Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 67

Wątek: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

  1. #51
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

  2. #52

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    "Dzika" eksploatacja archeologiczna Bieszczadów i innych miejsc Polski może wkrótce doprowadzić do sytuacji, że przebieg bitew będzie nie do odtworzenia. Nie jest to wcale takie fajne. Fachowcy twierdzą, że wystarczy jeszcze 5 lat takiej wolnoamerykanki.

    Jeśli chodzi o Chryszczatą - wspinałem się tam kiedyś w nocy od Jeziorek Duszatyńskich, a potem nocowałem na wierzchołku (no, nie na samym, schowałem się za grzbiet dla ochrony przed wiatrem). Nic się nie działo, tylko mysza jakaś biegała i prawdopodobnie borsuk. Dodam, że okopy były tuż obok.

    Te głosy walki "armii duchów" i w ogóle odtwarzanie się foniczne wydarzeń z przeszłości próbuje się tłumaczyć w taki sposób, że w pewnych ściśle określonych warunkach przyrodniczych (m. in. wysoka wilgotność) głosy jakby nagrywają się, a potem znów w pewnych warunkach odtwarzają. Niestety, wciąż jeszcze nie został wyjaśniony mechanizm tego zjawiska, ale nie należy go raczej mylić z prawdziwymi duchami.

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Patryja...jeden wielki smętarz...
    Miejscowi Łemkowie opowiadali, że "Patryja trupami była zawalona".

    Natomiast kiedyś w Bieszczadach, gdy schodziłem nocą z Przełęczy nad Roztokami na słowacką stronę, słyszałem w lesie taki dźwięk, jakby ktoś przybijał gwoździami blachę. Myślałem, że dotarłem do miejsca, gdzie natrafię na jakichś ludzi, ale okazało się, że naokoło była tylko głucha puszcza.
    Ostatnio edytowane przez Samotny Włóczykij ; 26-05-2011 o 12:58

  3. #53
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Samotny Włóczykij Zobacz posta
    "Dzika" eksploatacja archeologiczna Bieszczadów i innych miejsc Polski może wkrótce doprowadzić do sytuacji, że przebieg bitew będzie nie do odtworzenia. Nie jest to wcale takie fajne. Fachowcy twierdzą, że wystarczy jeszcze 5 lat takiej wolnoamerykanki.
    .
    może coś dokładniej ? jakieś linki do tych fachowców ......he , he przebieg bitew ......... po czym ma być do odtworzenia ??? nie rozumiem wypowiedzi kolegi .....
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  4. #54
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez batmanek Zobacz posta
    może coś dokładniej ? jakieś linki do tych fachowców ......he , he przebieg bitew ......... po czym ma być do odtworzenia ??? nie rozumiem wypowiedzi kolegi .....
    że tak to określe z natury !!

    Nie widziałem tych wypowiedzi, i nie za bardzo mogę domyśleć sie argumentów jakimi kierują się ci fachowcy.

    Ale z nautry można prześledzić nie tyle co przebieg bitwy co umocnienia, stacjonowanie itp. Do tego służą okopy, naturalne przeszkody, schrony i bunkry, leje po granatach/bombach itp. - na takich podstawach można określić mniej więcej linię ataku i obrony. W sumie aby znaleźć takie miejsca trzeba zajrzeć do map szczabowych, pamiętników i innych źródeł pisanych

    Co do "eksploatacji" ludzi ? hmmm od pierwszej w.ś. minęło lat wiele i wciąż widoczne są ślady okopów itp choć nie są może tak dokładnie widoczne jak w 1918 ale to raczej nie kwestia ludzi a natury !!
    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

  5. #55

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Artykuł, w którym była mowa o tych pięciu latach, był cytowany kiedyś na forum rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej "Halla", ale mam średnią chęć w tej chwili go szukać.

    Słyszeliście kiedyś o odtworzeniu przebiegu słynnej bitwy pod Wounded Knee, podczas której Indianie wybili do nogi żołnierzy gen. Custera? Odtworzono ją na podstawie odnajdywanych w trakcie wykopalisk łusek po nabojach, pokazujących, jak cofali się pojedynczy żołnierze. Wnioski okazały się trochę inne niż oficjalna wersja, a prawda - mniej bohaterska, niż dotąd uważano. Oczywiście, było to możliwe wyłącznie dzięki temu, że po polu bitwy nie grasowali wcześniej poszukiwacze rozrywki lub pieniędzy z wykrywaczami metalu.

    Źródła pisane nie mówią wszystkiego - a często fałszują rzeczywistość, nieraz nawet z premedytacją.
    Ostatnio edytowane przez Samotny Włóczykij ; 27-05-2011 o 09:39

  6. #56
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Biały 13 Zobacz posta

    Ale z nautry można prześledzić nie tyle co przebieg bitwy co umocnienia, stacjonowanie itp. Do tego służą okopy, naturalne przeszkody, schrony i bunkry,!
    Każda górka w biesach jest mniej lub bardziej zryta okopami. Lecz pewnie z 70% było tylko wykopanych i nic się tam nie działo .
    Co do wykopalisk z I WŚ to pewnie w tym tysiącleciu jeszcze archeologia się tym nie zainteresuje
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  7. #57
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Samotny Włóczykij Zobacz posta
    Źródła pisane nie mówią wszystkiego - a często fałszują rzeczywistość, nieraz nawet z premedytacją.
    Dlatego każdy historyk od pierwszego roku studiów musi wiedzieć jak przeprowadzić odpowiednią krytykę źródła. Napisałeś coś tak oczywistego jak to że 2+2=4 ... Wracając więc do tematu - można na podstawie źródeł pisanych oraz przy pomocy warunków naturalnych i pozostałości (próby) odtworzenia bitwy/ starcia ... ale same okopy z siebie i to co znajdziesz w ziemi nie da ci obrazu tego jak to wyglądało, nie mówiąc już o tym że bez źródła pisanego nie wiedziałbyś o tym że coś takiego miało miejsce !!
    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

  8. #58

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Mała poprawka. Custer i jego żołnierzy zostali wybici po Little Big Horn. Wounded Knee to masakra Dakotów.

  9. #59

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Racja, Dacik, przejęzyczenie.
    Biały, ale ja wcale nie twierdzę, że źródła archeologiczne są lepsze od pisanych. Tylko dla większej precyzji konieczne jest zachowanie tych pierwszych.
    Ostatnio edytowane przez Samotny Włóczykij ; 16-06-2011 o 21:09

  10. #60
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    chodzi nam o to samo.
    Aby pełniej spojrzeć na przeszłość to do podstawowego źródła jakim jest źródło pisane potrzebujemy pomocniczych źródeł takich jak odkrycia archeologiczne.
    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 749
    Ostatni post / autor: 22-06-2016, 23:30
  2. Pogórze Kaczawskie- na zboczach góry Polom i Miłek
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-02-2016, 14:07
  3. Obelisk UPA w okolicy Chryszczatej
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-04-2009, 12:11
  4. Żubracze - cmentarz widmo?
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-02-2006, 20:39
  5. Cmentarz na Chryszczatej
    Przez bertrand236 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 09-01-2005, 21:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •