Strona 1 z 9 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 95

Wątek: Jaskinie

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie Jaskinie

    Od lat jestem miłośnikiem Bieszczad, ale nic nie wiem na temat jaskin
    w tym zakątku Polski /wprawdzie to nie Jura ale zawsze cos / -więc jesli masz jakieś ciekawe informacjie, fotki opisy to bylbym wdzięczny .

  2. #2

    Domyślnie Re: jaskinie

    Hej

    O ile w miedzyczasie nie odkryto jakis nowych (albo ja o ktorys nie wiem) to znam 3 miejsca, gdzie znajduja sie cieczary (to chyba trafniejsze okreslenie niz jaskienie, bo takowych w Bieszczadach nie ma).

    1. okolice mchawy (dowiedzialem sie o tym miejscu 3 dni temu i nie mam jeszcze blizszych informacji)

    2. Rabe k/Baligrodu - napzreciwko sciezki dydaktycznej prowadzacej na rezerwat Goloborze (naprzeciwko mostka - ujawnilo ja osuwisko 2-3 lata temu i jest to stare wyrobisko, a moze sztolnia?)

    3. polnocne stoki Pol. Carynskiej

    Wszystkie te 3 miejsca rczaje kojarza sie z 'dziura w ziemi' i nie sa to jakies spektakularne miejsca, raczej zaszyte w krzaczorach, ale tajemnicze...

    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  3. #3

    Domyślnie Re: jaskinie

    >>3. polnocne stoki Pol. Carynskiej

    Dodam tylko, że dokładnie jest to na północ od Nasiczniańskiej Przełęczy, na wschodnich stokach wzgórza 842. Wybierałem się tam tego lata, jednak zabrakło czasu - zamierzam to nadrobic nastepnym razem. Rozmawiałem na temat z miejscowymi. Jedna z tych "jaskiń" to w zasadzie dziura w ziemi - ok. 6-8m głębokości. Druga jest podobno znacznie głębsza, jednak tu nie udało mi sie uzyskac jednoznacznej odpowiedzi.


  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Re: jaskinie

    Witam,
    ciekawe, iż ktoś kto się biesem zwie nic nie wie o bieszczadzkich pieczarach... Gdyż to owe istoty nie raz z owych miejsc korzystały, zwłasza w długie jesienne słoty.

    Jak to ludzie dawniej wspominali w swoich bajendach, najsławniejszą jaskinią w tej części Karpatów była ta - położona na Opołonku. Od ukraińskiej strony jest w Skale Dobosza specjalne wejście, które otwiera się raz do roku. A mianowicie, gdy w dzień Zmartwychwstania Pańskiego odezwą się dzwony. Warto poszukać tej jaskini, gdyż najsławniejszy z karpackich zbójników, orzeł nad orłami - jak zwali go kamraci, ukrył tam większąść swoich łupów. Są tylko trzy utrudnienia ;-) : problem granic państwowych, sprawa BdPN i konieczność bycia bez jednego grzechu i myśli nijakiej złośliwej. Gdy sie człowiek z tym upora, musi szybko wejść do jaskini i wziąść tyle złota ile mogą pomieścić jego dłonie oraz wyjść przed wybrzmieniem ostatniego tonu dzwonów wielkanocnych.
    Siedemdzięsiąt trzy lata temu owej jaskini poszukiwał z dziećmi ze szkoły w Siankach sam marszałek Piłsudski.

    Na zboczach Halicza było kiedyś wiele piwniczi, wykutych przez ludzi albo przez biesy, które latem slużyły pasterzą pilnującym stad pasących się na zboczach gór a jesienią i zimą zbójcom ukrywającym się przed smolnikami. Od czasu do czasu, gdy noga ludzka nie zaszła w te rejony i biesy korzystaly z tych pieczar w dzień nie pogody, urządzając sobie dzikie uczty na złotych zastawach pozostawianych przez druhów Dobosza. A i nie jeden zasny węgrzyn się tam znalazł dla poprawienia humoru. Jednak odnaleźć będzie je trudno, bowiem jednego roku, wojska tropiące doboszowych kompanów, wysadziły w powietrze piwniczi - z wściekłości spowodowanej swoją kolejną porażką. Ale jak to się mówi: dla chcącego nic trudnego!

    i jeszcze zagadka, która z gór nosiła kiedyś miano: Kostkowej Góry, a teraz nie ma wcale swojej nazwy? Na jej południowo- zachodnim zboczu znajduję się jaskinia.

    Pozdrawiam Aleksandra
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Re: jaskinie

    Witaj Pasta!

    Ponieważ nie masz jak na razie odpowiedzi konkretnej na swojego posta (co jest już chyba normalne na tym forum), odpowiem Ci krótko - w Bieszczadach nie ma i nie będzie jaskiń!! O pieczarach także możesz pomarzyć. Nie te skały i nie ta epoka powstania górotworu "bieszczadzkiego".
    Ściemnianie (od razu sorki bo jesteście cholernie przewrażliwieni) na temat dziur w ziemi jest fajne. Na takie cuś można trafić w Bieszczadach w wielu miejscach (czasem są to doły wykopane dla konkretnego zadania na terenie starych baz studenckich - więc uwaga!).
    I trochę swoich 5 groszy:
    Rabe to akuratnie osuwisko ciekawe z całkiem innego powodu Panie Stachu. Dziur w ziemi jest od zaje...ania i nie trzeba jechać w Bieszczady, aby je zobaczyć. Ale można obejść ciekawy rezerwat, a na odpoczynek zafundować sobie akuratnie na tym osuwisku i tym powyżej poszukiwania kryształu górskiego - ciekawe no nie. A okazy nawet nawet. Zmęczona kobitka posiedzi sobie nad prześlicznym w tym miejscu potokiem i poobserwuje dosyć oryginalne zwierzątka jak na ten rejon. Przy okazji można zajrzeć do tej dziury - jaskini. Tylko po co?
    Piotrze! nic nie straciłeś nie zaglądając na stoki Caryńskiej - byłem tam tego roku dla ciekawości i na tym można by zakończyć.
    Aleksandro! pięknie piszesz, ale czy o to chodziło Waszemu gościowi na forum?

    Jak już wspomniałem, nie lubicie odpowiadać konkretnie (a wiem, że sporo z Was może to zrobić z powodu swego doświadczenia) na posty. Mam wrażenie, że nawet dokładnie nie czytacie ich. Poza olewania kogoś i ignorowania problemu zgłaszanego przez niego przesłania Wam całą resztę. Dlaczego? Pewnie większość ludzi traktujecie podobnie w życiu. Obym się mylił...

    Ponieważ jest to mój ostatni post na tym forum, pragnę Wam życzyć Bieszczadów z Waszych własnych marzeń i wspomnień zachowanych dla Waszych dzieci i wnuków. A poza tym pogody ducha i trochę więcej wytrwałości w próbach zrozumienia tego co mówią lub piszą inni.


    P.s.
    "ludziki" mający w zwyczaju wskoczyć na chwilę w temat i pokazać swoją ogromną inteligencję w postaci posta typu "spadaj..." - dajcie sobie spokój. I tak tego nie zrozumiecie!


    Szczęścia i zielonych Bieszczadów

    życzę


  6. #6

    Domyślnie Re: jaskinie

    Michale - poprzednie odpowiedzi były tak samo konkretne jak Twoje i nikt tu nikogo nie lekceważy, ani zbywa. To błędne odczucie. Zreszta napisałeś prawie to samo - Stach wyraźnie zaznaczył, że w Bieszczadach nie ma jaskiń, ja równiez wziąłem to słowo w cudzysłów. Ponieważ pytający wspomniał o Jurze, gdzie jaskiń nie brakuje,nalezy założyć, że wiele z nich zwiedził i przynajmniej co nie co w temacie się orientuje. Nie znamy preferencji pytającego - być może wie jakiego typu są "jaskinie" w Bieszczadach i z jakiego powodu, ale pomimo to chciałby je zobaczyc przy okazji pobytu tutaj. Dlatego nie sądzę aby te odpowiedzi były zbyt ogólnikowe - odpowiedź w zasadzie uzyskał - na miare pytania.


  7. #7

    Domyślnie Re: jaskinie

    Święta racja Piotrze. Mieszkam na Jurze, znam ich dużo i mogę powiedzieć, że jaskinie dzielimy na dwie grupy: jaskinie i schroniska. Jaskinie zaś na te o rozwinięciu pionowym (trudniejsze) i o rozwinięciu poziomym (łatwiejsze w eksploracji i nie wymagające specjalistycznego sprzętu). Schroniska to nisze skalne, ew komory bez rozwiniętych ciągów, dochodzące do kilkunastu metrów. Bieszczadzkie "jaskinie" zaliczyłbym raczej do grupy schronisk, nie przekraczających kilku-kilkunastu metrów. Nie można powiedzieć, że ich nie warto zobaczyć. Dla konesera każde nowe doświadczenie jest ważne. Jest to po prostu inny typ. Inna jest "Śnieżna", inna "Jaskinia Raj" a jeszcze inne są jaskinie "gipsowe". Dla wtajemniczonych mogę powiedzieć jeszcze o "Dziurach" w Chryszczatej.


  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie

    Stachu Witaj poszukuje jaskin na trenie bieszczad . na forum wygrzebalem twoj post z 2002 roku nt szczeliny czynory w Mchawie mozesz mi opisac jak trafic do niej ??
    bede wdzieczy bardzo Wojciech Wojtaszek

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Dobrze Lupino że przypomniałeś nieco o klasyfikacji obiektów jaskiniowych.
    Dodam jeszcze że jest to klasyfikacja wyłącznie umowna.
    Na Jurze o jaskini mówimy gdy obiet jaskiniowy ma od 40m długości (liczonej wzdłuż osi ciągu, czyli też w pionie). Poniżej 40 m to wspomniane schroniska.
    W Tatrach o jaskini mówimy gdy obiekt jaskiniowy ma od 100m długości. Poniżej 100 m to traktuje się jako schroniska.
    W Bieszczadach... tu zbyt mało obiektów aby jeszcze przyjmowac jakąś umowną granicę pomiędzy jaskinią a schroniskiem, ale ze wzgl na małą liczbę tych obiektów napewno by to była znacznie mniejsza wartość niż na Jurze.
    Natomiast za obiekt jaskiniowy (schronisko) uznaje się każdą naturalną próżnię (zasłoniętą od góry) w której może schronić się człowiek - czyli nawet większy załom skalny, byleby powstały naturalnie (nawet w innych procesach niż krasowe).
    pozdrawiam
    malo :wink:

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie

    Panowie zapraszam do podrecznika geografi i gologi rozdzial o jaskiniach pseudokrasowych w gorotowrze fliszowm, tam macie klasyfikacjie i specyfikacje jaskin.
    jasknie krasowe to nie sa jaskinie psedokrasowe skaracajac.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jaskinie Beskidu Niskiego
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-03-2012, 18:03
  2. jaskinie na jurze
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-03-2007, 16:27
  3. Jaskinie i najwyzsze szczytki bieszczad
    Przez amelka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-06-2005, 10:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •