Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Wątek: Kamień z rybą w Beniowej

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Najpierw gremium: tak, jest drugi cmentarz, za drogą, na północny zachód od tego okalającego nowe cerkwisko. Jest, bo nikt nie ekshumował tam pochowanych... cmentarz to jednak (mimo tego czym się zajmuję) przede wszystkim pochówki. Nagrobków na nim nie ma, pochowani są.
    Recon1: nie była częścią podmurówki nowej cerkwi! na południe, czy bardziej południowy wschód od nowej cerwi jest taki wał z kamieni, na jego końcu, zawalona kamieniami leżał łódź, wiedzieliśmy o jej istnieniu, znaczy o istnieniu wizerunku ryby, szukaliśmy a wydobyty kamień zaskoczył nas:), przejechał na klockach (jak w Egipcie, stare metody, dobre metody, vide: "O silniach", zdaje się 1795) spory kawałek...
    Przy okazji: należy wnosić, że łódź jest ze starej cerkwi (kamień tożsamy z kamieniami jej podmurówki) a symbolika? Niesamowite, że kultura Bojków, podobnie jak wiele innych kultur stosunkowo odosobnionych, zamkniętych, poddana nieporównanie mniejszym wpływom niż kultura Łemków, przechowywała symbolikę, która w innych częściach chrześcijańskiego świata dawno przestała być popularna a tu i ówdzie zrozumiała... dla prostych ludzi pozostawała jednak jasna, jasna jak ikony niemal; przyjrzyjcie się kiedyś nagrobkowi Hrycia Buchwaka "starszego" w Berehach, kto w latach 20-tych używał takiej symboliki..., że o medalionach, z których spłynęły malunki nie wspomnę..., przykłady można mnożyć...
    Jak ten garnek na nagrobku, z którego wylewa się woda... życia..., cokół jest tak wygięty jakby miał to wskazywać, ale oczywiście może być to też nagrobek kogoś kto garnki lepił... ja jednak będę obstawał przy tym pierwszym...
    Zmierzam do tego, że łódź z rybą jest wyrobem raczej XIX-wiecznym. Piękny kamień..., ale widać nie pasował do nowej okazałej cerkwi... w sumie też bym cieszył się jakby był starszy, ale... po pierwsze: nie musiałby być aż z IX wieku, po drugie: jak porównancie taki charakterystyczny piaskowcowy krzyż przydrożny z Wołosatego, postawiony w 1906 chyba roku z krzyżem wydobytym z rzeki Msta koło Nowogrodu to... są one podobne bardzo, tyle, że ten drugi jest datowany na... XII wiek...
    Sarmata: "pokład" łodzi ma dwa wgłębienia, widać, że celowo wykonane, jak wyglądała domniemana misa chrzcielna? nie wiemy.
    Michale: obóz w Baligrodzie zcznie się około 20 VI, zapraszam, ale będę też wcześniej na kirkucie na pewno, a w łikend majowy w berehach, zapraszam, najchętniej do pracy:)

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    łykend majowy- a dokładniej- od...do..?

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    a dam jeszcze znać :), ale pewnie od 28 IV do 3 V :)

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Przy okazji kwestii łodzi z rybą, po jej lewej i prawej stronie powinny stać dwa żelazne krzyże osadzone w kamieniach (z podmurówki starej cerkwi), to krzyże ze zwieńczeń nowej beniowskiej cerkwi, postawione tam w 1990 roku także przez nas. Wiecie, piszę o tym, bo dawno tam nie byłem i w sumie ciekaw jestem czy są na swoim miejscu? Po wtóre ktoś parę lat temu podesłał mi zdjęcie łodzi i miałem wrażenie, że ktoś ją z carskich wrót wysunął, ale wierzę, że się mylę. Naszym celem było z jednej strony wyeksponowanie łodzi, z drugiej strony wyraźne oznaczenie cerkwiska nowego. Hmm, nic, będę n wiosnę to zobaczę, ale pewnie i łodzią należałoby zająć się wkrótce, bo to co robimy nie jest wiecznotrwałe, a za chwilę minie 20 lat od kiedy tam byliśmy. Trza będzie koniecznie ją umyć, może odsolić i zaimpregnować. może także podczas łikendu majowego ? :)

  5. #15
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Szymonie byłem tam we wrześniu. Jak odnajdę fotki, jezeli wtedy fociłem, to je wstawię tutaj.
    Pozdrawiam serdecznie
    bertrand236

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Mnie się wydaje, że krzyży nie ma przy rybie
    pozdrówka :-)

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Mnie się wydaje, że krzyży nie ma przy rybie
    Tak to wyglądało (i wygląda) 23.08.2009.Krzyże są.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Cytat Zamieszczone przez wtak Zobacz posta
    Mnie się wydaje, że krzyży nie ma przy rybie
    więc grunt to dobra pamięć ;-)
    pozdrówka :-)

  9. #19

    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    Szczecin
    Postów
    10

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Najpierw gremium: tak, jest drugi cmentarz, za drogą, na północny zachód od tego okalającego nowe cerkwisko. Jest, bo nikt nie ekshumował tam pochowanych... cmentarz to jednak (mimo tego czym się zajmuję) przede wszystkim pochówki. Nagrobków na nim nie ma, pochowani są.
    A mam jeszcze jedno pytanie czy ten drugi cmentarz jest teraz po Polskiej czy Ukraińskiej stronie (i czy był przy nim ewentualnie kościół albo cerkiew?). Pytam bo około 1920 roku dwie siostry mojego dziadka na cmentarzu w Beniowej zostały pochowane (całą rodziną mieszkali wówczas w Siankach).

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Kamień z rybą w Beniowej

    Joorg, dziękuję za zdjęcia! A jednak! Krzyże zostały cofnięte w stronę ołtarza najwyraźniej i dodał do nich (chyba pan Antoni Derwich) krzyż starszy, ze starszej cerkwi... nota bene niemal identyczne krzyże jak ten starszy (od tego samego kowala) miały: stara cerkiew z Bukowca i stara z Sianek...
    Gremium, po polskiej stronie, po prostu po przeciwnej stronie drogi.
    Bardzo proszę Cię o kontakt! szymon@magurycz.org
    bardzo proszę!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 30-09-2011, 19:04
  2. Kamień Dobosza w Jaremczu
    Przez wtak w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-02-2011, 23:01
  3. szlak inicjacyjny - Dwernik Kamień :) ?
    Przez Cami w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-08-2010, 16:47
  4. Dwernik Kamień (i nie tylko), 28 września
    Przez Stały Bywalec w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-10-2005, 12:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •