Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    Trafiłam na ciekawy artykuł w GW:

    http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3...tura_2000.html

    Żadne wiejskie zebranie nie przyciągnęło w Cisnej tyle osób, co ostatnie. Ale też i sprawy były największej wagi. Przyrodnicy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN pokazali mapy, na których zaznaczyli najbardziej cenne przyrodniczo tereny. Im cenniejsze przyrodniczo, tym mniej przydatne dla właścicieli.


    Małgorzata Zalewska jechała z Warszawy do Cisnej w czasie środowej śnieżycy. Bożena Doroszenko przyjechała ze Szczecina. Krzysztof Francuz, Marcin Dobrowolski, Teresa Baranowska mieszkają w Cisnej, Wetlinie, Strzebowiskach. - Wszyscy mamy ten sam problem. Naturę 2000 - mówią.

    Obszary Natura 2000 to tereny, które powinny zostać objęte szczególną ochroną roślin, zwierząt lub charakterystycznych siedlisk przyrodniczych. Ich funkcjonowanie regulują dwie unijne dyrektywy: ptasia i siedliskowa. Jeśli na danym obszarze występują gatunki zwierząt lub roślin ujęte w załącznikach do dyrektyw, państwo członkowskie ma obowiązek wyznaczyć tam obszar Natura 2000. Na Podkarpaciu tą formą ochrony zostało objętych blisko 230 tys. hektarów. Natura 2000 objęła Bieszczady, Pogórze Przemyskie, Lasy Janowskie, Puszczę Solską, Puszczę Sandomierską. Pod szczególną ochroną znalazł się także Fort Salis, ostoja Magurska, ostoja Jaśliska, sztolnie w Czarnorzekach i Kołacznia - najmniejszy w Polsce rezerwat przyrody, słynny z tego, że rośnie tam azalia pontyjska.

    Gmina Cisna została całkowicie objęta Naturą 2000. - Kuriozalne jest to, że nie wyłączono miejscowości. I teraz okazuje się, że wiele osób, które kupiły u nas ziemię z myślą o budowie domów, pensjonatów, rozwoju gospodarstw agroturystycznych ma związane ręce. W trzech wsiach są plany zagospodarowania przestrzennego, są wyznaczone tereny na budownictwo mieszkalne i pensjonatowe i mimo tego ludzie nie mogą się budować - mówi Alicja Szczepańska, wójt gminy Cisna.

    Na terenach objętych Naturą 2000, żeby coś wybudować, nie wystarczy uzyskać tylko pozwolenia na budowę. Trzeba również przeprowadzić procedurę oceny wpływu danej inwestycji na środowisko. Za raport płaci inwestor. I coraz częściej się okazuje, że z powodu jakiejś roślinki lub robaka wszystkie plany budowlane biorą w łeb. A najważniejsze dla ludzi decyzje podejmuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. - Marzyłam o tym, żeby w Bieszczadach wybudować sobie nieduży dom, hodować kilka koni. Gdy kupowałam hektar ziemi w Krzywem, upewniałam się, że będę mogła postawić tam dom. Zaczęłam zbierać dokumentację, przygotowałam raport i okazało się, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgadza się. Bo choć mój dom i stajnia jako pojedyncza inwestycja nie spowoduje znaczącego oddziaływania na Naturę 2000, to może być przyczółkiem do powstania kolejnych inwestycji, które mogą być mieć wpływ na otoczenie - opowiada Małgorzata Zalewska.

    Teresa Baranowska od lat hoduje konie. - Mam działkę o powierzchni 2,3 h. w części Strzebowisk przeznaczonej na zabudowę pensjonatową. Chciałam na kawałku tej działki wybudować dom o powierzchni 160 metrów. Reszta byłaby nadal łąką, na której pasą się konie, tak jak do tej pory. Złożyłam dokumenty i czekam na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czy dostanę zgodę, nie wiem bo na małym kawałku łąki rośnie dziewięścił - mówi.

    Baranowska, Zalewska i kilkadziesiąt innych osób bardzo dokładnie analizowało mapy, które w czwartek i piątek pokazali przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i eksperci z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Na mapach zostały zaznaczone korytarze ekologiczne zwierząt, siedliska przyrodnicze. Przyrodnicy z PAN kolorami zaznaczyli najcenniejsze tereny. Białym - najmniej cenne, czerwonym najcenniejsze. - Jeśli moja działka znalazła się na terenie zaznaczonym na czerwono, czy to oznacza, że jest kategoryczny zakaz budowy? - pytali właściciele gruntów. - Czy te mapy są najważniejszą podstawą dla wydawania opinii przez RDOŚ? - dopytywali.

    I zaraz dodawali, że mapy mają mnóstwo błędów. - Jak to się stało, że mój dom znalazł się na samym środku korytarza ekologicznego? Czy to znaczy, że zwierzęta mają przechodzić przez środek?- pytała jedna z uczestniczek spotkania.

    Dr Wojciech Mróz z Instytutu Ochrony Przyrody przyznał, że mapy mogą mieć błędy, ale to spotkanie ma służyć naniesieniu poprawek. - Mapy i inwentaryzacja przygotowana przez PAN, są jednymi z wielu dokumentów branych pod uwagę przy wydawaniu przez nas decyzji. Ale mogą się przydać także mieszkańcom bo nie będą musieli już na własną rękę sami przygotowywać raporty odziaływania - wyjaśnia Agnieszka Marcela z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

    W odczuciu mieszkańców gminy Cisna RDOŚ z wstrzymuje wszystkie inwestycje. Agnieszka Marcela tłumaczy - Na 290 wniosków, które rozpatrywaliśmy od 2005 roku, wydaliśmy zaledwie siedem odmów. Naszym zadaniem nie jest utrudnianie komukolwiek życia, ale przystąpienie do Unii Europejskiej zobligowało nas do jeszcze większej troski o przyrodę. Musimy chronić to, co może bezpowrotnie zginąć, a co jesteśmy zobowiązani zachować dla przyszłych pokoleń.

    - A my będziemy żyć jak w skansenie. Gmina już się cofa w rozwoju. Jeśli tak dalej pójdzie, to ludzie będą zaorywać łąki, żeby przypadkiem przyrodnicy nie znaleźli tam jakichś roślinek. - mówili mieszkańcy gminy.

    Marcin Dobrowolski, sekretarz Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic tłumaczy - Wielu z nas przyjechało w Bieszczady bo się zakochali w tym miejscu. I nie zależy nam, żeby to zniszczyć. Ale nie może być tak żeby Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska całkowicie zabraniała inwestowania. Musi być jakiś kompromis. Wierzymy, ktoś wreszcie popatrzy także na ludzi.

  2. #2
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    ..jak wspomniał Marcin w sąsiednim wątku , Alicja W. podsumowała... albo ucywilizować, albo zostawić dzikie.. ja tam jestem osobiście za pozostawieniem ich.. w większości nowa fala bieszczadzkich osadników to moda (napisałem więszkość! Nie wszyscy).. ale jak bardzo musimy się upodlić żeby być modnym? Wystarczająca już się kurczy to co piękne... Argument stawiania wielkiego domu i hektarów dla swoich dzieci na quadach nie bardzo do mnie trafia.. a i takie teksty słyszałem po spotkaniu od miejscowych "inwestorów"... Ciekawe jak szybko pojawi się w dyskusji moje ulubione hasło - zrównoważony rozwój...

  3. #3
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    .. Ciekawe jak szybko pojawi się w dyskusji moje ulubione hasło - zrównoważony rozwój...
    pewnie szybciej niz przypuszczasz toz to taka piekna nazwa...

    zapewne zaraz potem bedzie tez o godnym zyciu, koniecznych wygodach, skansenie- jak to zwykle u nas na forum
    Ostatnio edytowane przez buba ; 09-02-2010 o 18:34
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    Trafiłam na ciekawy artykuł w GW:

    http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3...tura_2000.html

    ...
    Na terenach objętych Naturą 2000, żeby coś wybudować, nie wystarczy uzyskać tylko pozwolenia na budowę. Trzeba również przeprowadzić procedurę oceny wpływu danej inwestycji na środowisko. Za raport płaci inwestor. I coraz częściej się okazuje, że z powodu jakiejś roślinki lub robaka wszystkie plany budowlane biorą w łeb.. ..
    .... W odczuciu mieszkańców gminy Cisna RDOŚ z wstrzymuje wszystkie inwestycje. Agnieszka Marcela tłumaczy - Na 290 wniosków, które rozpatrywaliśmy od 2005 roku, wydaliśmy zaledwie siedem odmów. ...
    W tekście wypowiedzi narzekających mieszkańców ze Strubowisk, Krywego - Gmina Cisna jakoś tak się zawęziła do okolic planowanego wyciągu...ale pewnie to przypadek.
    Ostatnio edytowane przez sir Bazyl ; 09-02-2010 o 22:23 Powód: byk
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #5

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    Gmina Cisna została całkowicie objęta Naturą 2000. - Kuriozalne jest to, że nie wyłączono miejscowości. I teraz okazuje się, że wiele osób, które kupiły u nas ziemię z myślą o budowie domów, pensjonatów, rozwoju gospodarstw agroturystycznych ma związane ręce.
    Oj, jakże mi przykro!
    Chcieliście przyrody? No to ją macie!
    Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie.
    Pstrąg!
    (i wiele cennych roślinek)

    Ps. Nie mam nic przeciwko inwestycjom, nawet godzącym w przyrodę, jeśli mają służyć społeczności (np. sławetna obwodnica Augustowa), ale to czego chcą ci państwo, to jak przebudowa Wawelu na hotel dla nowobogackich.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    się zaczęło nieco wcześniej, co do artykułu, problem istnieje dłużej >

    http://www.newsweek.pl/artykuly/sekc...zyrody,53202,1

    mapy udostępniono, kto chciał, porobił sobie zrzuty, bądź był na spotkaniu, kolejne dostępne pod tym linkiem na wiosnę , poniżej:

    http://files.iop.krakow.pl/CisnaKonsultacje
    Ostatnio edytowane przez chris ; 16-02-2010 o 20:19

  7. #7
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    wszystkie te argumenty są słuszne ale miałem okazję oglądać jedną z działek i jest całkowicie ogrodzona siatką mającą 150cm wysokości,znajduje się tam budynek a na mapie jest zaznaczona jako korytarz dla zwierząt.Ciekaw jestem co za mądry człowiek mapę malował.Osobiscie uważam że blokowanie budowy domów w centrach wsi,przy samej drodze wzdłuz ciągu wsi aż tak szkodliwym nie jest-ale może się mylę.budowę natomiast wyciągów tak jak pomysł budowy wyciągu na Jasło uważam za głupote

  8. #8

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    W Polsce jak zwykle wsystko od d... strony. Kazdy wie ze Bieszczady to jedno z miejsc o najmniejszym zaludnieniu w kraju. Zamiast fachowo zadbac o te bezludne polacie najpierw dopie....ludziom we wsiach.
    Oczywiscie nalezy dbac aby wspomniane wsie zbytnio sie nie rozrastaly i aby inwestycje tam planowane mialy rozsadny umiar.

  9. #9

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    Znam sporo osob mieszkajacych w Bieszczadach.
    Nie znam nikogo kto chcialby spowodowac nadmierne (tu oczywiscie pojawi sie pytanie o definicje slowa "nadmiernie") zniszczenie przyrody. Nikt nie chce budowac wyciagow w BdPN, nikt nie chce budowac drogi asfaltowej na poloniny, nikt nie chce budowac 15-pietrowych hoteli (choc pewnie i tacy "inwestorzy" w Polsce by sie znalezli). Chodzi natomiast o mozliwosc wybudowania domu z kilkoma pokojami na terenach wsi, stajni dla kilku koni, czy malej chalupki w ktorej mozna by prowadzic warsztaty ginacych zawodow, tak aby nasze dzieci wiedzialy co to sa zarna, krosna i zobaczyly ze chleb mozna zrobic rowniez samemu w domu.


    A teraz troche danych o ktorych niektorzy nie wiedza, albo nie chca wiedziec.

    Na terenie gminy Cisna tylko 5% gruntow jest w rekach prywatnych, z czego ok. 2-3% to tereny rolne. Czyli tylko ok 2% gruntow moze byc potencjalnie zabudowane. Pamietajmy ze zgodnie z planami miejscowymi badz wydawanymi warunkami zabudowy 75% powierzchni dzialki ktora planujemy zabudowac musi pozostac biologicznie czynne. To oznacza ze tylko 0,5% gruntow w gminie moze zostac zabudowane i to w zasadzie wylacznie na terenach wsi. Czy to moze miec az tak wielki i szkodliwy wplyw na srodowisko? Nie jestem przekonany, ale moze po prostu sie nie znam...

    Mowi sie ze nie mozna zbyt duzo budowac bo to przeszkadza zwierzetom w migracji, ze zwierzeta sie boja swiatel padajacych z okien itd. Ciekawe co w takim razie robia lanie z mlodymi, lisy, zajace, gronostaje, dziki (tak, tak!) w srodku wsi czesto nie dalej niz 5-10 metrow od zabudowan. Moze przyjmuja miedzy soba zaklady ktore z nich podejdzie blizej ludzkich domostw...

    I na koniec - przed wojna na terenie dzisiejszej gminy Cisna mieszkalo wg roznych zrodel od 8 do 12 tysiecy ludzi. Dzis 1,5 tysiaca. Jak widac daleko do dawnej gestosci zaludnienia... Nawet gdyby pozwolic osobom "z zewnatrz" na budowy to o ile wzroslaby ilosc ludzi w ciagu 10 lat? O 500 osob? Nie sadze.


    Wydaje mi sie ze trzeba wypracowac jakis rozsadny kompromis, zastanowic sie co i jak budowac aby jak najmniej zaszkodzic srodowisku, a nie blokowac wszystko jak leci.
    Ostatnio edytowane przez waroms ; 17-02-2010 o 11:16

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: dyskusja o Naturze 2000 - artykuł

    kompromis jest wypracowywany, spoko, najpóźniej do jesieni (tego, czyli 2010 roku), tylko, jak się zerka na mapy, nie wszystko jest OK , zamilknę, bo na forum można moczyć dowolnie, w realu już niestety nie

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamieszkać w Bieszczadach - dyskusja
    Przez dorota z krakowa w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 126
    Ostatni post / autor: 20-01-2017, 11:12
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-03-2014, 11:02
  3. Lokalizacja X KIMBu- dyskusja
    Przez Piskal w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 15-01-2011, 20:44
  4. 2000 użytkowników!
    Przez Polej w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-08-2006, 22:24
  5. O naturze wilka .....cd
    Przez marekm w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-06-2002, 19:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •