szkoda tylko że reszty przypadków "nieludzkiego doktora" nie zekranizowano
https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!
Zekranizowano te wymienione na 1 stronie tego wątku.
A szkoda to najbardziej tego, ze nie można nigdzie dopaść tych filmów wg Janickiego na dvd.
Taką "Bazę ludzi umarłych" kupiłem niedawno na allegro (wytwórnia Polart, dvd, 39 zł, sprzedawca wysłał film aż z Irlandii, angielskie napisy!). "Wilcze echa" też bez trudu można kupić na dvd. Kiedyś namierzyłem na ebay-u.com "Wolną sobotę" w USA, ale cena kilkudziesięciu dolarów + droga wysyłka mnie odstraszyła.
Z bieszczadzkich motywów w filmie przypomniał mi się jeszcze "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" ale mimo, że część akcji filmu teoretycznie dzieje się w Lesku i w Bieszczadach to chyba zdjęć tam nie kręcono.
Nabyłem drogą kupna ciekawostkę: "Tadeusz Baird fim mucis vol 2" - płyta CD wydana w Anglii (Olympia Records) z muzyką filmową w/w, zawierającą m.in. muzykę do "Ogniomistrza Kalenia" (6 kawałków, 15 minut muzyki). Ciekawostką jest też "wkładka" płyty ze zdjęciem tej dyskutowanej w tym wątku cerkwi, która powstała specjalnie na potrzeby filmu. Allegro - cena 12 zł (słownie dwanaście).
No i udało mię wreszcie dopaść film wg. scen. Janickiego "Wesołych Świąt" - dvd NTSC, tu już drożej - 35 USD - płytka płynie z USA.
Podziwiam Twój upór w zdobywaniu tych materiałów...ale pisz gdzie ta "cerkiew" na potrzeby filmu była wybudowana .. bo mnie to "dręczy" i nie daje "spać"...a zdaje mi się, że dawno dawno temu widziałem to " w oryginale", ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie i czy akurat było to ?
"dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
Pozdrawiam Janusz
Nie wiem gdzie ta cerkiew była - kadr z filmu jest tylko ilustracją wkładki CD do muzyki z filmu. Myślę, że ktoś żyjący z realizatorów filmu mógłby to wiedzieć, trzeba przeprowadzić śledztwo
A propos dręczenia to kiedyś miałem coś takiego (to był chyba maj 1992 roku), że w drodze na Dwernik Kamień z Suchych Rzek zastała nas noc. Położyliśmy się spać w drewnianym baraku przy drodze, nawet jakaś słoma czy siano było. Źle spałem, coś mnie dręczyło... Niedługo potem obejrzałem w TV film polski pt. "Cynga". Okazało się, że barak, w którym spałem był fragmentem scenografii filmowej (barakiem łagrowym) do tegoż filmu - kręcono go m.in. w Suchych Rzekach i w okolicy. Film nakręcono w 1991 roku.
Wstaliśmy wcześnie i powędrowaliśmy szybko na polanę podszczytową Kamienia, na spotkanie z innymi (to była tzw. "biwakówka" SKPB Rzeszów).Chyba nigdy potem tam nie przechodziłem, może się bałem? Hmm!
I tym sposobem nowy film "bieszczadzki" na liście:
CYNGA, 1991, reż. Leszek Wosiewicz, SF "TOR", tematyka łagrowa, plenery: Suche Rzeki i okolice.
Dziś znalazłem materiał odnośnie kolejnego filmu opowiadającego o Bieszczadach (a zdaje się, że również kręconego na tym terenie). Mowa o filmie "Domy zły" Wojciecha Smarzowskiego (to ten od słynnego "Wesela"):
http://film.gazeta.pl/filmnews/1,945...zowskiego.html
Ta leśniczówka też mnie zaintrygowała,tutaj:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/121634
jest potwierdzenie że plenery były kręcone koło Beska a dokładniej koło Mymonia, w Jarze Wisłoka: http://www.sobiesami.pl/?c=gmina_besko
Pozdrav
Proponuję zajrzeć do filmu WSZYSCY I NIKT z 1977. Film zrealizowany przy pomocy Nadwiślańskich Jednostek Wojsk MSW. Więcej o filmie tutaj:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/12583
http://www.wrota-bieszczadow.pl/galeria/żubr - tam można powędrować...
__________________________________________
Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)
Zakładki