Strona 1 z 9 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 87

Wątek: Brenzberg

  1. #1

    Domyślnie Brenzberg

    Cytat Zamieszczone przez Henek Zobacz posta
    Jest tam jeszcze parę tematów do wyhaczenia
    np. przysiółek Brenzberg, którego nazwa jednoznacznie kojarzy się z niemieckim (jóżefińskim) osdnictwem,
    a który to na mapie Krukara stał się szczytem na sąsiednim paśmie.
    p.s. dla jasności : Brenzberg leżał w połowie drogi pomiędzy Mucznem a Dźwiniaczem.
    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Brenzberg to była nazwa gajówki,można jeszcze w terenie znaleźć ślady.
    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    Tylko uważajcie, bo można wpaść do pozostałości studni. Nie zauważyłem jej kiedyś.
    pozdrawiam
    Gdzie właściwie stała ta gajówka?

    We wrześniu w drodze z Mucznego do Dydiowej próbowaliśmy przejść przez to miejsce, ale czas nie pozwolił nam odnalezienie śladów gajówki. Na załączonych obrazkach widać początek naszej wędrówki na tle map Compassu i Ruthenusa.

    Brenzberg na tych mapach pokazany jest w rożnych miejscach. Chcę się tam znowu wybrać w maju. Której mapie mam wierzyć?
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Andrzeju, zamawiam miejsce na tę wycieczkę!

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Ciekawa sprawa. Może obie lokalizacje są prawidłowe ?

  4. #4
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Generalnie druga mapa.Gajówka była tam gdzie na drugiej mapie jest zachodni koniec polany z nazwą.
    Pozdrav

  5. #5
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Na mapie Ruthenusa zwróć uwagę na ślad gps i stokówkę po drugiej stronie Jeleniowatego. Jest przesunięcie w lewą stronę, więc Don może rzeczywiście ma rację. Brenzberg jest na tej polance, na którą poszliśmy z SB, wy czekaliście, dlatego nie ma śladu gps.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Na mapie Ruthenusa zwróć uwagę na ślad gps i stokówkę po drugiej stronie Jeleniowatego. Jest przesunięcie w lewą stronę, więc Don może rzeczywiście ma rację. Brenzberg jest na tej polance, na którą poszliśmy z SB, wy czekaliście, dlatego nie ma śladu gps.
    W nowym numerze Bieszczadów jest artykuł o Branzbergu.

  7. #7
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Generalnie druga mapa.Gajówka była tam gdzie na drugiej mapie jest zachodni koniec polany z nazwą.
    Chyba tam jest studnia
    pozdrawiam
    bertrand236

  8. #8

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    Pozwolę sobie zacytować wypowiedź uczestnika naszej wrześniowej wyprawy.
    Andrzeju, Piskal twierdził, że miejsce po b. leśniczówce minęliśmy wtedy, gdy się na tym zalesionym szczycie rozdzieliliśmy - ja szedłem wtedy z Piskalem nieco bardziej na prawo od reszty grupy, w której Ty byłeś. Ale Piskal stwierdził to już post factum, na podstawie późniejszych badań kartograficznych, jakie wykonał z Wojtkiem Myśliwcem.
    Ja wtedy, i owszem, pamiętam, że przechodziliśmy z Piskalem przez jakąś niewielką polanę. Ale żadnych pozostałości po leśniczówce tam nie zauważyliśmy. Zresztą nie rozglądaliśmy się dokładnie.

    Czy potrafisz odtworzyć na zaznaczonej na mapie trasie naszej wędrówki to miejsce, w którym - w trakcie przedzierania się przez las, łażenia zanikającymi ścieżkami, itp. - ja z Piskalem odbiłem nieco w prawo i szliśmy skrajem polany, a Ty z resztą grupy szedłeś lasem obok?
    Jeśli tak, to spróbuj następnie porównać to miejsce z lokalizacją Brenzbergu na mapie.
    Sam jestem b. ciekaw, bo w końcu nie wiem, czy byłem w tym Brenzbergu, czy też nie.
    Trudno mi powiedzieć, którędy szliście. Na mapie GPS Maniaka jest jeszcze ślad GPSowy, który prowadzi do większej polany. Zaznaczyłem tam punkt "Brenzberg bis" według informacji Browara. Punkt "Brenzberg" wzięty jest z mapy Compassu.

    Trzeba tam po prostu iść i szukać.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    uwielbiam takie tematy - zupełnie jak dylematy gdzie jest główne źródło Sanu ?
    Taka mikrohistoria jest i ważna, i ciekawa.
    A co piszą o Brenzbergu "Bieszczady" ?
    pozdrówka :-)

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Brenzberg

    A co piszą o Brenzbergu "Bieszczady" ?
    Całkiem sporo. Autorem artykułu jest Antoni Derwich. Na czterech stronach opisuje z wieloma szczegółami tą historię. Tragedia wydarzyła się kilka dni po masakrze w Baligrodzie (może jakiś związek jest) 16 sierpnia 1944 r. Zginęło tam 74 (75) osób. Całe rodziny: kobiety, dzieci.... byli to uchodźcy z nadsańskich wiosek. W tym mi.: pracownicy kolei, urzędnicy, kapłani prawdopodobnie pochodzenia polskiego. Leśniczówka należała do rodziny Królów. Napadu i mordu dokonała sotnia Burłaki.
    W artykule zdjęcia tablicy jaka będzie znajdowała się na kulminacji 869 Jeleniowatego (nie wiem dlaczego nie w miejscu leśniczówki...?) i szkic projektu pomnika. Jeśli chodzi o źródła to głównie w oparciu o relacje Alojzego W., ale jest też odnośnik do protokołu przesłuchania W. Szczygielskiego "Burłaka" źródło IPN.
    A co znalazłem ja w mojej biblioteczce...?
    Biblia tematu: "Tak było w Bieszczadach" G. Motyka:
    ...74 osób w Mucznem.
    Tyle informacji o największym mordzie na Polakach w Bieszczadach str. 157
    O mordzie podobnym tyle że dokonanym przez Wojsko Polskie w Zawadce Morochowskiej w tej samej książce jest 3 strony 307-309 plus wspominki na stronach 290 i 480.
    Pozostawiam to bez komentarza i idę dalej.
    U znienawidzonego przez Motykę Żurka (UPA w Bieszczadach) na stronie 32 spotykamy nieco dłuższą notatkę na ten temat z cytatem z A. Potockiego ("Bieszczadzkie losy"), plus relacją Alfreda Steinharda (chyba chodziło tego samego....?) z książki "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim" Siekierki, Komańskiego, Bulzackiego.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Brenzberg, Kudriawyński Wierch - czy można?
    Przez Dzikie Dzieci w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-07-2013, 14:02

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •