Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    A jak taki jeleń głupi ma taaakie rogi, to nie pożyje, choć jego mięso jest już niejadalne.
    Długi
    Czyli sie potwierdza.
    Nieco w wątku: prawda li to- że mając "papiery myśliwego" można wykupywać mięso ze skupu- po cenie skupu? Dla mnie idealne rozwiązanie. Brak cyrku z bronią, za to talerz z dobrym jadłem.
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar edytadt
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    las
    Postów
    61

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    To znam. Jeżeli Edyto znasz innych myśliwych, to masz dobrych znajomych. Ja takich nie spotkałem, a stan populacji jeleni wskazuje, że większość myśliwych to koledzy moich znajomych.

    Tak, ja widocznie znam innych, a jest ich wielu:)

    Co do liczebności teraz, a wcześniejszej z lat np. 80, to zmieniła się ona chyba nie tylko z powodu polowań... W tamtych latach nie było tłumów turystów, pokoi do wynajęcia co parę metrów i grodzeń, bo przecież zwierzyna się PŁOSZY... i to nie tylko jelenie... a to chyba też wpływa na tzw. "dobór naturalny".

    Tak jak niektórzy mówią... że dzika przyroda się niszczy... a niszczy się od "każdego kroku zrobionego wgłąb niej", więc trzeba by było, czy to na terenie Bieszczad, czy na innym dowolnym terenie wysiedlić ludzi i zrobić PN i nałożeniem ścisłej ochrony i zakazem wstępu kogokolwiek jak się to robi np. w BdPN, czy innym, zamykając fragmenty szlaków, w celu odtworzenia się szaty.

    Ja nie jestem wielkim pasjonatem i obrońcą myśliwych i łowiectwa, ale nie lubię jak się wini jednych za wszystko... bo od jelenia doszło do zniszczenia całego środowiska przyrodniczego Bieszczad.
    :mrgreen::grin:

  3. #23

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    To nie prawda, że jeleni jest w Bieszczadach "mnóstwo".
    Jest ich mnóstwo, wiadomo mi o statystykach, które prowadzą koła łowieckie, oraz służby leśne. Jeleni (bo o nich teraz piszę) jest akurat w sam raz i jeszcze trochę. Ciężko mi operować liczbami, ale myślę, że taka informacja byłaby możliwa do uzyskania.

    Po drugie oczywiste jest to, że natura radzi sobie wyśmienicie z selekcją zwierząt. Jest jedno "ale". Istnieją zaburzenia w optymalnej ilości fauny na danym obszarze spowodowane ekspansją człowieka. Tak więc odstrzał, przesiedlanie czy wdrażanie (ponowne bądź nie) pewnych populacji jest nieunikniony.

    W latach 80 na Krywem widywałem po 40 łań.
    Pięć lat temu nie uświadczyłbyś na moim terenie ani jednego zająca. Dziś jest ich tyle, że ludzie stosują najrozmaitsze sposoby przeganiania ich ze swoich upraw. Wydaje mi się, że stwierdzenia "kiedyś było więcej" są przesadzone i nie odzwierciedlają faktycznego stanu rzeczy. Zauważ, że zwierzęta, które są płoszone pielgrzymkami turystów zmuszone są zaszywać się w trudno dostępnych i nieuczęszczanych przez ludzi lasach. Co nie znaczy, że ich nie ma.
    I znów, przydałyby się jakieś konkretne dane :/

  4. #24
    Kacper 09
    Guest

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Kiedys to bylo łowiectwo i tradycja. Teraz to już komercja. Dewizowi myśliwi płaca i sobie strzelają.Taki sport dla dla burżujów....Przykre ..

  5. #25
    Bieszczadnik Awatar iaa
    Na forum od
    09.2008
    Rodem z
    Podkarpacie
    Postów
    465

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    W ciekawej książce Edwarda Marszałka "Las pełen zwierza" Ruthenus 2009 autor pisze: "Nadleśnictwa zarabiają na polowaniach setki tysięcy złotych rocznie. pieniądze w całości wracają do łowisk na zagospodarowanie poletek łowieckich i zimowe dokarmianie zwierzyny. Coroczne polowania pozwalają zachować właściwą strukturę płci u jelenia oraz takową jego liczebność, która nie zagraża trwałości lasu. Działania w obszarze łowiectwa to jednocześnie działania na rzecz ochrony przyrody w rozumieniu całego ekosystemu. przecież utrzymywanie wysokich stanów jelenia sprzyja ochronie wilka i niedźwiedzia, dla których jeleń stanowi podstawowy żer." Dla niedźwiedzia też? Hmm.

  6. #26
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt tej sprawy... Ci co mają styczność z środowiskiem łowieckim być może potwierdzą moje uogólnienia... Słyszałem o takiej teorii że zwierzęta które przed śmiercią się boją i zostaną zabite nie od jednego strzału tylko od większej ilości, wydzielają toksynę, która po spożyciu przez człowieka prowadzi w jakimś tam okresie czasu do śmierci smakosza takiego mięsa. Zauważa się (przynajmniej w naszym regionie) że nasi myśliwi nie żyją za długo, a choroby krążenia i nowotwory to częste zjawisko. Nie mówię już o nadwadze i cukrzycy bo to trend cywilizacyjny, ale nim spodobają wam się trofea popatrzcie jakie prawdziwki na te trofea polują.


    Wszystkim tradycjonalistą życzę smacznego

  7. #27
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    ...wydaje mi się że natura jest na tyle sprytna że sama sobie poradzi z populacją... uważam że tzw. gospodarka łowiecka to jedna wielka bzdura...i jakoś nie mam ochoty argumentować tego tematu, to coś jak rozmowy po pijaku o Bogu...
    kiedyś polecałem reportaż o badaniu niedźwiedzia brunatnego w Bieszczadach, owszem jako reportaż fajnie napisany.. cel szczytny? między innymi udowodnić że dokarmianie to błąd... jednak po wgłębieniu się w temat okazuje się że to tylko karmienie ego i walka o czyjś tytuł naukowy...

    Zwierzęta które się przed śmiercią boją wydzielają toksynę... owszem... a czy widzieliście rozładunek w rzeźni?
    Często jeżdżąc po okolicach... konie zaczynały rżeć i nie chciały wjechać do wsi w której właśnie było świniobicie.. taki potężny ładunek energii się unosi że co wrażliwsze stworzenia reagują...

    również życzę smacznego wszystkim pochłaniaczom marketowych szyneczek

  8. #28
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba Zobacz posta
    ludzie mówio, że takie mięso byka jest z powodu przesycenia hormonami niejadalne... czyli polowanie na byki okazuje się typowym przedłużaniem sobie fjuta. Ot co. Nie zeżre, ale powiesi na ścianie i koledzy będą zazdrościć.
    Barnabo - jest akurat na odwrót. Mięso przesycone jelenim testosteronem uchodzi za przysmak. Podobnie dzicze mięcho w czasie huczki. Są nadal tacy, którzy wierzą, że da im to nadludzką moc w wyrku i w życiu. Stąd tradycja zabijania podnieconych i mało ostrożnych byków. Sam znam kilku myśliwych, którzy aż przytupują czekając na rykowisko. Nie rozumiem ich nerwów, podniecenia...może mają coś z jeleni w sobie?:P A może słabo z kuśkami?:O Tak czy siak, nie da się z nimi gadać z pozycji obrońcy zwierząt. Zaczynają ryczeć niczym te jelenie. Tyle że na swego adwersarza:P Nie pojmują, że ich nie pojmuję:D
    Nie zbanujemy w naszej kulturze myślistwa, nie da rady. Dużo nad tym dumałem i doszedłem do wniosku, że dopóki będą faceci na tym łez padole, to i myśliwi też. To jest atawizm i zarazem cecha sprzężona z płcią. Żyje gdzieś w genach i u wielu po prostu one działają wydajniej:D Sprawa zaczyna się gdzieś na poziomie biochemii. Chyba, że jakiś lek podawać...
    Pozdrawiam,
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  9. #29
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Derty, sugerujesz kastrację?? Chemiczną???
    Długi

  10. #30
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Dlaczego strzelają do ryczących jeleni?

    Gospodarka łowiecka - ciekawy temat.Podsumuję to cytując znajomego myśliwego który tak mi odpowiedział na pytanie-dlaczego myśliwi tak rzadko strzelają lisy których obecnie jest nadmiar-No stary za futro lisa dostanę 8 zł a nabój kosztuje 10 do 12zł.Zupełnie nieopłacalne.Ceny są sprzed kilku lat i nie wiem jak się obecnie kształtują ale treśc jest jasna.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rykowisko jeleni
    Przez Radek w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 107
    Ostatni post / autor: 24-11-2023, 06:05
  2. Dlaczego?
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-12-2009, 22:35
  3. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 19:13
  4. dlaczego !?!?!?!?!?!?
    Przez G.W.I.A.Z.D.K.A. w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-07-2005, 23:23
  5. do wszystkich czatujących...
    Przez KASZKA w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-10-2003, 18:10

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •