Linia Arpada powstała tysiąc lat po śmierci samego Arpada.
Arpad był to legendarny król Węgrów,który przyprowadził ich na zakarpacie nizinę węgierską,a ta budowla to jest brama Arpada postawiona na pamiątkę tego zdarzenia w miejscu,w którym Arpad przekraczał główny grzbiet Karpat.Oryginalny postument zniszczyli sowieci,a obecną bramę postawili kilka lat temu Węgrzy.Brama jest miejscem pielgrzymek wycieczek węgierskich i dewastacji pomnika i tablicy przez lokalne komórki nacjonalistów ukraińskich z pod znaku"Swobody".
Nieopodal drugi monumentalny pomnik poświęcony wystrzelaniu w marcu 1939 przez polski KOP i węgierską żandarmerię dużej aczkolwiek nieokreślonej dokładnie liczby ujętych członków Karpackiej Siczy/od kilkudziesięciu do kilkuset/.
Żadnych śladów tej zbrodni nie ma w polskich archiwach,ale za to są w przejętych w 1939 w Lwowie kompletnych archiwach oddziału KOP w archiwach moskiewskich -a dokładnie jest miejsce po wyciągniętych kilka lat temu i utajnionych aktach tej sprawy.Wydaje się,że sprawę tych tragicznych wydarzeń chce jeszcze ktoś rozegrać politycznie ujawniając je w korzystnej dla siebie chwili.