Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
ale ciekawi mnie skąd na Mazurach podobna zabudowa wokół jakiegoś tam placo-ryneczku. Gdzie Galicja, a gdzie Prusy Wschodnie.
Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
Może rozwiązaniem jest kto był tu i tam osadnikami?
Osadnicy raczej ci sami nie byli ale na pewno korzystali z tego samego „know-how”przy lokacji miasta – tj. z prawa magdeburskiego (tak, tak już przed wiekami objawił się niezwykły zmysł naszych zachodnich sąsiadów do porządkowania wszystkiego – również dziedzinie lokacji miast – z czego skwapliwie korzystali ówcześni mieszkańcy tej części Europy). Żeby się w szczegóły nie wdawać – większość miast w Polsce i tej części Europy lokowana była wg tego prawa (później powstały również lokalne odmiany – średzkie, chełmińskie w Polsce) i dlatego większość miast i miasteczek mających swoje źródła począwszy od XIII wieku (lokowano wtedy bardzo dużo miast) wygląda podobnie – rynek kwadratowy lub prostokątny, z każdego rogu rynku dwie prostopadłe do siebie ulice. Inny typ zabudowy można zobaczyć np. w Gdańsku – on był lokowany na prawie lubeckim, podobnie jak inne miasta hanzeatyckie – zamiast kwadratowego rynku – długa i szeroka ulica spełniająca te same zadania co rynek.
To tak w baaardzo ogólnym zarysie przyczyna tego, że Krysia może zobaczyć miasteczko na Warmii, czy w Prusach Wschodnich jakby żywcem przekalkowane np. z Galicji