Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

  1. #1
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Witam.. podrzucam trochę przydatnych informacji ze strony Cohabitat.net na temat uprawy warzyw i owoców domowym sposobem, np. na balkonie czy w piwnicy.. Polecam artykuł w całości tutaj : http://cohabitat.net/perma-info.html

    ..a tutaj wycinek z forum cohabitatu - post COBI

    Hej. Wszystko możesz uprawiać na parapecie. Ja podam przykład mojego balkonu, ale wzorce można przenosić do wnętrza na parapet. Na balkonie obecnie uprawiam:
    pomidory
    kalafiora
    mięte
    avocado (zaczęło kwitnąć, więc pewnie będą owoce)
    papaje
    granat (jeszcze nie doczekałem sie owoców)
    poziomki
    winogrono
    czosnek
    paprykę
    nasturcję (kwiaty i liście jadalne)

    Oprócz tego mam 2 zbiorniki po 200 l. W jednym hoduje karasie (takie ryby) zanieczyszczona woda z hodowli przepływa do drugiego zbiornika i tam jest oczyszczana przez rzęse wodną. Rzęsa wodna stanowi pożywienie dla ryb + do tego rozwielitka, która rozwinęła się samorzutnie i ogranicza rozwój glonów. W tym drugim zbiorniku uprawiam też hydroponicznie sadzonkę morwy, w tym roku są już pierwsze owoce. Oprócz tego w zbiorniku znajduje się pragment konaru dzikiego bzu, na którym rozwijają się grzyby (ucho bzowe) te wykorzystywane w chińskiej kuchni. Na powierzchni wody, pływa sobie hiacynt wodny, też roślina jadalna. To samo można uprawiać na parapecie, oczywiście nie uwzględniam zbiorników po 200 l. Ale małe akwarium z hiacyntem? Wkrótce zrobie kilka fotek mojego systemu balkonowej Permakultury
    Jeszcze słów kilka o nawozach jakie stosuje do utrzymania systemu. Zbiorniki zasilane są tzw. szarą wodą (jest to woda po myciu i zmywaniu naczyń) sama zawiera detergenty ulegające biodegradacji. Zaznacze, że detergenty są źródłem fosforu i azotu. Dodatkowo od czasu do czasu zasilam system moczem (doskonałe źródło azotu, potasu itp.) tak samo z doniczkami. Woda ze zbiorników służy do podlewania. W każdej doniczce żyją dżdżownice a kilka razy w roku dosypuje własnego kompostu. Kompost robie w piwnicy w 200l beczkach. Wrzucam tam słomę, nawóz zwierzęcy (jak mam) liście, trawę i resztki z kuchni (za wyjątkiem mięsa, nabiału bo tego kompostowac nie wolno) wszystko robią za mnie dżdżownice. Efekt jest podwójny, ponieważ mam własny kompost, a dodatkowo ze zbiornika odcieka tzw. herbatka kompostowa, czyli płynny biohumus. Z węglem też się bawiłem, ale nie mam go we wszystkich doniczkach. Trzeba pamiętać, żeby węgiel namoczyć przez 2 tygodnie w moczu, bo inaczej zaabsorbuje wszystkie nawozy z ziemi w doniczce.
    Jeszcze jedna sugestia W zeszłym roku w zbiorniku filtrującym uprawiałem dwie super rośliny. Jedną była pałka wodna (Typha latifolia), ma jadalne kłącza, liście, kwiatostany, nasiona. Drugą była kotewka wodna (Trapa natans) produkująca jadalne nasiona. W czasie zimy przenosze zbiorniki do domu i na nich uprawiam hydroponicznie sałatę na pływającej, styropianowej platformie. Rozwiązań jest mnóstwo, najlepsze efekty dają jednak pomidory, papryka, czosnek, sałata i zioła. Zapomniałem wspomnieć o jeszcze dwóch ciekawych roślinach, jedną jest topinambur czyli słonecznik bulwiasty (jadalne bulwy, lecznicze liście, ładne kwiaty). Jest jeszcze imbir, który kupiłem w teskaczu jako świeże bulwy, wsadziłem do doniczki i teraz pięknie rośnie. Ma super zapach no i te korzenie do uzytku kulinarnego.
    źródło: http://forum.cohabitat.net/showthrea...d=3857#pid3857 w wątku również ciekawe patenty z ziemniakami w beczce.. polecam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Xiro
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    261

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    A tu coś też z tej grupy pomysłów: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,8...y_i_gliny.html

  3. #3
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    Witam.. podrzucam trochę przydatnych informacji ze strony Cohabitat.net na temat uprawy warzyw i owoców domowym sposobem, np. na balkonie czy w piwnicy...w wątku również ciekawe patenty z ziemniakami w beczce.. polecam
    Stachu,Ty głodny jesteś?? Przywieziem ci troszkę żarcia - powiedz tylko słowo,a będzie napełniony bebech Twój
    Pozdrav

  4. #4
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Stachu,Ty głodny jesteś?? Przywieziem ci troszkę żarcia - powiedz tylko słowo,a będzie napełniony bebech Twój
    ..no jasne.. marcepany mi przywieźcie... i ornudle

  5. #5
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    .ornudle
    Co to takiego?:O
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  6. #6
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Cytat Zamieszczone przez Xiro Zobacz posta
    A tu coś też z tej grupy pomysłów: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,8...y_i_gliny.html
    No tak...nieoceniona wybgazeta...:D
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  7. #7
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    Witam.. podrzucam trochę przydatnych informacji ze strony Cohabitat.net
    Taki fragment tam znalazłem- '...Dodatkowo od czasu do czasu zasilam system moczem (doskonałe źródło azotu, potasu itp.) tak samo z doniczkami.'

    Super avocado z tego będą, naprawdę:D A swoją drogą, czy ten ktoś miewa czasem gości? Chyba już nie...
    D.
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  8. #8
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    ornudle?.... dosyć egzotyczna potrawa z zachodniego Podkarpacia... dwa jaja i ch... w pudle... :P
    Ja też stosuje mocz przy nawożeniu warzyw... efekty pierwsza klasa... nie widzę w tym nic odpychającego...

    Tutaj więcej informacji i filmik... dla zainteresowanych MOCZEM jako NAWOZEM!

  9. #9

    Domyślnie Odp: domowa uprawa warzyw w mieście - permakultura - patenty

    Ja planuję już o kilku lat mieć zdrowe warzywa na balkonie (...) Zamierzam zacząć od pomidorków :)
    Ostatnio edytowane przez Marcowy ; 02-06-2015 o 16:25 Powód: wycięto link z przyległościami

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Na szczęście
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-04-2010, 22:59
  2. Przejście w Roztokach
    Przez człowiek z lasu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-09-2006, 13:22
  3. Kamera w Mieście Marzeń
    Przez ~~misiek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-08-2005, 11:10
  4. To się w głowie nie mieści
    Przez asiczka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-12-2003, 17:35
  5. Jesteście żałośni
    Przez frecio w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-09-2002, 23:06

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •