraś z cerkwi przy szosie). Od razu należy też wykluczyć takie miejscowości jak (związane z filmem i znajdujące się w najbliższej okolicy): Mchawa, Kiełczawa, Roztoki Dolne, Radziejowa, Terka - bo tam były inne cerkwie.
    Pozostaje dolina Tyskowej, która też odpada, bo to nie taka cerkiew i dolina Rabiańskiego potoku + droga Bystre - Rabe - Kalnica. Te ostanie to właśnie taki mniej więcej krajobraz jak na filmie. Rabe odpada (styl), Huczwice również. Pozostaje Sukowate - nad tym bym się zastanawiał.

    Drugi typ: oddział goniący UPA łapie zmrok oraz zadymka. Docierają do cerkwi. Sekundę wcześniej przechodzą obok wyraźnie widocznej w tle dzwonnicy parawanowej - murowanej. Tylko że jak wychodzą z cerkwi to już jest rano i jasno i dzwonnicy nie widać (mogłaby być z prawej strony kadru). Tu są dwie możliwości: albo to jest po prostu dzwonnica przy cerkwi w Baligrodzie i w nocy sfilmowali to ujęcie, a cerkiew już gdzie indziej kolejnego dnia, albo ta cerkiew była w Wołkowyji (rozebrana w 1967r., tylko ten krajobraz...)

    No ale to tylko zgaduj-zgadula, nie widziałem zdjęcia ani Sukowatego ani Wołkowyji :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #36
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Smile Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Dawno nie oglądałem "Łun" i "Ogniomistrza K.", ale podobne dzwonnice i Cerkwie znajduja się w Bystrem koło Michniowca i w Liskowatem(dzwonnica). W "Wołłodyjowskim" płoną resztki chałup bojkowskich w Skorodnym, jako 7-latek widziałem "kręcenie" tego filmu. Na planie "Wilczych Ech" widać :mostek kolejowy(pod mostkiem droga prowadzi dziś do Stadionu Sportowego w Ustrzykach Dolnych) pod którym wjeżdża konno Bruno O,Ya od góry, następnie skręca w prawo,do zabudowań posterunku Milicji. Zabudowania te stały w miejscu dzisiejszego tzw."zielonego rynku", na którym obywatele Ukrainy handlują towarem(benzyna, papierosy, gorzała). Pompa przy której goli się Mieczysłąw Stoor, stała w środku tego placu, ale po rozebraniu budynków w których są sceny pobytu Słotwiny u komedanta posterunku i jego spotkanie z Perepeczką pompa została usunięta. Do dziś istnieją też budynki które widać na planie filmu:Budynek "Starego Złobka"(drewniany, przy wschodniej krawędzi "zielonego rynku"), brązowy drewniany budynek, zaraz za mostem na Stwiążu po prawej stronie, gdzie mieszka pamiętający plan filmowy pan Mieczysław CZ. Budynek dzisiejszego Sądu Grodzkiego przy ul.29 Listopada i sąsiadujące z nim kamieniczki widoczne w filmie od strony Strwiąża. Warsztat ślusarski, w którym Słotwina "załatwiał" swoje sprawy z Aldkiem(Perepeczko" , to dzisiejszy sklep z rowerami który znajduje się naprzeciw domu handlowego "Halicz" od wschodniej strony. Prawie końcowa scena z filmu, kiedy to Słotwina(ranny w głowę, konno eskortyje bandytów"Pijawkę", "Dzidziusia" i "Misia", kręcona była zaraz za kolejowym mostkiem( o którym wspominałem na początku). Dróżka którą jedzie Słotwina z Teklą, Aldkiem, Witoldem istnieje do dziś i można nią dojść do ustrzyckiego Kirkutu idąc wzdłuż torów kolejowych(niewidocznych na filmie ,bo scena kręcona "z dołu", powyżej tej dróżki widać dom Pani S., która mieszkała w nim takze w czasie kręcenia filmu. Nie istnieje natomiast budynek Stacji PTTK, długi brązowy barak(początek filmu, kiedy major Grabień rozkazuje Słotwinie odejść ze służby w WOP-ie), na tym miejscu znajduje się budynek PD"Polbuk"(przetarcia drzewa), nie ma też drewnianych budynków, gdzie były kręcone sceny, kiedy to Słotwina spotyka się z zamordowanym potem, Tośkiem Matuszczakiem(Bronisław Pawlik). W tym miejscu stoi budynek domu handlowego"Halicz". W jednym z kadr filmu widać fragment leżącego w rzece samochodu osobowego, właścicielem tego samochodu był nieżyjący już dziś Pan Władysław S., dziś nad tym miejscem znajduje się most(wtedy drewniany).
    ps.Miałem wtedy 7 lat i przychodziliśmy się bawić na plan filmowy, oczywiście każdy chciał być Brunem O,Ya który mieszkał na czas filmu, u Państwa K.(jadąc w kierunku Krościenka ostatni dom przed szpitalem, po prawej stronie, za rzeką). Pozdrawiam.

  7. #37
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Szukając w "terenie" miejsc z planu filmowego trzeba jeszcze jedno mieć na uwadze. Jedność czasu i miejsca w filmie nie odpowiada jedności miejsca i czasu na planie. Np. aktor wchodzi do budynku i wnętrze jest kręcone w innym budynku. Aktor spada z urwiska nad Osławą w Duszatynie i ląduje do... Sanu w Widełkach...
    Podziemia nie muszą być pod cerkwią.
    Długi

  8. #38
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Jasne, że "bunkier" pod cerkwią z "Ogniomistrza Kalenia" powstał w atelier. Zastanawiam się, czy aby sama cerkiew, zważywszy jej filmowe położenie, nie była li tylko atrapą.

  9. #39
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Jedność czasu i miejsca w filmie nie odpowiada jedności miejsca i czasu na planie
    Dokładnie tak. Mam wrażenie, że wnętrze tej cerkwi też chyba nie jest w tym samym obiekcie.
    Brałem pod uwagę, że sama cerkiew może być atrapą - ale to mało prawdopodobne, ze względu na dbałość o szczegóły, poza tym po co zwozić drewno do lasu (choć w 1961, większość cerkwi już nie istniała).
    Wnętrze natomiast jest raczej tym bardziej realne, widać tam autentyczny ikonostas i wiele innych szczegółów (detali), które nie byłyby robione na potrzeby nakręcenia kilkudziesięcio-sekundowej sceny.
    Nadal męczy mnie ta dzwonnica, bo żołnierze mijają ją wchodząc do cerkwi (stoi zaraz obok) - i tu nie ma montażu, bo to jest jedna scena. Wygląda tak jakby w Baligrodzie przeszli obok dzwonnicy i weszli do cerkwi, bo tam jest dokładnie takie samo ułożenie. Może wnętrze zatem kręcili w Baligrodzie, płytki na posadzce przykryli deskami, okna pozasłaniali i też by było- bo nie można jednoznacznie stwierdzić, że wchodzą do cerkwi drewnianej. Natomiast potem, gdy upowiec otwiera niby-bunkier - widać wyraźnie, przepisowo wystające belki zrębu.
    No w sumie ciekawa sprawa, ale dojść z tym do ładu będzie ciężko :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  10. #40
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Biecz
    Postów
    40

    Domyślnie Odp: Bieszczady w filmie (albo odwrotnie:))

    hmmmm.... a może to Pogórze (?)
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Dojo albo sala do fechtunku
    Przez Pierogowy w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 166
    Ostatni post / autor: 09-12-2012, 23:35
  2. Krótki pachnący Sen...albo San?
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-02-2011, 15:03
  3. Zimowa włóczęga w Bieszczady albo i gdzie indziej
    Przez Chwileczka w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-12-2007, 23:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •