Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Ropa w Bieszczadach

  1. #1
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Ropa w Bieszczadach

    Z końca lat dziewięćdziesiątych oraz z zeszłego roku pamiętam badania geologiczne w Bieszczadach z zakresu występowania ropy. Dziś trafiłem na taki niusik:

    ONET
    środa 27 stycznia 2010 11:06
    WIELKIE ODKRYCIE GEOLOGÓW
    Mamy gigantyczne złoża ropy naftowej
    Polska ma wielkie złoża ropy naftowej - twierdzą brytyjscy eksperci. Według nich, w Bieszczadach można wydobywać bardzo dużo tego surowca. Ilość ropy może być nawet liczona w milionach baryłek. Prawami do wydobycia już zainteresowały się największe amerykańskie koncerny naftowe.
    Choć złoże jest dużo mniejsze niż wielkie pola naftowe z Arabii Saudyjskiej to i tak jego pojemność trzykrotnie przekracza szacunki naukowców. Według uczonych z Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce powinno być zaledwie 21,5 miliona ton ropy, tymczasem brytyjscy eksperci oceniają bieszczadzkie złoże na 68 milionów ton - twierdzi "Wirtualny Nowy Przemysł".
    Większościowym akcjonariuszem złoża jest PGNiG, a 24 procent ma niemiecka firma
    EuroGas. Niemcy zawarli jednak tajną umowę z jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie. Według "Wirtualnego Nowego Przemysłu" Niemcy chcą sprzedać aktywa nowemu inwestorowi.
    "Wirtualny Nowy Przemysł"
    Marcin

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    czego się nie czyni, by podbić akcje, ROTFL
    Pozdro serdeczne

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    Jeżeli to prawda to niedługo zamiast buczyny będziemy w bieszczadach oglądać las szybów naftowych.
    pozdrawiam
    Marek

  4. #4
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Pyra.57 Zobacz posta
    Jeżeli to prawda to niedługo zamiast buczyny będziemy w bieszczadach oglądać las szybów naftowych.
    Okolice Ustrzyk tak wyglądały przed wojną bynajmniej na starych fotografiach.
    Marcin

  5. #5
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    Marcinie...a to Ty nie wiesz, że na początku XX wieku, pod Leskiem stanęły dwie wieże wiertnicze bo podejrzewano, że ropa znajduje się w okolicy? jednak przedsięwzięcie to okazało się klapą, głównie z powodu braku kasy...oraz ropy
    Kopalnie ropy naftowej powstawały w Bieszcadach od roku 1866(Uherce) a później Polana, Hoszów, Rajskie, Zagórzu-Tarnawie Dolnej-Wielopolu, Czarnej(1897). W 1893 r. na terenie powiatu leskiego było 10 przedsiębiorstw eksploatujacych ropę naftową. Rafinerie nafty powstały w Ustrzykach Dolnych, Lesku i Uhercach a rurociąg na ropę wybudowany z Polany do Czarnej był jednym z pierwszych w Galicji. W Olszanicy powstała pierwsza w Europie fabryka beczek na ropę dla potrzeb rafinerii.
    aaaa i jeszcze Amerykanie w Uhercach wprowadzili jakieś pionierskie kanadyjskie metody wiercenia.

    Historia lubi się więc powtarzać...

    (żeby nie było, że to moje te mądrosci - to i wiele wiecej można wyczytać w książkach Pana Józefa Budziaka z serii "Dzieje Leska"

  6. #6
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    Asia ropy u nas mnogo. W Lesku to nawet rafineria była w tamtych czasach. Tylko aut mniej było...
    Marcin

  7. #7
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    no napisałam, ze była i nawet była też mała destylarnia rapy naftowej

    ale słusznie zauważyłeś ten paradoks - wtedy mało aut i rafinerie w co drugiej wiosce a teraz sznur aut i trzy stacje benzynowe na krzyż

  8. #8

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    W Czarnej do dziś jest czynna kopalnia ropy. Z informacji wyczytanych w internecie wynika ,że pokłady gazu znajdują się bardzo głęgoko a jedynie amerykanie dysponują technologią pozwalającą na opłacalnośc inwestycji. Wydaje mi się ,że te poszukiwania to raczej będa w okolicach Gorlic a nie Ustrzyk czy Leska. Chociaż w związku z wyborami mogą się pojawiać informacje różnego typu. Kilka lat temu jeden kandytat na Wójta obiecywał zalew pod Michniowcem.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    To ekolodzy od rozwoju zrównoważonego będą mieli urwanie pupy.

    Ja tam nic nie mam przeciwko inwestowaniu w bieszzcady ale jakby amerykańce mieli tu wejść z ciężkim sprzętem to bym się trochę poddenerwował. Miejmy nadzieje, że to jednak lekka fantazja autorów, badających poklady ropy w Bieszczadach z Anglii....
    bieszczadzkagaleria:
    www.rudak-galeria.pl

  10. #10
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Ropa w Bieszczadach

    "Choć złoże jest dużo mniejsze niż wielkie pola naftowe z Arabii Saudyjskiej"

    no niesamowite!! a ja juz myslalam ze najwieksze na swiecie

    Cytat Zamieszczone przez eldoopa Zobacz posta
    To ekolodzy od rozwoju zrównoważonego będą mieli urwanie pupy.
    eee tam, dadza sobie rade, widzac co przedstawia ten "rozwoj zrownowazony"! zrobia zaraz sciezke dydaktyczna "sladami wydobycia ropy" , las szybow przyslonia duzymi tabliczkami a stonka i tak tam polezie jak zrobia duze parkingi, gladki asfalt, budki z hotdogami i pamiatkami np. mini szyb z napisem "bieszczady"

    wszyscy sobie naćkaja kieszenie kasa i beda wreszcie godnie zyc- bedzie jak w raju!
    Ostatnio edytowane przez buba ; 28-01-2010 o 07:05
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Gdzie ta ropa ??
    Przez thaiski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-09-2010, 21:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •